Постанова від 15.10.2019 по справі 120/1499/19-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/1499/19-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Бошкова Юлія Миколаївна

Суддя-доповідач - Капустинський М.М.

15 жовтня 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Капустинського М.М.

суддів: Смілянця Е. С. Охрімчук І.Г. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Довганюк В.В.,

представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2019 року (повний текст рішення складено 18.06.2019р. у м.Вінниці) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовом звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначав, що відповідачем протиправно не зараховано до стажу служби в поліції періоду служби в податковій міліції з 22.04.1999 року по 17.02.2011 року, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. За наведеного, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2019 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції у Вінницькій області щодо не зарахування до стажу служби в поліції ОСОБА_1 періоду служби в податковій міліції з 22.04.1999 року по 17.02.2011 року. Зобов'язано Головне управління Національної поліції у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, період служби в податковій міліції з 22.04.1999 року по 17.02.2011 року.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідав подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким в позові відмовити. В апеляційній скарзі зазначає, що у ч.2 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, які зараховуються поліцейським до стажу роботи в поліції. Служба у податковій міліції у цьому переліку відсутня, тому дії Головного управління Національної поліції у Вінницькій області щодо неврахування стажу роботи позивача в податковій міліції відповідають вимогам закону.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що з 22.04.1999 року по 17.02.2011 року ОСОБА_1 проходив службу в податковій міліції Вінницької області на різних посадах:

з квітня 1999 по травень 1999 року - помічник оперуповноваженого відділу фізичного захисту управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у Вінницькій області;

з травня 1999 по жовтень 1999 року - помічник оперуповноваженого відділу фізичного захисту Головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції м. Вінниці;

з жовтня 1999 по червень 2002 року - оперуповноважений відділу оперативного забезпечення примусового стягнення заборгованості до бюджету Головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції м. Вінниці;

з червня 2002 по вересень 2002 року - старший оперуповноважений відділу організації оперативних заходів по скороченню податкової заборгованості Головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції м. Вінниці;

з вересня 2002 по грудень 2002 року - заступник начальника відділу по оперативному супроводженню збиткових підприємств міськрайонного головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції м. Вінниці;

з грудня 2002 по травень 2003 року - старший оперуповноважений відділу організації оперативних заходів по скороченню податкової заборгованості міськрайонного головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції;

з травня 2003 по серпень 2003 року - старший оперуповноважений відділення по організації викриття злочинів в базових галузях економіки оперативного відділу міжрайонного головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції м. Вінниці;

з серпня 2003 по березень 2004 року - виконуючий обов'язки начальника відділу податкової міліції Барської міжрайонної Державної податкової інспекції;

з березня 2004 по січень 2005 року - заступник начальника відділу податкової міліції Державної податкової інспекції у Калинівському районі;

з січня 2005 по квітень 2005 року - начальник відділу організації викриття злочинів в базових галузях економіки, банківських установах та оперативного супроводження малоприбуткових та збиткових підприємств відділу міжрайонного головного відділу Державної податкової інспекції у Калиніському районі;

з квітня 2005 по червень 2005 року - виконуючий обов'язки заступника начальника міжрайонного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції у Калинівському районі;

з червня 2005 по вересень 2005 року - заступник начальника міжрайонного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції у Калинівському районі;

з вересня 2005 по січень 2007 року - заступник начальника Калинівського відділу податкової міліції Управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у Вінницькій області;

з січня 2007 по квітень 2007 року - заступник начальника відділу податкової міліції Державної податкової інспекції у Калинівському районі;

з квітня 2007 по грудень 2008 року - заступник начальника відділу податкової міліції Козятинської об'єднаної Державної податкової інспекції;

з грудня 2008 по листопад 2009 року - завідувач сектором роботи з особовим складом Управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у Вінницькій області;

з листопада 2009 по жовтень 2010 року - начальник відділу роботи з особовим складом та військово-технічного забезпечення Управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у Вінницькій області;

з жовтня 2010 по лютий 2011 року - заступник начальника управління - начальник відділу комплектування та проходження служби податкової міліції управління персоналу Державної податкової інспекції м. Вінниці.

17 лютого 2011 року ОСОБА_1 звільнений у званні «Майора податкової міліції» на підставі пп.«ж» (за власним бажанням) п.64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року №114.

Наказом управління МВС України в Вінницькій області "По особовому складу" від 06 травня 2014 року №69 о/с ОСОБА_1 прийнято на службу до УМВС України в Вінницькій області. На підставі наявної у нього вислуги, наказом МВС України від 06 травня 2014 року № 793 о/с йому присвоєно звання «майор міліції».

06 листопада 2015 року згідно з п.9 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ позивач звільнений у запас Збройних Сил за пунктом 63 "к" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації).

Наказом Головного управління Національної поліції у Вінницькій області "По особовому складу" від 07.11.2015 року № 2 о/с ОСОБА_1 прийнято на службу в Національну поліцію.

25.02.2019 року позивач звернувся до начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області з рапортом, в якому просив зарахувати до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в податковій міліції у період з 22.04.1999 року по 17.02.2011 року, що становить 11 років 9 місяців 25 днів.

Листом від 14.03.2019 року №975/04/12-2019 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для зарахування до стажу служби в поліції періодів служби в податковій міліції.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що служба позивача в органах податкової міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто, має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Так, положеннями ст.19 Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 №509-XII (який регулював правовий статус податкової міліції в період служби позивача) податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Відповідно до ст.ст.24,26 зазначеного Закону особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ. Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію".

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в України" №508-VI від 05.07.2012 внесено зміни до Податкового кодексу України.

Згідно з п.353.1. ст.353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Зазначені норми кореспондуються з вимогами ч.1 ст.24 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", який був чинний до 20.11.2012, згідно якої особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Так, за приписами п.356.1 ст.356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей.

Аналіз вищевказаних норм дає підстави для висновку, що служба в органах податкової міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, тобто прирівнюється до служби в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького складу, а відтак повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі п.3 ч.2 ст.78 Закону України "Про Національну поліцію", а тому відповідачем помилково не зараховано спірний стаж до стажу служби в поліції.

Відповідно до ч.1-3 ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Вінницькій області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2019 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 16 жовтня 2019 року.

Головуючий Капустинський М.М.

Судді Смілянець Е. С. Охрімчук І.Г.