1Справа № 335/10456/19 3/335/1655/2019
07 жовтня 2019 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Крамаренко І.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Департаменту з питань запобігання політичній корупції НАЗК відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-15 КУпАП,
19.09.2019 до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшла справа про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 212-15 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №50-25/948 від 09.09.2019 зазначено місце вчинення правопорушення: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 викликався у судове засідання шляхом направлення судової повістки на адресу, яка зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення №50-25/948 від 09.09.2019, проте конверт повернувся на адресу суду з відміткою «адресат відсутній».
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що справу слід повернути до Департаменту з питань запобігання політичній корупції НАЗК, для доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до п. 4 Інформаційного листа ВССУ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» : у разі коли протокол складено не уповноваженою на те особою або без додержання вимог, установлених ст. 256 КУпАП, суддя зобов'язаний своєю постановою повернути протокол відповідному правоохоронному органу (спеціально уповноваженому суб'єкту протидії корупції, який склав протокол) для належного оформлення. При цьому постанова про направлення протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, для належного оформлення (усунення недоліків) не підлягає апеляційному оскарженню
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Відповідно ч.1 ст.276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Так, у протоколі № 50-25/948 про адміністративне правопорушення від 09.09.2019 зазначено „місцем вчинення правопорушення є: АДРЕСА_1 (адреса реєстрації (проживання) ОСОБА_1 ”, проте жодним чином не підтверджено реєстрацію (проживання) вказаної особи, а також є не зрозумілим, з чого виходив вказаний орган визначаючи місце вчинення саме місце реєстрації (проживання).
При цьому, матеріали справи містять розшифровку до Звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата в народні депутати України, в якій зазначено, що поточний рахунок відкрито в АТ КБ «ПриватБанк» Черкаського ГРУ, Канівське відділення.
За таких обставин справу не може бути вирішено по суті, без усунення вказаних протиріч щодо місця вчинення правопорушення, тому адміністративний матеріал необхідно повернути для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, шляхом визначення (підтвердження) місця вчинення адміністративного правопорушення, з урахуванням здійснення добровільного внеску на поточний рахунок виборчого фонду кандидата в народні депутати України.
Керуючись ст. 256 КУпАП суддя, -
Повернути адміністративний матеріал по ст. 212-15 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 до Департаменту з питань запобігання політичній корупції НАЗК для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: І.А. Крамаренко