Справа № 694/1638/19
Провадження № 3/694/283/19
Іменем України
15.10.2019 року м. Звенигородка
Суддя Звенигородського районного суду Черкаської області Гончаренко Т.В., за участю особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Панченка М.О., розглянувши матеріали, які надішли із Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 від 25.12.2006 року, уроженця м.Шверін, Німиччина, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого (на момент вчинення правопорушення) інспектором з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Звенигородського ВП ГУНП в Черкаській області, тел. НОМЕР_2,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 17.09.2019 року №30, ОСОБА_1 перебував з 07.11.2015 року по 08.06.2018 року на посаді інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Звенигородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 № 1700-УІІ (далі по тексту - Закону), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація) після звільнення, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до п.10 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону посадові та службові особи центрального органу виконавчої влади (Національної поліції України), який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Так, відповідно до наказу начальника ГУНП в Черкаській області від 15.11.2015 № 1 о/с, ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Звенигородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
01.06.2018 року ОСОБА_1 звернувся до керівництва ГУНП в Черкаській області з рапортом про звільнення його зі служби в Національній поліції України за власним бажанням. На підставі вказаного рапорту, наказом начальника ГУНП в Черкаській області від 08.06.2018 року № 225 о/с ОСОБА_1 було звільнено з посади інспектора за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Звенигородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області та зі служби в Національній поліції України за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію».
Тобто, посада інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Звенигородського відділу поліції ГУНП в Черкаській області відноситься до посад які займають відповідальне становище.
Частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають
декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з пунктом 2 частини 1 роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 № 3, декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення.
Враховуючи, що відповідно до наказу начальника ГУНП в Черкаській області від 08.06.2018 № 225 о/с ОСОБА_1 було звільнено з посади інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Звенигородського відділення поліції ГУНП в Черкаській області за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію», то необхідною датою подання ним вказаної вище декларації є 08.06.2018, а саме не пізніше дня припинення діяльності.
Також, управлінням кадрового забезпечення ГУНП в Черкаській області було ознайомлено 31.05.2018 року ОСОБА_1 під особистий підпис з вимогами ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» про необхідність подати декларацію перед звільненням та попереджена про те, що за несвоєчасне подання без поважних причин декларації передбачена адміністративна відповідальність відповідно до ст. 172-6 КУпАП, а за умисне неподання декларації кримінальна відповідальність згідно ст. 366-1 КК України.
Згідно з витягом із офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 26.03.2018 року було подано щорічну декларацію за 2017 рік та 17.03.2017 щорічну декларацію за 2016 рік, що свідчить про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами Закону в частині фінансового контролю, але він не подав декларацію перед звільненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 08.06.2018 включно, а фактично подав 11.06.2018.
Отже, ОСОБА_1 будучи особою на яку відповідно до п.п. «з» п.1 ч.1 ст.З Закону поширюється дія цього Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування перед звільненням, оскільки граничний термін подачі був 08.06.2018, а на момент складання протоколу декларація подана лише 11.06.2018 року.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Під час розгляду матеріалів справи ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав та вказав, що дійсно вчасно не подав декларацію через незнання строків її подачі.
Прокурор Звенигородської місцевої прокуратури Панченко М.О. підтримав відомості, викладені у протоколі, наполягав на притягненні ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Черкаське управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про час, дату та місце розгляду адміністративного матеріалу повідомлене належним чином, про що свідчать повідомлення про виклик у судове засідання, однак явку свого представника до суду не забезпечило з невідомих суду причин.
Суд заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, перевіривши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до наказу начальника ГУНП в Черкаській області від 15.11.2015 року № 1 о/с, ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Звенигородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
Відповідно до п.9 ч.І ст.8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Пунктом 5 ч.2 ст.32 Закону України «Про державну службу», передбачено, що на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
Отже, державний службовець є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на нього розповсюджуються обмеження, передбаченні ст.45 та ст.52 Закону.
01.06.2018 року ОСОБА_1 звернувся до керівництва ГУНП в Черкаській області з рапортом про звільнення його зі служби в Національній поліції України за власним бажанням. На підставі вказаного рапорту, наказом начальника ГУНП в Черкаській області від 08.06.2018 року № 225 о/с, ОСОБА_1 було звільнено з посади інспектора за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Звенигородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області та зі служби в Національній поліції України за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону
України «Про Національну поліцію». Необхідною датою подання ним вказаної вище декларації є 08.06.2018 року,а саме не пізніше дня припинення діяльності.
Згідно з пунктом 2 частини 1 роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 № 3, декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення.
Згідно з витягом із офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 26.03.2018 було подано щорічну декларацію за 2017 рік та 17.03.2017 щорічну декларацію за 2016 рік, що свідчить про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами Закону в частині фінансового контролю, але він не подав декларацію перед звільненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 08.06.2018 включно, а фактично подав 11.06.2018 року.
Отже, ОСОБА_1 будучи особою на яку відповідно до п.п. «з» п.1 ч.1 ст.З Закону поширюється дія цього Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування перед звільненням, оскільки граничний термін подачі був 08.06.2018 року, а на момент складання протоколу декларація подана лише 11.06.2018 року.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів державної влади та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
Місцем вчинення правопорушення в даному випадку є не визначеним, оскільки ОСОБА_1 мав можливість подати електрону декларацію через мережу Інтернет в будь-якому місці.
Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією є гранична дата до закінчення якої необхідно було подати вказану декларацію, тобто 08.06.2018 року.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата складання протоколу, тобто 17.09.2019 року.
Юридичними наслідками в даному випадку є не подання ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції, у визначені строки, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування перед звільненням.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови не подання та не своєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Також факт правопорушення підтверджується:
-фотокопією сторінки публічної частини інформаційно- телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» сайту «public.nazk.gov.ua» ОСОБА_1 ;
-порядком формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затверджений рішенням № З НАЗК зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089;
-копією витягу з наказу ГУНП в Черкаській області від 07.11.2015 року № 1 о/с;
-копією витягу з наказу ГУНП в Черкаській області від 08.06.2018 року № 225 о/с;
-копією листа від 31.05.2018 ознайомлення ОСОБА_1 з вимогами ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції»;
-витяг з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» послідовності дій користування ОСОБА_1 в період з 01.01.2018 по 27.07.2018;
-поясненням ОСОБА_1 та іншими зібраними в результаті розгляду та доданими до протоколу матеріалами.
Таким чином в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, так як він перебував з 07.11.2015 по 08.06.2018 на посаді інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Звенигородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 № 1700-УІІ (далі по тексту - Закону), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація) після звільнення, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, та вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
На підставі ст. 40-1 КУпАП стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 384,20 грн..
Керуючись ст. 33, 40-1, ч.1 ст. 172-6, 283, 284, 294 КУпАП, суддя,-
визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних розмірів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 384 грн.20 коп. (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA798999980000031211256026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106 ).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором до Черкаського апеляційного суду через Звенигородський районний суд Черкаської області.
Суддя Т.В.Гончаренко