Постанова від 09.10.2019 по справі 308/10042/19

Спарва№ 308/10042/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.10.2019 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бедьо В.І., розглянувши матеріали Управління служби безпеки України в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , в.о. начальника РСО Закарпатської митниці Державної фіскальної служби, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КпАП України, -

ВСТАНОВИВ:

В період з 15 по 18 липня 2019 року на підставі ст. 37 Закону України «Про державну таємницю» Департаментом охорони державної таємниці та ліцензування СБ України було здійснено комплексну перевірку стану охорони державної таємниці в Закарпатській митниці Державної фіскальної служби, та задокументовано численні факти порушення вимог чинного законодавства України про державну таємницю (Закону України «Про державну таємницю», «Порядку організації та забезпечення режиму; секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013р. № 939 - далі «Порядок № 939»), з боку в.о. начальника РСО Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_1 , який відповідно до вимог ст. 21 Закону України «Про державну таємницю», п.п.41, 42 «Порядку №939» відповідає за здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності та постійного контролю за їх додержанням.

Під час перевірочних заходів, комісією СБУ встановлено:

-у порушення ст. 37 Закону України «Про державну таємницю», п.21 «Порядку №939»

протягом 2018-2019 р.р. не виконані висновки комісії Управлінням СБУ в Закарпатській області під час перевірки стану охорони державної таємниці в Закарпатській митниці ДФС щодо зниження категорії режиму секретності з 2 на 3 ;

-у порушення п.п.16, 21, 47, 50 «Порядку №939» за відсутності документів з грифом секретності «цілком таємно» в Закарпатській митниці ДФС встановлено другу категорію режиму секретності, номенклатурою посад працівників Закарпатської митниці ДФС передбачено надання допуску до державної таємниці за формою 2 (другою) - 7 співробітникам;

-у порушення п.160 «Порядку №939» не здійснюються заходи щодо перегляду та приведення грифів секретності матеріальних носіїв секретної інформації у відповідність до вимог законодавства (до прикладу: справа № 5 т. 1, інв. № 259т, розпочата 30.04.2010р. та закінчена 06.09.2012р.);

-у порушення п.217 «Порядку №939» в.о. начальника Закарпатської митниці ДФС не передано на зберігання комплект ключів від сейфів та дверей РСО за підписом у журналі (інв.№3) за формою згідно з додатком 31;

-у порушення п.228 «Порядку №939» в Інструкції на випадок виникнення надзвичайних ситуацій (обл. № 23/12дск) відсутні відомості щодо порядку відкриття режимних приміщень, доступу та перебування у режимних приміщень представників аварійних та рятувальних служб, а також рятування і подальшого зберігання, охорони МНСІ;

-у порушення п.п.233, 240 «Порядку №939» запроваджений пропускний та внутрішньо-об'єктовий режими не дозволяють запобігти проникненню на територію установи та в режимні приміщення сторонніх осіб Закарпатської митниці ДФС;

-у порушення п.418 «Порядку №939» знищення матеріальних носіїв секретної інформації (далі - МНСІ) здійснювалось (згідно акту на знищення МНСІ від 30.11.2018 №3 обл.№125/02-40дск) у не спеціально визначеному режимному приміщенні, а у внутрішньому дворі Закарпатської митниці ДФС без дотримання вимог режиму секретності.

При цьому, згідно з наказом начальника Закарпатської митниці ДФС від 06.03.2015р. №192/ДСК, визначено місце для знищення МНСІ на території митного посту «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС (м. Ужгород, вул. Собранецька 224);

-у порушення ст. 28 Закону України «Про державну таємницю», п.697 «Порядку № 939» відомості про виїзд за межі України посадових осіб Закарпатської митниці ДФС ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ), яким надано допуск до державної таємниці в.о. начальника РСО установи в журналі обліку виїзду працівників митниці за кордон, (інв. № 22) у графі 3 (країна виїзду) зазначалися виїзд в «Країни Європейського союзу», а не до визначеної держави виїзду;

-у порушення п.717 «Порядку №939» експертною комісією Закарпатської митниці ДФС до затвердження програми прийому і роботи з іноземцями з метою вилучення відомостей, які становлять державну таємницю або службову інформацію, не проводиться оцінка відомостей, з якими планується ознайомити іноземців:

1.19.03.2018 р. - візит представників компанії «Huawei Ukraine» у міжнародному автомобільному пункті пропуску «Чоп-Захонь» на кордоні з Угорщиною.

2.25.03.2018 р. - візит представників компанії «Nuctech Company Limited» у пунктах пропуску для автомобільного сполучення «Чоп-Захонь» та «Ужгород-Вишнє-Немєцьке».

3.21.09.2018 року - 31.12.2018 року - проведення монтажних та пусконалагоджувальних робіт високотехнологічного обладнання технічними експертами компанії «Nuctech Company Limited» у пунктаї пропуску для автомобільного сполучення «Чоп-Захонь» та «Ужгород-Вишнє-Немєцьке».

4.21.11.2018 року, візит представників компанії «GoSwift» із розгляду можливості реалізації проекту із запровадження системи електронної черги перед пунктами пропуску, що у міжнародному пункті пропуску «Чоп-Захонь».

5.07.05.2019 року - проведення навчального курсу з протидії контрабандній діяльності з використанням комерційного автомобільного транспорту, що було проведено у приміщенні Управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Закарпатської митниці ДФС;

-у порушення п. 732 «Порядку №939» у період з 21.09.2018 року до 31.12.2018 року РСО установи не складено та не направлено до УСБУ в Закарпатській області звіт про результати виконання плану забезпечення режиму секретності під час проведення монтажних та пусконалагоджувальних робіт високотехнологічного обладнання технічними експертами (іноземців) компанії «Nuctech Company Limited» у міжнародних автомобільних пунктах пропуску «Тиса-Захонь» «Чоп - Захонь» та «Ужгород - Вишнє-Немєцьке»;

-у порушення п.п. 734, 735 «Порядку №939» у планових заходах на особливий період (обл. № 1б/02-42дек) відсутні відомості щодо основних заходів, спрямованих на запобігання витоку секретної інформації у разі введення особливого періоду або надзвичайного стану, з визначенням відповідальних посадових осіб за здійснення кожного з основних запланованих заходів;

- у порушення п. 741 «Порядку №939» не здійснюється перегляд планових заходів на особовий період (один раз на рік).

У зв'язку із вищезазначеним, вбачається неналежне виконання вимог ст.ст. 21, 28 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 41, 42, 116 «Порядку 939», з боку в.о. начальника РСО ОСОБА_1 в частині забезпечення контролю за режимом секретності в Закарпатській митниці ДФС.

Наведені вище порушення задокументовані комісіями ДОДТЛ СБ України та Управління СБУ в Закарпатській області в актах перевірок стану охорони державної таємниці у Закарпатській митниці ДФС (акт №26/1/3-5847 від 25.07.2019 року, акт №58/26-2413 від 14.06.2018 року та пояснення Гвоздя ОСОБА_10 ..

ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце слухання справи, проте подав до суду заяву, про можливість розгляду справи за його відсутності , у якій зазначив, що доповнень чи заперечень до протоколу не має, а тому суд, розглядає таку за його відсутності.

Згідно з приписами ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП України завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

За правилами ст. ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.

Так, вина ОСОБА_1 підтверджується Протоколом про адміністративне правопорушення № 21 від 29.08.2019 року, витягом з акту комплексної перевірки стану охорони державної таємниці у Закарпатській митниці ДФС від 25 липня 2019 року № 26/1/3-5847дск, витягом з акту контрольної перевірки стану охорони державної таємниці у Закарпатській митниці ДФС від 14 червня 2018 року № 58/26-2413дск, його письмовими поясненнями та іншими матеріалами справи.

Згідно до ст.280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене п.6 ч.1 ст.212-2 КпАП України невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

Враховуючи характер та обставини адмінправопорушення, приходжу до переконання про необхідність накладення на ОСОБА_1 адмінстягнення, передбаченого п. 6 ч.1 ст.212-2 КУпАП у вигляді адміністративного штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись п.6 ч.1 ст.212-2, ст. 283, 284 КпАП України, -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , в.о. начальника РСО Закарпатської митниці Державної фіскальної служби, визнати винним у скоєні правопорушення передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850/вісімсот пятдесят/грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , в.о. начальника РСО Закарпатської митниці Державної фіскальної служби, на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 384/триста вісімдесят чотири/грн. 20 коп.

Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду В.І. Бедьо