Рішення від 15.10.2019 по справі 826/1470/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15 жовтня 2019 року № 826/1470/18

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Київської міської митниці ДФС

про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської митниці ДФС (03124, м. Київ, бульвар Гавела Вацлава, 8А, код ЄДРПОУ 39422888), в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо виготовлення копій з документів, що знаходилися у міжнародному експрес-відправленні документального характеру № 811958474470, під час проведення митного огляду.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем під час проведення митного огляду безпідставно виготовлено копії документів, які знаходилися у міжнародному експрес-відправленні документального характеру № 811958474470, що порушує права та законні інтереси позивача, оскільки на підставі незаконно виготовлених копій документів митний орган визначає наявність у діях позивача складу правопорушення.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні, оскільки під час проведення митного огляду посадові особи мають право використовувати технічні та спеціальні засоби з метою скорочення часу та підвищення ефективності.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача просив відмовити у їх задоволенні. Суд перейшов до розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Під час судового розгляду справи судом встановлено наступне.

10.11.2017 у зоні митного контролю сектору митного оформлення міжнародних експрес-відправлень митного поста «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС здійснено митний огляд міжнародного експрес-відправлення документального характеру № 811958474470, який надійшов від компанії «KLS Rlrctronic CO., Ltd» на адресу позивача.

За результатами митного огляду виявлено наступні оригінали документів:

- коносамент від 03.11.2017 № COSU6146170730J,

- інвойс від 18.10.2017 № DOC-17-B37-32.

З виявлених документів митним органом виготовлено копії, про що складено акт від 10.11.2017 № б/н, після чого міжнародне експрес-відправлення документального характеру № 811958474470 доставлено до одержувача.

Надалі, під час проведення митного контролю товарів, пред'явлених відповідно до декларації №UA100110/2017/115996, митним органом складено протокол про порушення митних правил від 19.12.2017 № 1140/10000/17, в якому зроблено висновок про наявність в діях позивача ознак порушень, передбачених частиною першою статті 483 Митного кодексу України, оскільки відомості, зазначені у документах, що були виявлені при огляді міжнародного експрес-відправлення документального характеру № 811958474470, та у документах, на підставі яких товари пред'явлені до митного контролю - стосуються однієї партії товарів та мають певні відмінності.

Позивач, вважаючи, що дії відповідача щодо виготовлення копій документів, які знаходилися у міжнародному експрес-відправленні документального характеру № 811958474470 є протиправними, звернувся до суду з відповідним позовом.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Засади державної митної справи, зокрема, правовий статус органів доходів і зборів, митна територія та митний кордон України, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, митні режими та умови їх застосування, заборони та/або обмеження щодо ввезення в Україну, вивезення з України та переміщення через територію України транзитом окремих видів товарів, умови та порядок справляння митних платежів, митні пільги, визначаються Митним кодексом України та іншими законами України.

Пунктом 1 статті 4 Митного кодексу України визначено наступні поняття, що мають місце у спірних правовідносинах:

24) митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку;

32) міжнародні експрес-відправлення - належним чином упаковані міжнародні відправлення з документами чи товарним вкладенням, які приймаються, обробляються, перевозяться будь-яким видом транспорту за міжнародним транспортним документом з метою доставки одержувачу прискореним способом у визначений строк.

Главою 36 розділу VI Митного кодексу України встановлено правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України.

Відповідно до частини першої статті 237 Митного кодексу України порядок та умови здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних поштових та експрес-відправленнях, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до частини восьмої статті 233 Митного кодексу України оператори поштового зв'язку та експрес-перевізники на вимогу органу доходів і зборів пред'являють відправлення для здійснення митного огляду. Способи такого пред'явлення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Як правило, при проведенні митного огляду товарів, що переміщуються (пересилаються) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях, органи доходів і зборів використовують технічні засоби митного контролю.

Наказом Державної митної служби України від 03.09.2007 № 728 затверджено Інструкцію з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України.

Згідно з пунктом 2 глави 3 розділу VI Інструкції митний контроль вмісту відправлень документального характеру здійснюється шляхом вибіркового митного огляду.

У разі, якщо вкладення міжнародного експрес-відправлення документального характеру не відповідає заявленому, складається акт про проведення митного огляду міжнародного експрес-відправлення, форму якого наведено в додатку 5 до цієї Інструкції.

Акт підписується всіма особами, які брали участь у проведенні митного огляду. Один примірник акта залишається в справах ПМО, другий - у справах експрес-перевізника, третій долучається до товаросупровідних документів і призначається одержувачеві.

З аналізу наведених норм вбачається, що законодавством передбачено окремий порядок здійснення митного контролю міжнародних експрес-відправлень, а отже положення розділу XI Митного кодексу України, в тому числі статей 324 та 328, на які посилається відповідач, у спірних правовідносинах не слід застосовувати.

Натомість, положеннями частини восьмої статті 233 Митного кодексу України також передбачено право митного органу при проведенні митного огляду товарів, що переміщуються (пересилаються) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях, використовувати технічні засоби митного контролю.

Зазначене положення кореспондується також з пунктом 1.4 Порядку використання, забезпечення та обліку технічних засобів митного контролю регіональними митницями, митницями, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.09.2007 № 780, відповідно до якого технічні засоби можуть використовуватись при здійсненні митного контролю:

- будь-яких товарів, що переміщуються через митний кордон України, супроводжуваного чи несупроводжуваного багажу, середньо-габаритних вантажних (товарних) упакувань, великогабаритних вантажних упакувань (контейнери, вантажні платформи, бункери тощо);

- всіх транспортних засобів;

- міжнародних поштових відправлень;

- митних документів на товари та транспортні засоби;

- засобів ідентифікації (спеціальних марок, ідентифікаційних знаків), накладених на документи, товари та транспортні засоби й інші місця;

- окремих громадян, якщо є підстави вважати, що вони приховують предмети контрабанди чи товари, які є безпосередніми предметами порушення митних правил або заборонені для ввезення в Україну, вивезення з України чи транзиту через територію України.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що виготовлення відповідачем копій документів, які знаходилися у міжнародному експрес-відправленні документального характеру № 811958474470, у даному випадку, є використанням технічних засобів митного контролю, що відповідає порядку проведення митного контролю міжнародних експрес-відправлень, встановленому главою 36 розділу VI Митного кодексу України та Інструкцією з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, затвердженої наказом Державної митної служби України від 03.09.2007 № 728.

При цьому, порушення відповідачем порядку складення акту проведення митного огляду не є підставою для визнання протиправними дій щодо проведення самого митного огляду, а отже позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Київської міської митниці ДФС (03124, м. Київ, бульвар Гавела Вацлава, 8А, код ЄДРПОУ 39422888) про зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов