Рішення від 03.10.2019 по справі 520/5127/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2019 р. № 520/5127/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рубан В.В.,

за участі

секретаря судового засідання - Абояна І.І.,

представника відповідача - Міронова А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Харківській області (61002, м.Харків , вул. Чернишевська, 41, податковий номер 39893720) про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Київського управління Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за № 0030745706 від 25.03.2019 року щодо застосування до ОСОБА_1 штрафу у розмірі 7400,51 грн. за період з 21.10.2016 року по 15.03.2019 року та нарахуванню пені 1002,93 грн., прийняте Київським управлінням ГУ ДФС у Харківській області, податковий номер 39893720.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вважає рішення Київського управління Головного управління ДФС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та перерахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за № 0030745706 від 25.03.2019 року щодо застосування штрафу у розмірі 7400,51 грн. за період з 21.10.2016 року по 15.03.2019 року та нарахуванню пені 1002,93 таким, що прийнято з порушенням вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", незаконним та у зв'язку з наведеним просить його скасувати.

Позивач та її представник у судове засідання не з'явились, представник позивача через канцелярію суду надала заяву, у якій просила здійснити розгляд справи за її відсутності та відсутності позивача, підтримала позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні та у письмовому відзиві на позов зазначив, що доводи позовної заяви є безпідставними та помилковими, а позов не підлягає задоволенню, оскільки оскаржуване позивачем рішення від 25.03.2019 року № 0030745706 винесено за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Таким чином, Головне управління ДФС у Харківській області діяло на підставі та в межах повноважень, визначених Законом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 року клопотання представника Головного управління ДФС у Харківській області про заміну відповідача по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Київського управління Головного управління ДФС у Харківській області (61002, м.Харків , вул. Чернишевська, 41, податковий номер 39893720) про скасування рішення - задоволено.

Замінено первинного відповідача - у справі № 520/5127/19 - Київське управління Головного управління ДФС у Харківській області на належного відповідача - Головне управління ДФС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ 395991980).

Суд вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку Київського управління Головного управління ДФС у Харківській області є платником єдиного податку 2 групи.

Відповідачем винесено рішення від 25.03.2019 року № 0030745706, яким нараховано штрафні санкції на загальну суму 8 403,44 грн., з яких нараховано штраф за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 20% з 01.01.2015 року на суму 7 400,51 грн., а також нараховано пеню у розмірі 1 002,93 грн. (0,1% на суму недоїмки за кожний день прострочення платежу). Дане рішення направлено засобами поштового зв'язку позивачу та отримано ним 03.04.2019 року.

Не погодившись з даним рішенням, позивач звернулась до Головного управління ДФС у Харківській області зі скаргами.

Листом № 11140/ФОП/20-40-57-06-22 від 24.04.2019 року Головним управлінням ДФС у Харківській області повідомлено про те, що рішення, з яким не погодилась ОСОБА_1 , винесено за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Вважаючи дії податкового органу незаконними позивач звернулась до суду з позовною заявою.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - єдиний внесок) визначено як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Частиною 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Згідно з частиною 4 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Частиною 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Судовим розглядом встановлено, що заборгованість з єдиного податку утворилась з жовтня 2016р., оскільки сума єдиного внеску в розмірі 1276,00 грн., сплаченого за квитанцією № 67 від 17.10.2016 року не була зарахована податковим органом, так як у графі код ІПН виявлено помилку.

На підтвердження своєчасної сплати, позивачем до суду надано наступні квитанції: № 68 від 17.10.2016 року на загальну суму 275,60 грн., № 67 від 17.10.2016 року на загальну суму 1276,00 грн.,№ 70 від 17.10.206 року на загальну суму 87,00 грн., № 69 від 17.10.2016 року на загальну суму 547,92 грн.

Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Пунктами 4 і 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України встановлено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки та збори (обов'язкові платежі) рахуються зачисленими в дохід Державного бюджету з дня їх зарахування на єдиний казначейський рахунок.

На переконання суду, здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова.

Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафу. Для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у строк, передбачений податковим законодавством для сплати єдиного внеску, платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету.

А отже, помилкове визначення коду ІПН у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов'язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання у визначений вказаною нормою Податкового законодавства строк, а відтак і для застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Таким чином, за встановлених судом обставин справи щодо своєчасної сплати платником податку єдиного внеску у встановлений законодавством строк, проте з помилковим зазначенням коду ІПН у платіжному дорученні, такий платник податку не вважається, що пропустив строк сплати податку, у зв'язку з чим нарахування штрафних санкцій податковим органом є протиправним.

З урахуванням викладеного вище, суд в діях позивача не вбачає наявності складу податкового правопорушення, оскільки , позивач вживав заходів для сплати єдиного внеску.

З огляду на викладену позицію суду, рішення Київського управління ГУ ДФС у Харківській області від 25.03.2019 року № 0030745706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску підлягає скасуванню.

Отже, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення.

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Харківській області (61002, м.Харків , вул. Чернишевська, 41, податковий номер 39893720) про скасування рішення - задовольнити.

Скасувати рішення Київського управління ГУ ДФС у Харківській області від 25.03.2019 року № 0030745706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Стягнути з Головного управління ДФС у Харківській області (61057 м. Харків, вул. Пушкінська, 46) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 15.10.2019 року.

Суддя Рубан В.В.