Провадження №1-кс/760/14417/19
Справа №760/28499/19
15 жовтня 2019 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , розглянувши клопотання слідчого групи слідчих у кримінальному провадженні - начальник третього ВРКП слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Київській області ОСОБА_2 , погодженого прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Київської області ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до документів, на підставі матеріалів досудового розслідування кримінального провадження №32018110200000013, відомості щодо якого було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.05.2018, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, -
До суду надійшло клопотання про тимчасовий доступ до документів, яке обґрунтовується тим, що слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32018110200000013, відомості щодо якого було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.05.2018, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що фізичні особи, які перебувають на території Київської області у період 2015-2019 років, в порушення вимог положень Податкового кодексу України, здійснюють систематичний продаж нерухомого майна, у тому числі власного, з метою одержання прибутку без відповідної державної реєстрації в якості суб'єктів підприємницької діяльності, внаслідок чого такі фізичні особи ухилились від сплати податку на доходи фізичних осіб в особливо великих розмірах.
В ході розслідування вищевказаного кримінального провадження було встановлено, що ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1 ), протягом 2015-2019 років здійснював реалізацію власних житлових квартир у кількості - 2, земельних ділянок - 14, житлових будинків - 1 та нежитлових приміщень - 1 та нежитлових приміщень - 1 та таким чином отримав прибуток, про який не звітує до податкових органів та відповідно не сплачує з нього податки.
Згідно інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно за ОСОБА_4 ІПН НОМЕР_1 протягом 2015-2019 років, зареєстровано реалізацію 2 власні житлові квартири за адресами: АДРЕСА_1 ; 1 будинок та 1 нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 земельних ділянок, розташованих у смт. Козин Київської області.
Згідно отриманої інформації з мережі Інтернет та зокрема сайту оголошень «ОЛХ», мінімальна вартість житлової квартири у АДРЕСА_1 становить 1 000 000 грн.; земельної ділянки - 30 000 000 грн./га.
Таким чином, слідством встановлено, що ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1 ) за період 2015-2019 років, реалізував житлових квартир у кількості - 2, земельних ділянок - 14 та нежитлових приміщень - 1 на суму більше ніж 25 400 000 грн., з яких не сплатив податок з доходів фізичних осіб.
Ставка податку з доходів фізичних осіб в зазначений період становила 18%, однак ОСОБА_4 при перереєстрації права власності у нотаріуса було сплачено 5%. Отже суму несплаченого податку з доходів фізичної особи ОСОБА_4 слід обраховувати у розмірі 13% (18% - 5%).
Таким чином, орієнтовна сума ненадходження податку з доходів фізичних осіб до державного бюджету України становить понад 3 300 000 грн.
Відповідно до ч. 2 статті 50 Цивільного кодексу України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 3 статті 50 Цивільного кодексу України Якщо особа розпочала підприємницьку діяльність без державної реєстрації, уклавши відповідні договори, вона не має права оспорювати ці договори на тій підставі, що вона не є підприємцем.
Відповідно до ч. 1 статті 181 Податкового кодексу України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно встановлено, що ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1 ), здійснював продаж власних житлових будинків з господарськими будівлями та земельних ділянок, відомості, щодо припинення права власності на які зареєстровані в реєстрі приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 (свідоцтво 7319).
Документи, які стали підставою для перереєстрації права власності, перебувають у володінні та зберігаються лише у приватного нотаріуса ОСОБА_5 , де нотаріально завірялися, та містять відомості щодо особи, яка реалізовувала та купувала нерухоме майно, а також про осіб, що мали право представлення інтересів від імені ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1 ), з питань розпорядження нерухомим майном, банківськими рахунками, представлення інтересів, права та обов'язки особи, що видала довіреність та представника, тобто містять відомості, що впливають на визначення розміру завданих державному бюджету збитків у вигляді несплати податків, тобто мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженню та являються джерелом доказів, а тому виклик в судове засідання нотаріуса ОСОБА_5 , призведе до передчасного розголошення відомостей, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, які заплановано провести з метою збирання доказів, у зв'язку з чим існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Тобто, довести вищевказані обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, іншим способом не передбачається можливим.
Вилучення оригіналів зазначених у клопотанні документів, надасть можливість використання їх при проведенні слідчих дій в ході досудового розслідування по кримінальному провадженню, проведення почеркознавчих експертиз, а також для ідентифікації осіб, діями яких державному бюджету завдано збитків та необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів, у зв'язку з чим слідчий просив клопотання задовольнити.
Від слідчого надійшла заява про розгляд клопотання без його участі, в якому він також підтримав обставини викладені у ньому.
Відповідно до ч. 1 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Вважаю за можливе розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, до яких просить надати доступ слідчий.
Вивчивши матеріали клопотання і кримінального провадження, вважаю, що клопотання про надання тимчасового доступу до зазначених в клопотанні документів підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Встановлено, що слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32018110200000013, відомості щодо якого було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.05.2018, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що фізичні особи, які перебувають на території Київської області у період 2015-2019 років, в порушення вимог положень Податкового кодексу України, здійснюють систематичний продаж нерухомого майна, у тому числі власного, з метою одержання прибутку без відповідної державної реєстрації в якості суб'єктів підприємницької діяльності, внаслідок чого такі фізичні особи ухилились від сплати податку на доходи фізичних осіб в особливо великих розмірах.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно встановлено, що ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1 ), здійснював продаж власних житлових будинків з господарськими будівлями та земельних ділянок, відомості, щодо припинення права власності на які зареєстровані в реєстрі приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 (свідоцтво 7319).
Враховуючи викладене, перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, прихожу до висновку про необхідність задоволення клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для можливості встановлення дійсних обставин справи.
Виходячи із вищезазначеного та керуючись ст. ст. 159, 160, 162-164 КПК України, суддя,-
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим СУ ФР ГУ ДФС у Київській області, ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 та оперуповноваженим ОУ ГУ ДФС у Київській області, які будуть діяти виключно за дорученням слідчого, тимчасовий доступ до оригіналів речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та розпорядження на їх вилучення (виїмку) у приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 (свідоцтво 7319) документів, що стали підставою для перереєстрації права власності на наступні об'єкти нерухомості: АДРЕСА_3 ; номер індексного рішення 47882681 від 22.07.2019, приватний нотаріус ОСОБА_5 , а саме:
довіреність, заява, свідоцтво, договір, угода, копія паспорта, ідентифікаційного коду, рішення про реєстрацію, та інші документи.
При відсутності вище перелічених документів, зазначити письмово про причину ненадання документів.
Строк дії ухвали - один місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1