Ухвала від 10.10.2019 по справі 911/1543/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

"10" жовтня 2019 р. м. Київ Справа № 911/1543/19

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Київоблгаз Збут”, м. Київ

до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, Київська обл., м. Бровари

про стягнення 43682,76 грн.

Суддя Рябцева О.О.

Секретар судового засідання Зоря В.С.

За участю представників:

від позивача: Кислощук Я.С. (дов. № 228 від 29.12.2018 р.);

від вiдповiдача: ОСОБА_1 (дов. б/н від 08.07.2019 р.).

Встановив:

21.06.2019 р. до господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Київоблгаз Збут” до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про стягнення 2619731,21 грн. боргу, 29684,97 грн. інфляційних втрат та 13997,79 грн. 3% річних, всього 2663413,97 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем в порушення вимог Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256, не здійснено в повному обсязі відшкодування позивачу наданих послуг громадянам, які потребують надання субсидій, у зв'язку з чим позивач, посилаючись на ст. 625 Цивільного кодексу України, просив суд стягнути 2619731,21 грн. боргу, 29684,97 грн. інфляційних втрат та 13997,79 грн. 3% річних.

Судом у підготовчих засіданнях 23.07.2019 р., 08.08.2019 р. та 20.08.2019 р. було оголошено перерви до 08.08.2019 р., 20.08.2019 р. та 29.08.2019 р. відповідно.

23.07.2019 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

31.07.2019 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшла відповідь на відзив.

20.08.2019 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, в якій позивач зменшує розмір позовних вимог та просить суд стягнути з відповідача 29684,97 грн. інфляційних втрат, 13997,79 грн. 3% річних.

Таким чином, судом розглядаються позовні вимоги про стягнення з Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області 29684,97 грн. інфляційних втрат та 13997,79 грн. 3% річних, всього 43682,76 грн.

Ухвалою господарського суду Київської області від 29.08.2019 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.09.2019 р.

10.09.2019 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшли письмові пояснення, в яких він, посилаючись на п. 7 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України повідомив, що Великою Палатою Верховного Суду прийнята до розгляду справа № 922/3013/18 за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради на постанову Східного апеляційного господарського суду від 22.04.2019 р. та рішення господарського суду Харківської області від 30.01.2019 р. та зазначив, що як вбачається з ухвали Великої палати Верховного Суду від 13.08.2019 р., скаржник в обґрунтування скарги посилався на те, що Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради не є учасником господарсько-правових відносин, а правовідносини між ним та позивачем є відносинами, які виникають у процесі виконання видаткової частини Державного бюджету України, а отже спір у цій справі не відноситься до юрисдикції господарських суді. До вказаних пояснень відповідачем додано копію ухвали Великої Палати Верховного суду від 13.08.2019 р.

У судових засіданнях 10.09.2019 р. та 01.10.2019 р. судом оголошено перерви до 01.10.2019 р. та 10.10.2019 р. відповідно.

09.10.2019 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшли додаткові пояснення.

Представник відповідача у судовому засіданні 10.10.2019 р. підтримав свою позицію, викладену в письмових поясненнях щодо зупинення провадження у справі.

Представник позивача у судовому засіданні 10.10.2019 р. проти зупинення провадження у справі не заперечував.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення сторін, судом встановлено наступне.

11.01.2019 р. між позивачем та відповідачем було укладено договір № 5/05-13 про порядок відшкодування витрат за надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Згідно з п. 2.2.1 Договору позивач зобов'язався здійснювати пільгове надання комунальних послуг громадянам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до п. 2.4.1 Договору відповідач зобов'язався своєчасно та в повному розмірі перерахувати позивачу кошти для компенсації витрат по наданню пільг громадянам в межах всновлених на ці цілі бюджетних призаначень.

Позивачем на виконання умов вказаного Договору за період з січня 2019 року по квітень 2019 року було надано послуги з постачання газу населенню міста Бровари Київської області, які мають право на пільги та субсидії на оплату житло-комунальних послуг та включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, а саме: які мають право на субсидії (КФК 1513016) на загальну суму 2984356,12 грн. (у січні - 2929360,94 грн., у лютому - 39135,99 грн., у березні 15391,57 грн., у квітні 467,62 грн.).

Надання позивачем послуг з постачання газу населенню міста Бровари Київської області, які мають право на пільги та субсидії на оплату житло -комунальних послуг, підтверджується підписаним сторонами актом звірки взаємних розрахунків за використаний природний газ за період з січня 2019 року по квітень 2019 року.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 87 Бюджетного кодексу України видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення належать до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України. При цьому порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України). Разом з тим, відповідно до пп. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з Державного бюджету України (субвенцій з Державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок № 256), яким встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги та надані субсидії окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з Державного бюджету України. Зокрема, п. 2 вказаної постанови КМУ встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до п. 3 Порядку № 256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Згідно з ч. 1 п. 8 Порядку № 256 отримані місцевими бюджетами суми субвенцій в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) перераховуються протягом двох операційних днів на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. При цьому, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) здійснюють протягом двох операційних днів розрахунки з постачальниками відповідних послуг (ч. 2 п. 8 Порядку № 256).

Позивач, посилаючись на те, що відповідачем в порушення Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету № 256 не було здійснено своєчасно відшкодування наданих послуг громадянам, які потребують надання субсидії, просить стягнути 29684,97 грн. інфляційних втрат та 13997,79 грн. 3% річних.

Як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень, ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 13.08.2019 р. прийнято до розгляду справу № 922/3013/18 за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради на постанову Східного апеляційного господарського суду від 22.04.2019 р. та рішення господарського суду Харківської області від 30.01.2019 р.

З вказаної ухвали вбачається, що предметом спору у справі № 922/3013/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз Збут» до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Управління державної казначейської служби України у Холодногірському районі м. Харкова, Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації, є стягнення заборгованості у загальній сумі 268326,13 грн., у тому числі 3% річних - 51371,02 грн. та інфляційні втрати - 216955,11 грн. за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг та житлових субсидій населення на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання та водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот.

В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник зазначив про те, що Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради не є учасником господарсько-правових відносин, а правовідносини між ним та позивачем є відносинами, які виникають у процесі виконання видаткової частини Державного бюджету України, таким чином спір у цій справі не відноситься до юрисдикції господарських судів.

Отже, Великою Палатою Верховного Суду у справі № 922/3013/18 переглядається судове рішення у подібних правовідносинах з підстав порушення правил предметної юрисдикції.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється у випадках встановлених, зокрема, пунктом 7 частини першої статті 228 цього Кодексу - до закінчення перегляду в касаційному порядку.

Зважаючи на те, що Великою Палатою Верховного Суду прийнято до розгляду справу № 922/3013/18 за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради на постанову Східного апеляційного господарського суду від 22.04.2019 р. та рішення господарського суду Харківської області від 30.01.2019 р., правовідносини в якій є подібними з правовідносинами у справі № 911/1543/19, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі до закінчення перегляду в касаційному порядку судового рішення у справі 922/3013/18.

Керуючись ст.ст. 228, 229, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Зупинити провадження у справі № 911/1543/19 до розгляду Великою Палатою Верховного Суду касаційної скарги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради у справі № 922/3013/18.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена протягом десяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

У той же час згідно пункту 17.5 Перехідних Положень ГПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст ухвали складено 17.10.2019 р.

Суддя О.О. Рябцева