ЄУН № 336/4594/18
пр. № 6/336/260/2019
Іменем України
11 жовтня 2019 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Дацюк О.І., при секретарі Скибі О.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про зобов'язання видати нові виконавчі листи по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 про відмову від позову до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3 , про зобов'язання надати вільний доступ до земельної ділянки, зобов'язання створити комісію та виконати заміри, зобов'язання усунути порушення будівельних норм та прибрати дерево, та стягнення судового збору,-
Постановою колегії судді Запорізького апеляційного суду від 18.07.2019 року скасовано ухвалу суду першої інстанції від 27.05.2019 року в частині відмови у задоволенні вимог про відшкодування судового збору та стягнуто з ОСОБА_2 (паспорт НОМЕР_1 , виданий Шевченківським РВ УМВС України в Запорізькій області 05.11.2004 року) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати, пов'язані із розглядом цієї справи судом першої інстанції, у вигляді судового збору у розмірі 1409,60 гривень.
На підставі заяви представника позивача від 22.08.2019 Шевченківським районним судом м.Запоріжжя 22.08.2019 були видані виконавчі листи.
29.08.2019 року стягувач (позивач) направив до суду заяву про зобов'язання видати нові виконавчі листи, оскільки в них не було зазначено індивідуальний ідентифікаційний номер боржника, тому через відсутність цих відомостей виконавчі листи не були прийняті до виконання та повернуті стягувачу.
Оскільки неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви, судом справу розглянуто за відсутності сторін.
На підставі ст. 247 ч. 2 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
При вивченні матеріалів цивільної справи, судом встановлено наступне.
Постановою колегії судді Запорізького апеляційного суду від 18.07.2019 року скасовано ухвалу суду першої інстанції від 27.05.2019 року в частині відмови у задоволенні вимог про відшкодування судового збору та стягнуто з ОСОБА_2 (паспорт НОМЕР_1 , виданий Шевченківським РВ УМВС України в Запорізькій області 05.11.2004 року) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати, пов'язані із розглядом цієї справи судом першої інстанції, у вигляді судового збору у розмірі 1409,60 гривень.
22.08.2019 року представник стягувача отримала виконавчі листи та звернулась до виконавчої служби для примусового виконання.
23.08.2019 року державним виконавцем Шевченківського ВДВС м. Запоріжжя виконавчі листи № 336/4594/18 від 22.08.2019 року були повернуті стягувачеві без прийняття до виконання на підставі ст. 4 ч. 4 п. 6 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки в них не було індивідуальний ідентифікаційний номер боржника.
У зв'язку з чим, стягувач направив до суду заяву у якій просить зобов'язати відповідальних за порушення вимог ст. 4 ч. 1 п. 4 ЗУ «Про виконавче провадження» підготовити в найкоротший термін нові виконавчі листи, в яких буде відображено повне виконання вимог законодавства України.
Статтею 432 ЦПК України визначено, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Відповідно до наданих в якості додатків до заяви копій виконавчих листів від 22.08.2019 року, встановлено, що в них дійсно не вказано індивідуальний ідентифікаційний номер боржника, оскільки такі відомості в матеріалах справи відсутні, проте зазначено паспортні дані ОСОБА_2 : паспорт НОМЕР_1 , виданий Шевченківським РВ УМВС України в Запорізькій області 05.11.2004 року.
Положення ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» встановлює вимоги до виконавчого документа у якому повинно бути зазначено:
1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;
4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;
6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);
7) строк пред'явлення рішення до виконання.
У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв'язку та адреси електронної пошти.
Виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону (пункт 6 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавчий збір»).
Разом з тим, за змістом частин першої та другої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 3 частини третьої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Відсутність у виконавчому листі відомостей про дату народження боржника, реєстраційного номеру облікової картки платника податків та його паспортних даних не є підставою для повернення державним виконавцем виконавчих документів без прийняття до виконання, що викладено у правовій позиції в постанові Верховного Суду КЦС від 22.08.2018року у справі 471/283/17-ц.
Таким чином, виконавчі листи від 22.08.2019 року в повній мірі відповідають вимогам, встановленим ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», адже містять вичерпний перелік відомостей, наявних в матеріалах цивільної справи, які були досліджені судами першої та апеляційної інстанції.
Про виправлення помилки в виконавчому документі та визнання його таким, що не підлягає виконанню, суд постановляє ухвалу, відповідно до ст. 432 ч. 4 ЦПК України.
Зважаючи на викладене, вимоги заявника (стягувача) про видачу нових виконавчих листів задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 260, 353, 432 ЦПК України,-
Заяву ОСОБА_1 про зобов'язання видати нові виконавчі листи по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 про відмову від позову до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3 , про зобов'язання надати вільний доступ до земельної ділянки, зобов'язання створити комісію та виконати заміри, зобов'язання усунути порушення будівельних норм та прибрати дерево, та стягнення судового збору, залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
З урахуванням положень п. 15.5 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її постановлення через суд першої інстанції.
Суддя О.І. Дацюк