Рішення від 15.10.2019 по справі 560/2440/19

Справа № 560/2440/19

РІШЕННЯ

іменем України

15 жовтня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Хмельницької міської ради, в якому, з врахуванням уточнень, просив:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо відмови у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, викладені в листі від 04.07.2019 №5365;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надати ОСОБА_1 статус внутрішньо переміщеної особи з врахуванням заяви від 18.06.2019.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що 18.06.19 звернувся до УПСЗН Хмельницької міської ради з заявою про надання статусу "біженець" в зв'язку з загрозою життю в м. Маріуполі. За результатом розгляду поданої заяви 24.06.19 УПСЗН Хмельницької міської ради надало пояснення, чому позивач не може отримати статус "біженець".

Позивач 26.06.19 подав нову заяву про взяття його на облік, як внутрішньо переміщену особу, однак відповідно до листа відповідача від 04.07.2019 №5365 йому було відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку з тим, що місце реєстрації позивача не відноситься до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Позивач не погоджується із вказаним рішенням та звернувся до суду з вказаним позовом та просить позов задовольнити.

До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначено, що 14.08.2019 на підставі заяви ОСОБА_1 , постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509, роз'яснень Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА від 09.08.2019 № 03.02-4557 ОСОБА_1 взято на облік внутрішньо переміщеної особи. Підстав для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 18.06.2019 немає, оскільки предметом звернення ОСОБА_1 від 18.06.2019 було надання статусу біженця.

Отже, враховуючи викладене, управління діяло в межах компетенції та з дотриманням чинного законодавства, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

27.08.2019 на адресу суду надійшла заява позивача, в якій він вказує, що позиція відповідача є помилковою та неправомірною, спростовується матеріалами справи. З огляду на викладене, позивач уточнив позовні вимоги та просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, викладені в листі від 04.07.2019 №5365.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 12.08.2019 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 постійно мешкав у м. Маріуполі, що підтверджується відміткою у паспорті серії НОМЕР_1 , однак змушений був покинути місто та 16.06.2019 переїхати до м. Хмельницького, оскільки житло у м. Маріуполі не придатне для житла.

18.06.19 ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН Хмельницької міської ради з заявою про надання статусу "біженець" в зв'язку з загрозою життю в м. Маріуполі.

За результатом розгляду поданої заяви 24.06.19 УПСЗН Хмельницької міської ради роз'яснило, що позивач не може отримати статус "біженець".

26.06.19 позивач подав заяву про взяття його на облік, як внутрішньо переміщену особу. До заяви позивач додав документи на 87 сторінках на підтвердження подій вказаних в заяві.

Відповідно до листа УПСЗН Хмельницької міської ради від 04.07.2019 №5365, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Зазначена відмова вмотивована тим, що місце реєстрації позивача не відноситься до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

На підставі поданої 14.098.2019 заяви позивача, ОСОБА_1 з 14.08.2019 взято на облік внутрішньо переміщеної особи.

Позивач не погоджується із вказаними діями УПСЗН Хмельницької міської ради, звернувся до суду з вказаним позовом та просить позов задовольнити.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Згідно статті 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

З 22.11.2014 набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Згідно частин 1, 2 статті 4 Закону № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 4 Закону № 1706).

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Указом Президента України від 14.04.2014 №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу № 405.

Кабінет Міністрів України розпорядженням від 07.11.2014 № 1085-р затвердив перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. До переліку населених пунктів, які тимчасово непідконтрольні органам державної влади, включено місто Донецьк.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі Порядок № 509). Цей Порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

В свою чергу, наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2016 № 1610 затверджено форму заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 509 для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

У день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом 2 пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу (пункт 6 Порядку № 509).

Відповідно до п. 8 Порядку № 509 заявнику може бути відмовлено у видачі довідки у разі, коли: 1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, зазначені у статті 1 Закону; 2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки; 3) заявник втратив документи, що посвідчують особу (до їх відновлення); 4) у документі заявника, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені абзацом другим пункту 4 цього Порядку; 5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, не підтверджують такого факту.

Рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстав для відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви про взяття на облік, а у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 4 цього Порядку, - не пізніше ніж через 15 робочих днів після її подання.

Як зазначає суд, спірним у справі є правомірність (протиправність) дій відповідача щодо відмови у взятті на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи та видачі відповідної довідки згідно поданої 26.06.2019 заяви.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, з питання надання позивачу статусу внутрішньо переміщеної особи позивач звернувся до відповідача 26.06.2019.

За результатом розгляду поданої заяви, відповідно до листа від 04.07.2019 №5365 УПСЗН Хмельницької міської ради ОСОБА_1 було відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку з тим, що місце реєстрації позивача не відноситься до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

14.08.2019 ОСОБА_1 повторно звернувся до УПСЗН Хмельницької міської ради із заявою про взяття його на облік, як внутрішньо переміщену особу. За результатом розгляду поданої заяви, ОСОБА_1 взято на облік внутрішньо переміщеної особи з 14.08.2019.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадової особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Норми пункту 8 Порядку містять виключний перелік підстав, за яких заявнику може бути відмовлено у видачі довідки.

При цьому такої підстави для відмови у видачі довідки, як реєстрація місця проживання заявника в населеному пункті, який не відноситься до переліку районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях згідно Указу Президента України від 07.02.2019 №32/2019 "Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях" та переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення".

Враховуючи положення пункту 6 Порядку № 509 УПСЗН Хмельницької міської ради необхідно було 26.06.2019, тобто у день подання ОСОБА_1 заяви, видати йому довідку про взяття на облік.

В той же самий час, суд дійшов висновку, що відповідач 04.07.2019 безпідставно відмовив у видачі позивачу довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за його заявою від 26.06.2019, зазначивши в якості підстави для відмови підставу, яка не передбачена нормами діючого законодавства України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовна вимога щодо визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо відмови у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, викладені в листі від 04.07.2019 №5365 підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надати ОСОБА_1 статус внутрішньо переміщеної особи з врахуванням заяви від 18.06.2019, суд зазначає, що така вимога задоволенню не підлягає, оскільки предметом звернення ОСОБА_1 18.06.2019 було надання йому статусу біженця, а не статусу внутрішньо переміщеної особи.

Разом з тим, відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи те, що для позивача питання встановлення статусу внутрішньо переміщеної особи становить значну життєву необхідність, а також те, що вперше позивач звернувся за захистом своїх прав до відповідача 26.06.2019, суд вважає за необхідне для повного забезпечення захисту прав позивача зобов'язати відповідача надати ОСОБА_1 статус внутрішньо переміщеної особи з врахуванням заяви від 26.06.2019.

Разом з тим, враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору як інвалід ІІ групи, відповідно до статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо відмови у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, викладені в листі від 04.07.2019 №5365.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надати ОСОБА_1 статус внутрішньо переміщеної особи з врахуванням заяви від 26.06.2019.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне рішення складене 15 жовтня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)

Головуючий суддя В.В. Матущак