Вирок від 15.10.2019 по справі 233/6169/19

Код суду 233 Справа № 233/6169/19

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2019 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області кримінальне провадження (внесено в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 22019050000000198 від 09 вересня 2019 року), за обвинуваченням:

ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Радгосп Микитівський м. Дзержинська Донецької області, громадянина України, має вищу освіту, одруженого, пенсіонера, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 110 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

У період часу з початку травня 2014 року (точна дата не встановлена) по 11 травня 2014 року, під час перебування бойовиків самопроголошеної «Донецької народної республіки» (далі за текстом «ДНР») у с. Новодмитрівка Костянтинівського району Донецької області, ОСОБА_5 приймав активну участь у проведенні незаконного референдуму щодо створення на території Донецької області так званої самостійної суверенної держави - «ДНР» (був призначений головою дільничної виборчої комісії), тобто вчинив дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

10 квітня 2014 року, так званою Радою самопроголошеної «Донецької народної республіки», утвореної 07.04.2014 р. у м. Донецьку, одним із основних завдань якої є зміна меж території та державного кордону України в спосіб, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України, тобто стійкого об'єднання невизначеної кількості осіб (більше трьох), що створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, та в якому її структурні підрозділи здійснюють терористичну діяльність з відома керівників (керівних органів) усієї організації, яка у відповідності до ст. 1 п.16 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією, з метою утворення у межах території Донецької області держави «Донецька народна республіка», в порушення ст.ст. 1, 2, 5, 8, ч.2 ст. 19, ст. 73, п.3 ч.1 ст. 85, п.п. 13, 18, 20 ч.1 ст. 92, ст.ст. 132, 133 Конституції України, був оголошений референдум, який був проведений представниками зазначеної терористичної організації на території Донецької області 11.05.2014 року та на вирішення якого було поставлено питання: «Чи підтримуєте Ви Акт про державну самостійність Донецької Народної Республіки?», тобто питання щодо зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме виведення з-під юрисдикції України окремих адміністративно-територіальних одиниць Донецької області.

Так, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до ч.1 ст. 12, ч.1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Згідно вимог ст.ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Організація і порядок проведення референдумів та територіальний устрій України, згідно з положеннями ст. 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.

Відповідно до ст.ст. 132, 133 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

Порядок проведення всеукраїнського референдуму регламентований Законом України «Про всеукраїнський референдум», положеннями ч.4 ст. 14 котрого визначено, що виключно Верховна Рада України призначає ратифікаційний референдум щодо зміни меж території України.

В квітні-травні 2014 року (точна дата не встановлена), у приміщенні Костянтинівської міської ради за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вулиця О. Тихого, будинок 260, було утворено так звану територіальну виборчу комісію, до складу якої увійшли 3 особи (відносно яких здійснюється досудове розслідування за кримінальним провадженням № 12014050380001017 від 08 серпня 2014 року) та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи. З указаного періоду часу представниками зазначеної так званої територіальної виборчої комісії здійснювався набір бажаючих для участі у роботі дільничних виборчих комісій, формування їх складу та подальше координація їх діяльності.

У травні 2014 року ОСОБА_5 , перебуваючи у селі Новодмитрівка Костянтинівського району Донецької області, прийняв від невстановлених представників так званої територіальної виборчої комісії м. Костянтинівка пропозицію організувати проведення незаконного референдуму на території села Новодмитрівка Костянтинівського району Донецької області з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме виведення з-під юрисдикції України окремих адміністративно-територіальних одиниць Донецької області. Так, діючи з власних міркувань, ОСОБА_5 , в ході розмови з членом територіальної виборчої комісії (відносно якого проводиться досудове розслідування в іншому кримінальному провадженні), дав добровільну згоду останньому на участь в роботі так званої дільничної виборчої комісії в якості її голови. Тоді ж пройшов інструктаж щодо порядку проведення голосування на виборчій дільниці, часу її відкриття та закриття, порядку та часу доповідей представникам територіальної виборчої комісії м. Костянтинівка Донецької області щодо початку, закінчення та поточного процесу голосування на виборчій дільниці розміщеній за адресою: Донецька область, Костянтинівський район, село Новодмитрівка, вул. Шевченка, буд. 45Б.

При цьому, ОСОБА_5 повинен був разом з підпорядкованими йому членами так званої дільничної виборчої комісії (відносно яких проводиться досудове розслідування в іншому кримінальному провадженні), прийняти участь у проведенні 11 травня 2014 року у приміщенні будівлі колишньої столової, розміщеної за адресою: АДРЕСА_2 , незаконного опитування мешканців с. Новодмитрівка Костянтинівського району Донецької області, з приводу визнання незаконного утворення та подальшого самостійного існування т.зв. «ДНР», з наступним складанням завідомо неправдивих документів про результати підрахунку нібито їх волевиявлення про зміну меж території України.

Так, 11 травня 2014 року, у період часу з 08.00 год. до 14.00 год., ОСОБА_5 , будучи головою так званої дільничної виборчої комісії, розташованої у приміщенні будівлі колишньої столової, розміщеної за адресою: АДРЕСА_2 , діючи умисно, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме: виведення з-під юрисдикції України окремих адміністративно-територіальних одиниць Донецької області, діючи з власних міркувань, за попередньою змовою з іншими членами так званої дільничної виборчої комісії, відносно яких проводиться досудове розслідування в іншому кримінальному провадженні, особисто надав вказівку підпорядкованому йому члену ДВК підготувати приміщення за вищезазначеною адресою до проведення так званого референдуму, здійснював інструктаж та безпосередній контроль за роботою ввіреної йому дільничної виборчої комісії, яка розташовувалась на зазначеній дільниці, регулярно доповідав представнику ТВК м. Костянтинівка про стан виборчого процесу у с. Новодмитрівка.

Приблизно о 14.00 год. 11 травня 2014 року, ОСОБА_5 , та підпорядковані йому члени так званої дільничної виборчої комісії (відносно яких проводиться досудове розслідування в іншому кримінальному провадженні), здійснили підрахунок голосів, склали та підписали протокол про результати проведення так званого референдуму, який, разом з бюлетенями в той же день були вивезені ОСОБА_5 до ТВК розташованої у приміщенні Костянтинівської міської ради за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вулиця Олекси Тихого, будинок 260.

Обвинувачений ОСОБА_5 у судовому засіданні свою провину у вчиненні кримінального правопорушення за цим вироком визнав та пояснив, що раніше він неодноразово приймав участь у виборах в якості голови дільничної виборчої комісії і знайомий з порядком проведення виборів. На початку травня 2014 року йому зателефонували з територіальної виборчої комісії і запропонували створити та очолити дільничну виборчу комісію у с. Новодмитрівка, при цьому сказали, що відмовлятися небажано, з чим він погодився. Він, голова комісії, здійснював діяльність на своїй дільниці у приміщенні колишньої столової с. Новодмитрівка. Референдум проходив 11 травня 2014 року, у цей же день привезли бюлетені. Після проведення референдуму вони підрахували голоси, склали відповідні протоколи, які передали до територіальної комісії. Особисто йому ніякої винагороди не обіцяли і не заплатили. Фактичні обставини справи, викладені в обвинувальному акті, підтвердив повністю. У скоєному щиро розкаявся.

Суд вважає, що провина обвинуваченого ОСОБА_5 в об'ємі, встановленому вироком, повністю доведена сукупністю наступних досліджених у судовому засіданні доказів:

- висновком експетртно-картографічного дослідження № 1 від 15 березня 2016 року, відповідно до якого територіальні межі, які контурно зображені на так званому бюлетені для голосування на незаконному референдумі 11 травня 2014 року, повністю співпадають із адміністративними кордонами Донецької області, визначеними 03 червня 1938 року по її утворенню;

- висновком судової семантико-текстуальної експертизи письменного мовлення № 4237 від 26 травня 2016 року, відповідно до якого: словосполучення «державна самостійність» означає, що певна територія не перебуває під чиєюсь владою; не підпорядковується і не є підлеглою кому-, чому-небудь як окрема незалежна держава; у тексті «Акту про проголошення державної самостійності Донецької народної республіки» та в його контекстуальному оточенні міститься інформація, яка свідчить про те, що саме він є тим самим документом, про який ідеться в тексті «Бюлетеня для голосування на референдумі»; у своїй сукупності тексти «Акта про проголошення державної самостійності Донецької народної республіки» та «Бюлетеня для голосування на референдумі» мають іллокуцію заклику до певних територіальних змін, а саме до створення на території Донецької області України суверенної держави, яка матиме назву «Донецька народна республіка»;

- висновком судової психологічної експертизи № 18257/15-61 від 16 серпня 2017 року, відповідно до якого: у поданому на дослідження тексті «Чи підтримуєте Ви акт про державну самостійність Донецької народної республіки» існують висловлювання та художні образи, котрі дозволяють дійти висновку про намір залучити громадян України вчинити дії з метою відокремлення частини території України, або створення самостійної держави;

- протоколом огляду від 15 квітня 2015 року, яким оглянуто Інтернет адресу; «https://ru.wікіреdіа.оrg/wікі/Референдум_о_самоопределении Донецкой_Народной_Республики». На вказаному Інтернет сайті розміщено фотозображення бюлетеня, з наступним текстом: «Бюллетень для голосования на референдуме 11 мая 2014 года; для голосування на референдумі 11 травня 2014 року: Отметьте любым знаком в квадрате тот вариант ответа, за который Вы голосуєте: Відзначте будь-яким знаком у квадраті той варіант відповіді, за який Ви голосуєте: Поддерживаете ли Вы Акт о государственной самостоятельиости Донецкой Народной Республики?; Чи підтримуєте Ви Акт про державну самостійність Донецької Народної Республіки?; Да/Так; Нет/Ні; Бюллетень, в котором оставлены неотмеченными или отмечены два варианта ответа, считаетея недействительным; Бюлетень, в якому залишені невідзначеними або відзначені два варіанти відповіді, вважається недійсним». До протоколу додано електронну фото-копію «Бюлетеня для голосування на референдумі 11 травня 2014 року»;

- протоколом огляду від 18 серпня 2016 року, яким оглянуто сайт міжнародної платформи з обміну відеозаписами «ЮТУБ» опубліковано відеозапис із назвою «Донецк. Принятие Декларации о независимости, назначении референдума 07.04.14» на якому відображено оголошення тексту «декларації о суверенитете Донецкой народной республики» та «Акта о провозглашении государственной самостоятельной Донецкой народной республики», а також погоджено проведення референдуму «о создании Донецкой народной республики»;

- протоколом огляду від 13 листопада 2017 року, яким оглянуто Інтернет адресу; https://wvvw.youtube. com/watch?v=TFf8glxL_Ws - міжнародна інтернет платформа обміну відеозаписами «ЮТУБ» па якому міститься ізідеозапис із назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », на якому відображено перебіг подій в період часу травня 2014 року, пов'язаних із проведенням незаконного референдуму за відокремлення Донецької області від України та створення незаконної організації з ознаками державності «Донецька народна республіка». Також на офіційному сайті міжнародної платформи з обміну відеозаписами «ЮТУБ» за інтернет-адресою ІНФОРМАЦІЯ_3 опубліковано відеозапис із назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на якому відображено перебіг подій в період часу травня 2014 року. пов'язаних із проведенням незаконного референдуму за відокремлення Донецької області від України та створення незаконної організації з ознаками державності «Донецька народна республіка». Зазначений відеозапис розміщено на сайті користувачем із нікнеймом « ОСОБА_6 » 10 травня 2014 року з підписом: «Дончане готовятся к референдуму. Уже завтра сделают выбор - как жить дальше. Откроются 53 территориальных округа и свыше 1500 избирательных участков. Председатель ЦИК ДНР ОСОБА_7 рассказал обо всех тонкостях». Тривалість відеозапису становить 13 хвилин 16 секунд. У даному відеозаписі відображено події, пов'язані із незаконним проведенням референдуму про відділення Донецької області від території України та створення так званої «Донецької народної республіки». На зазначеному відеозаписі зображено брифінг Голови центральної виборчої комісії так званої «Донецької народної республіки» ОСОБА_8 , який надає подробиці про проведення референдуму, який і був запланований на 11 травня 2014 року. Також ОСОБА_9 надає на огляд журналістам бюлетень з наступним текстом: «Бюлетень для голосования на референдуме 11 мая 2014 года, отметьте любым знаком тот вариант ответа, за который Вы голосуете». «Поддерживаете ли Вы Акт о государственной самостоятельности Донецкой Народной Республики?», «Да», «Нет». Також присутній переклад зазначеною тексту на українській мові. До протоколу огляду додається стенограма відеозапису: «Донецк. Референдум за самоопределение области уже завтра 10.05.14».

Суд вважає безпосередньо досліджені вищенаведені докази належними, допустимими, достовірними, і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій обвинуваченого та визнання його винуватості.

Судом встановлено, що з квітня 2014 року у Донецькій області діє стійке ієрархічне об'єднання - організація, так звана «Донецька народна Республіка», створена всупереч інтересам Держави Україна, учасники якої на території України займаються, залякуванням населення, вбивством громадян, захопленням адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування та скоєнням інших злочинів, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі.

Поняття терористичної організації визначено відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» від 20 березня 2003 року і це є стійке об'єднання трьох і більше осіб, яке створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено певні правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів. Визначальним для визнання організації терористичною є те, що хоч один з її структурних підрозділів здійснює терористичну діяльність з відома хоча б одного з керівників (керівних органів) усієї організації.

Аналіз кримінального законодавства, рішення Варшавської конференції 2001 року, Резолюції Ради Безпеки ООН від 28 вересня 2001 року № 1373 по боротьбі з тероризмом, а також відповідних положень Закону України «Про боротьбу з тероризмом» показує, що терористична організація виділена як вид злочинної організації за спеціальною метою - здійснення терористичної діяльності. Так, відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» терористична діяльність - діяльність, яка охоплює: планування, організацію, підготовку та реалізацію терористичних актів; підбурювання до вчинення терористичних актів, насильства над фізичними особами або організаціями, знищення матеріальних об'єктів у терористичних цілях; організацію незаконних збройних формувань, злочинних угруповань (злочинних організацій), організованих злочинних груп для вчинення терористичних актів, так само як і участь у таких актах; вербування, озброєння, підготовку та використання терористів; пропаганду і поширення ідеології тероризму; фінансування та інше сприяння тероризму.

Суд враховує також Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, затверджене Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року № 129-VIII, в якому «ДНР» та «ЛНР» визначено терористичними організаціями.

Організація і порядок проведення референдумів та територіальний устрій України, згідно з положеннями ст. 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.

Відповідно до ст.ст. 132, 133 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

Порядок проведення всеукраїнського референдуму регламентований Законом України «Про всеукраїнський референдум» положеннями ч.4 ст. 14 котрого визначено, що виключно Верховна Рада України призначає ратифікаційний референдум щодо зміни меж території України.

Аналізуючи досліджені по кримінальному провадженню перелічені вище докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що подія кримінального правопорушення мала місце, провина обвинуваченого у вчиненні даного кримінального правопорушення повністю доведена, а саме що ОСОБА_5 умисно вчинив дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинене за попередньою змовою групою осіб, і кваліфікує його дії за ч.2 ст. 110 КК України.

Призначаючи покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, відомості щодо особи обвинуваченого, обставини, що пом'якшують покарання, за відсутності обставин, що обтяжують покарання.

ОСОБА_5 раніше не судимий; до адміністративної відповідальності не притягався; під наглядом у лікаря психіатра не перебуває; на обліку у лікаря нарколога не знаходиться; на диспансерному обліку в протитуберкульозному диспансері не перебуває; у скоєному щиро розкаявся та активно сприяв розкриттю злочину.

Обставинами, що пом'якшують покарання ОСОБА_5 , суд вважає щире каяття в скоєному та активне сприяння розкриттю злочину.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченому ОСОБА_5 за вчинене кримінальне правопорушення покарання у виді позбавлення волі, приходячи при цьому до переконання, що його виправлення, в силу тяжкості і обставин вчиненого, з урахуванням даних щодо особи, щирого каяття і його поведінки в період досудового слідства і судового розгляду, висновку органу пробації, можливо без ізоляції від суспільства, тому в силу ст.ст. 75, 76 КК України вважає за можливе звільнити обвинуваченого від призначеного покарання з випробуванням і покладенням спеціальних обмежень, вважаючи, що саме таке покарання буде найбільш відповідати принципам та цілям його призначення і буде необхідним та достатнім для його виправлення і попередження нових кримінальних правопорушень.

Цивільний позов не заявлений.

Процесуальні витрати відсутні.

Відомостей щодо речових доказів суду не надано.

Запобіжний захід у відношенні обвинуваченого ОСОБА_5 в ході досудового розслідування не обирався. Під час судового провадження клопотання від прокурора про застосування запобіжного заходу не надходило.

Керуючись ст.ст. 366-368, 371, 374, 376, 395 КПК України, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 визнати винуватим у пред'явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 110 КК України та призначити покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнити засудженого ОСОБА_5 від відбування призначеного покарання з випробуванням строком на 1 (один) рік, якщо він протягом визначеного іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов'язки.

На підставі ст. 76 КК України покласти на засудженого ОСОБА_5 наступні обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Обов'язок нагляду за засудженим ОСОБА_5 покласти на уповноважений орган з питань пробації за місцем проживання, роботи або навчання засудженого.

Захід забезпечення кримінального провадження засудженому ОСОБА_5 до набрання вироком законної сили не обирати.

Цивільний позов не заявлено.

Процесуальні витрати відсутні.

Відомостей щодо речових доказів суду не надано.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.

Суддя