Справа № 740/5045/19
Провадження № 1-кс/740/1887/19
про призначення судової економічної експертизи
11 жовтня 2019 року м.Ніжин
Слідчий суддя Ніжинського міськрайонного суду
Чернігівської області ОСОБА_1
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого СВ Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 заявлене у межах кримінального провадження внесеного 18.10.2019 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018271180000247 про призначення судової економічної експертизи,
Слідчий в кримінальному провадженні звернувся з клопотанням про призначення судової економічної експертизи, посилаючись на те, що у провадженні Ніжинського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Чернігівській області перебувають матеріали досудового розслідування № 42018271180000247 від 18.10.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 219 КК України, за фактом доведення до банкрутства Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», код ЄДРПОУ 30046479.
Досудовим розслідуванням було встановлено, що Постановою господарського суду Чернігівської області від 20 грудня 2016 року Комунальне підприємство “Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою” ідентифікаційний код 30046479, яке зареєстровано за юридичною адресою Чернігівська область, м. Ніжин вул. Чернігівська, 128, було визнано банкрутом та відкрита ліквідаційна процедура.
Розпорядженням Ніжинської міської ради від 03 червня 1999 року №159 було зареєстровано КСП «Флора» (код 30046479) та затверджено статут підприємства.
Рішенням виконкому Ніжинської міської ради №504 від 30.12.1999 року КСП «Флора» було надано у постійне користування земельну ділянку площею 3,5449 га під розміщення господарських будівель та вирощування с/х продукції по вул. Сівкова, 41 на підставі - переходу у власність майна.
Згідно рішення 45 сесії VI скликання Ніжинської міської ради від 14.11.2013 змінено назву КСП «Флора» на комунальне підприємство «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» (код ЄДРПОУ 30046479.)
01 квітня 2014 року підприємство реєструється платником податку на додану вартість.
01 квітня 2014 року між Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» та КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» укладено договір про спільну діяльність підприємств без створення юридичної особи та без об'єднання вкладів учасників.
01 квітня 2014 року між Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» та Комунальним підприємством «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» укладено договір про надання послуг по забезпеченню функціонування полігону побутових відходів (ТПВ), хоча полігон з ТПВ ніколи не належав КП «НМПБ»
01 квітня 2014 року між Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» та Комунальним підприємством «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» укладено договір про надання послуг по прийманню та утилізацію твердих побутових відходів на міському полігоні ТПВ, відповідно до якого КП НМПБ» доставляє на міський полігон ТПВ (тверді побутові відходи) обладнаним для цього транспортним засобом, а КП «ВУКГ» приймає тверді побутові відходи (ТВП) на умовах цього договору, хоча транспорт на КП «НМПБ» відсутній, а даним видом діяльності постійно займалось КП «ВУКГ», яке має для цього спеціалізований транспорт.
01 квітня 2014 року між ТОВ «Харківрегіонгаз», КП «НМПБ» та КП «ВУКГ» гадається договір №223 «про заміну боржника (уступки права вимоги)», за умовами якого КП «ВУКГ» передає, а КП «НМПБ» бере на себе зобов'язання щодо сплати боргу в розмірі 94821,06 грн., що виник у зв'язку з порушенням грошових зобов'язань за Договором №5/173 нм від 13.08.2013 року укладеного між ТОВ «Харківрегіонгаз» та КП «ВУКГ»
04 квітня 2014 року між ТОВ «Харківрегіонгаз» та КП «НМПБ» укладається купівлі-продажу скрапленого газу №162, відповідно до умов якого продавець зобов'язаний здійснювати реалізацію скрапленого газу шляхом заправки автомобілів КП «НМПБ», які ніколи не перебували на балансі підприємстві. За даним договором, станом на 2014 року підприємство заборгувало 123 287,94 грн.
З 01 квітня 2014 року проводиться перевід працівників з КП «ВУКГ» до КП «НМПБ».
На кінець 2014 року КП «НМПБ» вже мало борг тільки за договорами купівлі-продажу скрапленого газу на суму 218 109 грн.
Також з 01 квітня 2014 року починає накопичуватися заборгованість податків та інших платежів, а саме з ПДВ в межах 9000 грн. та з ЄСВ в межах 95000 грн.
Підприємство отримує з бюджету міста кошти на оплату праці працівників в 2014 році в 2015 році по так званій мережі при цьому не сплачує всіх необхідних податків. На момент прийняття Ніжинською ОДНІ рішення про опис майна в податкову заставу, підприємство вже мало кредиторської заборгованості в межах 322 109 грн. із них 104000 грн. податки.
У зв'язку з виникненням заборгованості зі сплати податків зборів та інших платежів 24 вересня 2014 року Ніжинською ОДП1 було прийнято рішення про опис майна в податкову заставу.
01 жовтня 2014 року до державного реєстру речових прав на нерухоме Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна було внесено запис про державну реєстрацію обтяжень на нежитлові будівлі «Оранжерея-ангар» та «Контору»
Після внесення частини нерухомого майна КП «НМПБ» в податкову заставу Ніжинська міська рада неправомірно скористалася своїми правами власника КП «НМПБ», та прийняла стосовно майна підприємства незаконне рішення про вилучення майна у підприємства та передачу його іншому комунальному підприємству.
Рішенням Ніжинської міської ради шістдесят другої сесії шостого скликання від 11 листопада 2014 року за №5-62/2014 було вирішено здійснити передачу майна КП «НМПБ», згідно переліку зазначеному в рішенні, в повне господарське відання на безоплатній основі КП «Графський парк» не зважаючи на те, що підприємство взяло на себе зобов'язання по боргам КП «ВУКГ», зобов'язання на виконання робіт по збиранню ТПВ, надання послуг по забезпеченню функціонування полігону твердих побутових відходів, прибирання міста та інше. Яким чином повинно було працювати комунальне підприємство не маючи жодних виробничих потужностей не відомо.
Тобто було прийнято рішення про повне вилучення основних засобів виробництва на яких поводилася виробнича діяльність підприємства в результаті чого підприємство повністю втратило можливості проводити виробничу діяльність, та можливість за рахунок виробничої діяльності погашати заборгованість яка виникла перед кредиторами.
Як вбачається з вказаного рішення Ніжинської міської ради, вирішивши питання про вилучення з господарського відання та передання усього майна від боржника до іншої юридичної особи, власником не вирішено питання про правонаступництво особи, яка отримала майнові активи боржника. Отже, кредиторська заборгованість боржника КП «НМПБ» залишилася без майнового забезпечення, а підприємство втратило можливість здійснювати виробничу діяльність.
Статутний капітал комунального підприємства «НМПБ», який обліковується на балансі підприємства складав в сумі 93,7 грн., це до передачі майна, а після передачі всього нерухомого майна КП "НМПБ" до КП «Графський парк» статутний капітал так і залишається обліковуватись за КП "НМПБ" в тій же сумі.
Рішення Ніжинської міської ради шістдесят другої сесії шостого скликання від 11 листопада 2014 року за №5-62/2014 (про передачу майна КП «НМПБ» в повне господарське відання на безоплатній основі КП «Графський парк» ) було прийняте без достатніх на те правових підстав та з порушенням норм діючого законодавства. Отже Ніжинська міська Чернігівської області під час прийняття рішення від 11 листопада 2014 року вийшла за межі повноважень наданих їй Конституцією України та іншими законами України. При прийнятті даного рішення було порушено положення Ст. 92. Податкового кодексу України (Узгодження операцій із заставленим майном), порушено норми положень та порядку затверджених постановою Кабінету міністрів України від 21вересня 1998 року №1482 а саме п.5, п.7, п.10 та п.4, п.5, п.6, п.11, порядку здійснила відчуження майна, що перебувало в податковій заставі без попереднього погодження з податковим органом, не було зроблено техніко-економічного обґрунтування що повинно містити детальні розрахунки видатків, джерела, за рахунок яких утримуються об'єкти, що передаються, напрями, і прогнозовану ефективність їх використання.
Дозвіл на відчуження майна, яке перебувало в податковій заставі Ніжинською ОДПІ, ні підприємству, ні Ніжинській міській раді не надавалось.
З огляду на вищевказане можна дійти висновку, що Ніжинська міська рада як власник засновник боржника приймала рішення, що мали на меті передати майнові активи боржника іншій юридичній особі для того, аби після прийняття рішення про припинення юридичної особи за рішенням власника, а в подальшому порушення справи про банкрутство на такі майнові активи не було би звернуто стягнення для задоволення вимог кредиторів. Після вилучення майна у КП "НМПБ" та передачі його в повне господарське відання на безоплатній основі КП «Графський парк» не проводить реєстрацію права господарського відання на передане майно, як того вимагає діюче законодавство. В 2015 році виконкомом Ніжинської міської Ради проводиться продаж нерухомого майна, яке було вилучено у КП "НМПБ" та передане у господарське відання КП «Графський парк», а саме магазин «Квіти», який розташований за адресою м. Ніжин вул. Гоголя,15 за майже 1 000 000 грн.
Після продажу магазину «Квіти» інвентарний №1031001, Ніжинська міська Рада приймає рішення від 18 лютого 2016 року за №17-8/2016 про передачу в господарське відання комунальному підприємству «Виробниче управління комунального господарства» майна яке було передане з КП «НМПБ» до КП «Графський парк», але без магазину «Квіти».
Якщо КП "НМПБ" продало цей магазин за погодженням з міською Радою підприємство повністю могло б розрахуватися з усіма кредиторами.
В подальшому Рішенням Ніжинської міської ради восьмої сесії VII скликання від 18 лютого 2016 року за №3-8/2016 було вирішено припинити діяльність комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» шляхом його ліквідації.
Розпорядженням міського голови м.Ніжина від 21 березня 2016 року за №65 було створено ліквідаційну комісію.
Ліквідаційною комісією було проведено всі необхідні дії у відповідності до Рішення міської ради та надано звіт ліквідаційної комісії та ліквідаційний баланс підприємства на ствердження. Даний звіт та баланс були затверджені рішенням Ніжинської міської Ради від листопада 2016 року № 18-18/2016. В результаті проведеної інвентаризації активів та пасивів даного підприємства було встановлено, що за підприємством не обліковується сільськогосподарська техніка, дорожньо - будівельна, та інші механізми, транспортні засоби. За підприємством зареєстрована земельна ділянка на праві постійного користування за адресою: м. Ніжин вул. Театральна,41 (вул. Сівкова,41,) на якій розташовано нерухоме майно, що обліковується за підприємством, а саме будівля контори та оранжерея - ангар. Дане нерухоме майно знаходиться в податковій заставі.
З 26 квітня 2016 року Ніжинською об'єднаною державною податковою інспекцією головного управління ДФС у Чернігівській області було проведено позапланову виїзну перевірку Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» з питань дотримання вимог податкового законодавства у зв'язку з ліквідацією даного підприємства.
В результаті проведеної перевірки було встановлено, що підприємство відносило до витрати по утриманню та обслуговуванню автомобільного транспорту Це не зважаючи на те, що за підприємством не обліковується сільськогосподарська техніка, дорожньо-будівельна техніка та інші механізми, транспортні засоби.
Також у відповідності до Договору про надання послуг по забезпеченню функціонування полігону твердих побутових відходів (ТПВ) від 01 квітня 2014р. у КП «НМПБ» не обліковується такий об'єкт та у відповідності до цього КП «НМПБ» фізично не може надавати таких послуг.
Тобто на підприємстві укладаються удавані Договори які підприємство не в змозі було виконувати та і не виконувало.
Нараховується та виплачується заробітна плата водіям, трактористам, охоронникам та співробітникам підприємства в той час як на території підприємства яке знаходиться за адресою: Ніжин вул. Театральна,41 (Сівкова,41) крім ОСОБА_4 (керівника) та одного робітника більше нікого не було. Тобто всі працівники, які обліковувались на підприємстві фактично працювали та обслуговували КП «ВУКГ». А от витрати на заробітну плату, податки та інше брало на себе КП «НМПБ»
В результаті проведеної інвентаризації встановлено, що загальна сума кредиторської заборгованості підприємства складає приблизно 2 353 491,56 грн. із них 1 380 649,75 податкового боргу.
Активи підприємства за бухгалтерським обліком складають 857 419,73 грн. із яких 805 349,59 це нормативна грошова оцінка земельної ділянки.
За результатами фінансово-економічного аналізу виробничої діяльності підприємства за період з 2013 року по 2015 рік зробленому ліквідатором чітко вбачаються ознаки доведення підприємства до банкрутства.
Ліквідаційною комісією було встановлено неможливість підприємства задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі та беручи до уваги фінансово-економічний стан підприємства ліквідаційна комісія зобов'язана звернутися до господарського суду, у відповідності до ч.5 ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» із заявою про порушення справи про банкрутство Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою».
08 серпня 2016 року Ліквідаційний звіт та Баланс були надані Засновнику підприємства, Ніжинській міській раді на затвердження.
З огляду на викладене в слідчого виникла необхідність у зверненні з клопотанням про призначення судової економічної експертизи.
У судове засідання слідчий не з'явився.
Відповідно до ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Перевіривши додані до клопотання матеріали, на виконання вимог п.1 ч.2 ст. 242 КПК України, слідчий суддя дійшла висновку про задоволення клопотання слідчого, оскільки призначення зазначеної експертизи має суттєве значення для досудового слідства при розслідуванні даного кримінального провадження.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 242, 244 КПК України, слідчий суддя,
постановила:
Доручити експертам Чернігівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (14037 м. Чернігів вул. С.Разіна, 19) проведення судової економічної експертизи.
На вирішення експертизи поставити запитання:
1.Чи підтверджується документально висновки, встановлені Ніжинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернігівській області за актом документальної позапланової перевірки Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 квітня 2013 по квітень 2016, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2013 по 26 кквітня 2016, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 26.04.2016, №414\14-30046479 від 16.05.2016.
2.Чи мають показники фінансово-економічного стану Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» , код ЄДРПОУ 30046479 за період з 2013 по 2016 ознаки доведення до банкрутства, фіктивного банкрутства, прихованого банкрутства?
Для проведення експертизи надати в розпорядження експертів матеріали кримінального провадження.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст. 384-385 КК України, за завідомо неправдивий висновок чи відмову без поважних причин від виконання своїх обов'язків.
Направити ухвалу Чернігівському НДЕКЦ МВС України (14037 м. Чернігів,
вул. С.Разіна, 19) для проведення судової економічної експертизи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1