пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
09 жовтня 2019 р. Справа № 903/630/19
за позовом: Першого заступника керівника Маневицької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області
до відповідача: Фермерського господарства “Гранд-Агро 2019”
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки Суддя Шум М.С.
Секретар судового засідання Кобись Є.О.
Представники сторін:
від позивача: Панечко Л. В.
від відповідача: н/з
в судовому засіданні взяв участь прокурор Прокуратури Волинської області Скучинський Л. Є.
Суть спору: Перший заступник керівника Маневицької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області в позовній заяві до Фермерського господарства “Гранд-Агро 2019” просить суд зобов'язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення кадастровий номер 0723682200:06:001:0244 за межами с.Довжиця Довжицької сільської ради Маневицького району площею 17,8 га, розпорядником якої є Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, судові витрати по справі покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ФГ “Гранд-Агро 2019” без жодних дозвільних документів, договорів оренди здійснено посів сільськогосподарської культури (сої) на земельній ділянці загальною площею 17,8 га, що знаходиться за межами населеного пункту с.Довжиця на території Довжицької сільської ради Маневицького району Волинської області, яка відноситься до земель с/г призначення.
Ухвалою суду від 20.08.2019 відкрито провадження у справі, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 10.09.2019; запропоновано відповідачу подати суду в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності.
У відзиві (вх.№01-57/9678/19 від 05.09.2019) відповідач позовні вимоги визнає, зазначає, що спірну земельну ділянку буде звільнено до кінця листопада поточного року.
На підставі ст.ст. 182, 185 195, 234 ГПК України, господарський суд протокольною ухвалою від 10.09.2019 закрив підготовче провадження, розгляд справи по суті призначив на 09.10.2019.
Відповідач в судове засідання 09.10.2019 не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №4301037777891.
Прокурор та представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримали повністю.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд встановив:
Згідно з частиною першою статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до статті 14 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про охорону земель", об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
У відповідності до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (далі - Закон) посадові особи в межах своїх повноважень мають право, зокрема: складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов'язкові вказівки до виконання (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодування завданих власнику земельної ділянки збитків; безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних та фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; звертатись до суду з позовом щодо відшкодування витрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився, та інші.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. № 15, державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення про Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Головного управління від 06.01.2017 № 1 ГУ Держгеокадастру у Волинській області здійснює державний нагляд (контроль), зокрема, в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, а саме: за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Як вбачається з матеріалів справи, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Ківерцівському, Маневицькому, Рожищенському районах ОСОБА_1 відповідно до вимог с.ст. 6 і 10 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» проведена перевірка з питань використання земельної ділянки площею 20,91 га, яка розташована на території Довжицької сільської ради Маневицького району Волинської області (кадастровий номер земельної ділянки 0723682200:06:001:0244), яка оформлена відповідним актом від 28.05.2019 №207ДК/249/АП/09/01-19.
У результаті перевірки встановлено, що згідно даних державного земельного кадастру земельна ділянка (кадастровий номер 0723682200:06:001:0244) площею 20,9136 га перебуває у державній власності, відноситься до земель сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням - 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Інформація щодо перебування ділянки у користуванні (власності) відсутня. На час перевіоки згідно візуального обстеження на частині вказаної земельної ділянки площею 17,8 га проведена передпосівна культивація та здійснений посів сільськогосподарської культури. Згідно інформації Довжицького сільського голови ОСОБА_2 обробіток грунту проведено 23.04.2019 технікою, яка належить фермерському господарству «Гранд-Агро 2019». При цьому, будь-які рішення органів виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання про надання даної земельної ділянки ФГ «Гранд-Агро 2019» відсутні, а як наслідок, використання земельної ділянки відбувається з порушенням вимог статтей 125 та 126 ЗК України, що у відповідності до статті 1 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» свідчить про факт самовільного зайняття земельної ділянки.
28.05.2019 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Ківерцівському, Маневицькому, Рожищенському районах ОСОБА_1 складено акт обстеження земельної ділянки №2017ДК/120/АО/10/01-19 в результаті якого встановлено вчинення правовпорушення відповідачем, а саме самовільне зайняття земельної ділянки площею 17,8га. Копія відповідного акту отримана головою ФГ «Гранд-Агро 2019» 28.05.2019, що підтверджується відповідною відміткою на акті.
За результатами перевірки, проведеної державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Ківерцівському, Маневицькому, Рожищенському районах ОСОБА_1 , на голову Фермерського господарства «Гранд-Агро 2019» ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення від 28.05.2019 №207ДК/0091/П/07/01-19.
28.05.2019 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Ківерцівському, Маневицькому, Рожищенському районах ОСОБА_1 розглянуто протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно голови Фермерського господарства «Гранд-Агро 2019» ОСОБА_3 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №207ДК/0083/08/01-19 на підставі статті 53-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн., який був оплачений.
Крім того, під час перевірки державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Ківерцівському, Маневицькому, Рожищенському районах ОСОБА_1 здійснено розрахунок та визначено розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, який становить 23 914 грн. 03 коп. Відповідна сума сплачена відповідачем, що підтверджується випискою по рахунку від 03.06.2019.
Крім цього, з метою звільнення самовільно зайнятої ділянки, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Ківерцівському, Маневицькому, Рожищенському районах ОСОБА_1 голові ФГ «Гранд-Агро 2019» Тендюк Т. Р. було винесено припис від 28.05.2019 №207ДК/0092/ПР/03/01-19 про вжиття заходів щодо усунення виявленого правовпорушення земельноо законодавства, а саме звільнити самовільно зайняту земельну ділянку в термін до 27.06.2019. Відповідний припис вручено особисто ОСОБА_3 28.05.2019, про що міститься відповідна відмітка на приписі.
Голова ФГ «Гранд-Агро 2019» був допитаний в якості свідка у кримінальному провадженні, в ході допиту Голова ФГ «Гранд-Агро 2019» підтвердив факт самовільного зайняття земельної ділянки.
ФГ «Гранд-Агро 2019» самовільно зайняту земельну ділянку на даний час не звільнило, що підтверджується відповідачем у відзиві на позовну заяву від 05.09.2019, протоколом огляду місця події від 25.07.2019, здійсненим слідчим на підставі проведення досудового розслідування, постановою про закриття кримінального провадження від 29.07.2019.
Статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки-будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Юридичні особи за самовільне зайняття земельних ділянок несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства (ч. 1 ст.211 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Крім того, п. 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.
Згідно з ч. 1-3 ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
При вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. У вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.
Згідно із Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12.06.2018 №916/2948/15, передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності або права користування земельною ділянкою у судовому порядку, зокрема у визначений спосіб, є наявність підтвердженого належними доказами права особи (власності або користування) щодо земельної ділянки, а також підтверджений належними доказами факт порушення цього права на земельну ділянку (невизнання, оспорювання або чинення перешкод в користуванні, користування з порушенням законодавства - без оформлення права користування, користування з порушенням прав власника або землекористувача тощо).
Отже, судом встановлено та досліджено факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 17, 8 га (кадастровий номер 0723682200:06:001:0244) державної форми власності, яка розташована за межами с.Довжиця Довжицької сільської ради Маневицького району, що підтверджується перевіркою Головного управління Держгеокадастру у Волинській області.
Виходячи з матеріалів перевірки, проведеної ГУ Держгеокадастру у Волинській області, відповідач використовує земельну ділянку площею 17, 8 га (кадастровий номер 0723682200:06:001:0244) державної форми власності, яка розташована за межами с.Довжиця Довжицької сільської ради Маневицького району без укладення належним чином оформленого договору оренди земельної ділянки, без будь-яких рішень органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади про передачу вказаної земельної ділянки у власність чи користування, чим порушив норми Земельного кодексу України.
Факт самовільного зайняття спірної земельної ділянки визнається відповідачем у відзиві від 05.09.2019.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору пропорційно до задоволених вимог в сумі 3 027 грн. 87 коп. відповідно до ст. 129 ГПК України слід віднести на нього.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 232, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Фермерське господарство «Гранд-Агро 2019» (вул.Жовтнева, 3А, м.Ківерці, Волинська область, код ЄДРПОУ 42845682) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення кадастровий номер 0723682200:06:001:0244 за межами с.Довжиця Довжицької сільської ради Маневицького району площею 17,8 га, розпорядником якої є Головне управління Держгеокадастру у Волинській області.
3. Стягнути з Фермерського господарства «Гранд-Агро 2019» (вул.Жовтнева, 3А, м.Ківерці, Волинська область, код ЄДРПОУ 42845682) на користь Прокуратури Волинської області (вул. Винниченка, 15, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 02909915) 1 921 грн. 00 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
повний текст рішення
складено 17.10.2019
Суддя М. С. Шум