712/13377/19
2-а/712/265/19
про залишення адміністративної позовної заяви без руху
15 жовтня 2019 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Борєйко О.М., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно - будівельного контролю Черкаської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності,-
10 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Соснівського районного суду м. Черкаси з адміністративною позовною заявою, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління державного архітектурно - будівельного контролю Черкаської міської ради про адміністративне правопорушення №31 від 25 липня 2019 року.
Під час вирішення питання щодо можливості відкриття провадження у справі встановлено, що адміністративна позовна заява подана з порушенням вимог ст.160 та ст.161 КАС України.
Так, відповідно до п.2 ч.3 ст.2 КАС України однією із засад адміністративного судочинства є рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Згідно ч.1 ст.161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Як вбачається з адміністративної позовної заяви, яка надійшла до Соснівського районного суду м. Черкаси за допомогою поштового зв'язку, позивачем ОСОБА_1 зазначено перелік документів, які є додатками до адміністративної позовної заяви.
Разом з тим, відповідно до акту №224, складеного 10 жовтня 2019 року на підставі Інструкції з діловодства секретарем Соснівського районного суду м. Черкаси Корсуновою М.В., у присутності секретарів суду Мартієнко Т.А. та ОСОБА_2 , під час реєстрації позовної заяви, отриманої за допомогою поштового зв'язку від ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , вказані у додатках документи - відсутні.
Таким чином, в порушення ч.1 ст.161 КАС України, до адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 не додано додатків до оригіналу адміністративної позовної заяви та копії адміністративної позовної заяви разом з копіями додатків до неї для відповідача.
Також, відповідно до ч.2 ст.286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Як вбачається з адміністративної позовної заяви, оскаржувана ОСОБА_1 постанова складена 25 липня 2019 року, при цьому адміністративна позовна заява направлена до суду лише 07 жовтня 2019 року, тобто з пропуском строку оскарження постанови, передбаченого ч.2 ст.286 КАС України.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Однак, клопотання про поновлення пропуску строку із зазначенням причин та доказами на підтвердження їх поважності до адміністративної позовної заяви позивачем не додано.
Відповідно до ч.2 ст.169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Згідно ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 160, 161, 169, 243, 248, 286 КАС України, -
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно - будівельного контролю Черкаської міської ради, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності - залишити без руху.
Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків адміністративної позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали адміністративна позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала окремо від остаточного судового рішення оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.М. Борєйко