Іменем України
15 жовтня 2019 року
Київ
справа №127/23133/17
адміністративне провадження №К/9901/13109/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Стеценка С. Г.,
суддів Стрелець Т. Г., Чиркіна С. М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 13.11.2017 (головуючий суддя Антонюк В. В.) та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.12.2017 (головуючий суддя Драчук Т. О., судді: Загороднюк А. Г., Полотнянко Ю. П.),
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У жовтні 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області (далі - ліквідаційна комісія УМВС, відповідач), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині відмови у видачі нової довідки установленого зразка ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до посад поліцейських; визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС в частині відмови у направленні нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі ГУ ПФ) із урахуванням підвищених видів грошового забезпечення, встановлених для поліції; зобов'язати відповідача виготовити та направити до ГУ ПФ нову довідку за формою, встановленою додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» (далі - Порядок №45, постанова КМУ №45) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова КМУ №988) із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірах: посадовий оклад 2950 гривень, оклад за спеціальним званням «полковник міліції» 2400 гривень, надбавка за стаж служби 50 відсотків - 2675 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 відсотків -442 гривень, премія 98 відсотків - 8298,15, усього 17765,65 гривень (далі - спірна довідка).
2. Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви, ОСОБА_1 посилався на те, що з 01.01.2016 набув право на перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Закону України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закони №2262-XII, №900-VIII), а також постанови КМУ №988 з урахуванням розміру премії, встановленої на момент призначення пенсії (98 відсотків), однак відповідач, на його думку, протиправно включив у довідку про розмір грошового забезпечення премію у розмірі 2,64 відсотки. Вказане, на переконання позивача, порушує його право на соціальне забезпечення.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 13.11.2017, залишеною без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.12.2017, відмовлено у задоволенні позову.
4. Приймаючи таку постанову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і апеляційний суд, виходив з того, що розмір премії, відображений у довідці ліквідаційної комісії, на підставі якої позивачу проведено перерахунок пенсії, відповідає положенням законодавства, а відтак права ОСОБА_1 не порушені.
ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги, узагальнені доводи особи, яка її подала, а також узагальнений виклад позиції інших учасників справи
5. Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить їх скасувати та задовольнити позов.
6. Аргументуючи касаційну скаргу, позивач, спираючись на доводи, аналогічні викладеним у позовній заяві, наполягає на тому, що рішення судів попередніх інстанцій не відповідають критеріям законності та обґрунтованості, а викладені у них висновки не узгоджуються з вимогами законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини.
7. У відзиві на касаційну скаргу відповідач проти її доводів та вимог заперечив, а також просив залишити без змін оскаржувані судові рішення, які, як він вважає, ухвалені з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
ІV. Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
8. Ухвалою Верховного Суду від 12.02.2018 відкрито касаційне провадження у справі за вказаною касаційною скаргою.
9. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Гриціва М. І., суддів: Берназюка Я. О., Коваленко Н. В.
10. У зв'язку з обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Гриціва М. І. (Рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 20.05.2019 №13) та на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Стеценка С. Г., суддів: Тацій Л. В., Чиркіна С. М.
11. Також, у зв'язку з відпусткою судді Тацій Л. В., на підставі службової записки судді-доповідача та розпорядження заступника керівника апарату Верховного суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Стеценка С. Г., суддів: Стрелець Т. Г., Чиркіна С. М.
V. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
12. Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно витягу із наказу начальника Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області (далі - ГУНП) від 06.11.2015 №164о/с позивач - командир спеціального батальйону судової міліції «Грифон» УМВС України у Вінницькій області був звільнений з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил України за пунктом 64 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
13. З моменту звільнення з органів внутрішніх справ, позивач отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII.
14. У зв'язку з набранням чинності Законом №900-VIII ліквідаційна комісія направила ГУ ПФ реєстр довідок про грошове забезпечення поліцейських, складених відповідно до постанови КМУ від №988, відповідно до якого за №15744 зазначена довідка на ім'я ОСОБА_1 для здійснення перерахунку пенсії.
15. У вказаній вище довідці зазначено розмір премії 2,64 відсотки (223,54 гривень) відповідно до інформації про середні розміри премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, відображеної у додатку до листа Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 Про окремі питання підготовки подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.
16. 11.07.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив, враховуючи збільшення грошового забезпечення діючих співробітників поліції у порівнянні з колишніми співробітниками міліції, виготовити та направити до ГУ ПФ уточнену довідку про склад його грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії.
17. За наслідком розгляду даного звернення листом від 08.08.2017 №204/22-2017 УМВС України у Вінницькій області повідомило позивачу про відсутність правових підстав для внесення змін до раніше виданої довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
VI. Позиція Верховного Суду
18. Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
19. За приписами частин третьої, четвертої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
20. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою КМУ №45.
22. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
23. В той же час, за змістом пункту 2, абзацу першого пункту 3, абзаців п'ятого, сьомого пункту 5 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
24. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
25. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
26. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
27. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням інших щомісячних надбавок, доплат (крім доплат, розмір яких визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
28. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
29. Як встановили суди попередніх інстанцій, відповідач, на виконання вказаних вище приписів законодавства, подав до ГУ ПФ довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку йому пенсії, зазначивши премію у розмірі 2,64 відсотки, тобто у середньому розмірі, що фактично виплачена за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії.
30. За наведеного, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність підстав для включення до складу грошового забезпечення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 премії у розмір 98 відсотків, а відтак і видання відповідачем спірної довідки, що відповідає вимогам названих вище законодавчих приписів.
31. Ураховуючи викладене, переглянувши оскаржувані судові рішення в межах вимог і доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що такі є законними та обґрунтованими й не підлягають скасуванню, оскільки спір вирішено у відповідності з нормами матеріального права при дотриманні норм процесуального права, повно і всебічно з'ясовані обставини справи з наданням оцінки всім аргументам її учасників.
32. За правилами частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
33. Керуючись статтями 345, 349, 350, 355, 356 КАС України, Суд, -
34. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 13.11.2017 та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.12.2017 - без змін.
35. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
С. Г. Стеценко,
Т. Г. Стрелець,
С. М. Чиркін,
Судді Верховного Суду