Постанова від 15.10.2019 по справі 200/3620/19-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2019 року справа №200/3620/19-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Міронова Г.М., Сіваченко І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року (повний текст складено 07 серпня 2019 року в м. Слов'янськ) у справі № 200/3620/19-а (суддя І інстанції - Циганенко А.І.) за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 березня 2019 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд: - визнати протиправними дії відповідача, які виразилися в порушенні норм статті 65 Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців” за надання недостовірних даних, несвоєчасне оформлення чи ненадання документів до ПФУ при призначенні пенсії за заявою позивача, порушенні Закону України “Про звернення громадян”, які виразилися у тому що відповідач не захистив порушене право позивача; - зобов'язати відповідача надати довідку про грошове забезпечення на момент звільнення зі служби, відповідно до статті 5 та 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовці”, частини 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей”, взявши за основу довідку з Пенсійного фонду України та довідку з архіву Міністерства оборони Росії, з особистої третьої справи офіцера Радянської Армії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач після закінчення військового училища направлений до групи Радянській військ у Німеччині для подальшого проходження військової служби, а після госпіталізації був звільнений з лав Радянської Армії. У 2000 році позивачу встановлено третю групу інвалідності.

Позивач вважає, що при призначенні пенсії допущено помилку, а саме призначено пенсію з одного грошового забезпечення. При зверненні до відповідача отримав протиправну відмову у видачі нової довідки. Таким чином, позивач вимушений звернутися до суду за захистом свого права.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року у справі № 200/3620/19-а у задоволенні позову - відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу в якій зазначає, що рішення місцевого суду є необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважав, що суд першої інстанції не застосував норми Конституції України, ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_1 .

Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності.

Позивач перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб за адресою проживання: АДРЕСА_2 , про що свідчить довідка №1425-5000004151 від 23 грудня 2018 року.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача з зверненням щодо надання нової довідки про подвійне грошове забезпечення для призначення пенсії.

17 грудня 2018 року листом ІНФОРМАЦІЯ_1 №СЗ/1043 розглянуто звернення позивача та зазначено наступне.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб” грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01 березня 2018 року склало 7 241,00 грн.

Відповідно до наказу Міністерства України від 01 березня 2018 року №90 “Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України” оклад за посадою “заступник командира навчальної танкової роти з політчастини окремого навчального танкового полку” встановлений за 19 тарифним розрядом (додаток 20), який станом на 01 січня 2018 року складає 4 370,00 грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” оклад з військовим званням “старший лейтенант” складає 1 200,00 грн., а надбавка за вислугу років визначена у розмірі 30% посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання, що дорівнює 1 671,00 грн.

Крім того, зазначено, що пенсії, призначені до 01 березня 2018 року перераховуються з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, при цьому додаткові види грошового забезпечення не передбачені.

Також листом повідомлено позивача, що у зв'язку з тим, що в травні 2014 року будівля Донецького обласного військового комісаріату захоплена представниками незаконних озброєних формувань, а ІНФОРМАЦІЯ_3 був вимушений передислокуватися до м. Маріуполь. Особово-пенсійні справи звільнених військовослужбовців залишились на тимчасово окупованій території.

Заявами від 09 січня 2019 року та від 25 лютого 2019 року позивач звернувся до відповідача з проханням видати нову довідку про подвійне грошове забезпечення для призначення пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести і обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Однією з підстав звільнення від доказування, встановленою у частині 4 статті 78 КАС України, визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 08 вересня 2017 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління державної казначейської служби України в Донецькій області про зобов'язання вчинити дії щодо виплати пенсії, зобов'язати Пенсійний фонд доплатити йому невиплачену пенсію з 2000 року з розміру подвійного грошового забезпечення офіцера, інваліда, на підставі вимог статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців” у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2018 року по справі №805/3735/16-а, апеляційна скарга ОСОБА_1 залишена без задоволення, постанова Павлоградського міськрайонного суду від 08 вересня 2017 року залишена без змін.

Під час апеляційного розгляду встановлено, що відповідно до пункту 4 Указу Президента України “Про реформу грошової системи України” № 549/92 від 07 листопада 1992 року рекомендовано Кабінету Міністрів України разом з Національним банком України встановити порядок та строки вилучення з обігу на території України рублевої готівки та переоцінки активів і пасивів юридичних та фізичних осіб, як резидентів, так і нерезидентів, і установ банків, що діють в Україні, у співвідношенні 1 до 1 без обмежень по сумах коштів. Пунктом 3 Указу Президента України “Про грошову реформу в Україні” № 762/96 від 25 серпня 1996 року визначено, що українські карбованці підлягають обміну на гривні (банкноти та розмінну монету) за курсом 100000 карбованців на 1 гривню. Судом встановлено, що пенсія ОСОБА_1 була призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено відповідно до вимог чинного законодавства України та норм міжнародного права. Посилання на врахування російських рублів та німецьких марок при нарахуванні пенсії суд апеляційної інстанції визнав необґрунтованим, з тих підстав, що чинне законодавство України не передбачає обчислення, нарахування, перерахунок та виплату пенсії у співвідношенні до російських рублів та німецьких марок.

Апеляційним судом також встановлено, що виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться за матеріалами електронної пенсійної справи. Грошове забезпечення ОСОБА_1 розраховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”. За даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 звільнений з посади заступника командира учбової танкової роти з політичної частини 188 окремого навчального полку групи радянських військ у Німеччині у званні старшого лейтенанта. Згідно додатку 1 постанови №1294 та пункту 8 наказу Міністерства оборони України від 30 грудня 2007 року № 707 “Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України” оклад заступника командира установлюється за штатом на 3% нижче від посадових окладів відповідних військових керівників та складає 1019,00 грн. (1050,00 грн. - 3%=1019 грн.). Оклад за військовим званням старшого лейтенанта відповідно до додатку 24 постанови №1294 становить 115,00 грн. Архів пенсійних справ знаходиться в м. Донецьку, який згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 428-р від 05 травня 2015 року “Про внесення змін до розпорядження КМУ від 07 листопада 2014 року № 1085” відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не виконують, в повному обсязі, свої повноваження. В зв'язку з чим неможливо надати інформацію щодо врахування грошового забезпечення в німецьких марках та врахування довідки Міністерства оборони Російської Федерації №3/24729 при призначенні пенсії. Пенсія ОСОБА_1 обчислена відповідно до норм чинного законодавства. За таких обставин, суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог щодо перерахунку пенсії з врахуванням грошового забезпечення в німецьких марках та врахування довідки Міністерства оборони Російської Федерації №3/24729 при призначенні пенсії.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає таке.

Визначення основних засад державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни регулює Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20 грудня 1991 року №2011-XII.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02 листопада 2006 року “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” з 01 січня 2007 року функції з призначення (перерахунку) пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України. Обласний військовий комісаріат здійснює лише перерахунок грошового забезпечення для обчислення пенсій пенсіонерам Міністерства оборони України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” регламентується постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року” та постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30 січня 2007 року “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пенсійний фонд України повідомляє про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають з моменту надходження зазначеної інформації списки, та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівникам державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи (обласні військові комісаріати) готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

З огляду на зазначене, перерахунок грошового забезпечення Донецьким обласним військовим комісаріатом проводиться на підставі списків Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на конкретну дату з посиланням на відповідний правовий нормативний документ, як це визначено Інструкцією про порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30 січня 2007 року.

Доказів того, що від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до ІНФОРМАЦІЯ_1 надано відповідні списки осіб щодо перерахунку пенсій, в яких зазначений ОСОБА_1 до суду не подано.

Щодо можливості виправлення помилки, як вказує позивач, допущеної при призначення йому пенсії у 2000 році, суд апеляційної інстанції зазначає, що пунктом 3 постанови КМУ від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» передбачено, що Міністерству оборони, яке здійснює призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" слід забезпечити проведення інвентаризації пенсійних справ, виплатних та інших документів, необхідних для виконання функцій з призначення і виплати пенсій особам офіцерського складу, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» та передати їх до 1 січня 2007 р. органам Пенсійного фонду України.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що призначення пенсії у 2000 році здійснювало Міністерство оборони України у відповідності діючого на той час законодавства.

Тобто, Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області виконує обов'язки щодо нарахування, перерахування та виплати пенсії з 01.01.2007 року та виплачує пенсію з зазначеної дати на підставі наявних у пенсійній справі документів.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 08.09.2017 року в адміністративній справі у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління державної казначейської служби України в Донецькій області про зобов'язання вчинити дії щодо виплати пенсії, зобов'язання Пенсійний фонд доплатити йому невиплачену пенсію з 2000 року виходячи з розміру подвійного грошового забезпечення офіцера, інваліда, на підставі вимог ст.55Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців» було відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2018 року по справі №805/3735/16-а, апеляційна скарга ОСОБА_1 залишена без задоволення, постанова Павлоградського міськрайонного суду від 08.09.2017 року залишена без змін.

Під час розгляду зазначеної справи предметом дослідження було питання врахування сум, зазначених у архівній довідці казенної установи «Центрального архіву Міністерства оборони Російської федерації» № 3/24729 від 16.11.2015 р. та зазначених у рублях СРСР та марках колишньої НДР. Дніпропетровським апеляційним судом встановлено, що пенсія ОСОБА_1 обчислена відповідно до норм чинного законодавства, тому відмовив у задоволенні позовних вимог щодо перерахунку пенсії з врахуванням грошового забезпечення в німецьких марках та врахування довідки Міністерства оборони Російської Федерації №3/24729 при призначенні пенсії.

У наданих поясненнях позивач звертає увагу, що заявлені вимоги у цій справі не стосуються перерахунку пенсії а йдеться саме про виправлення помилки, яка була допущена при призначенні пенсії в 2000 році.

Колегія суддів погоджується з позивачем що вимоги про виправлення помилки при призначенні пенсії не заявлялися раніше та не були предметом розгляду судів. Проте, у рішенні по справі №805/3735/16-а Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом були досліджені обставини правильності призначення пенсії у 2000 році та зроблений висновок щодо правильності її призначення.

Враховуючи вищенаведене, у відповідача відсутній обов'язок надати нову довідку про подвійне грошове забезпечення до пенсійного органу, таким чином, його дії щодо ненадання такої довідки суд не вважає протиправними.

Позовна вимога про зобов'язання відповідача надати довідку про грошове забезпечення на момент звільнення зі служби, взявши за основу довідку з Пенсійного фонду України та довідку з архіву Міністерства оборони Росії, з особистої третьої справи офіцера Радянської Армії, також не підлягає задоволенню, оскільки не ґрунтується на чинному законодавстві.

При викладених обставинах, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року у справі № 200/3620/19-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року у справі № 200/3620/19-а - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 15 жовтня 2019 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Г.М. Міронова

І.В. Сіваченко