Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
11 жовтня 2019 р. Справа № 520/8390/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому, з урахуванням уточненого позову від 03.09.2019 року, просить суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням розміру та складових видів грошового забезпечення відповідно до довідки Харківського обласного військового комісаріату від 11.06.2019 року №ФХ-113397/1122ВСЗ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського обласного військового комісаріату від 11.06.2019 року №ФХ-113397/1122ВСЗ без обмеження максимальним розміром пенсії, здійснити виплату недоотриманої частини пенсії після її перерахунку з 01.01.2018 року єдиним платежем з урахуванням раніше отриманих сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , з урахуванням 100% суми підвищення, за період починаючи з 01.01.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що відповідач всупереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправно не здійснив перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського обласного військового комісаріату від 11.06.2019 року №ФХ-113397/1122ВСЗ, що суперечить меті та спрямованості Закону № 2262-ХІІ, погіршує становище позивача в частині виплати належного йому розміру пенсії.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу» з 04.07.2005 по інвалідності. З 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ - постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, тадеяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечень військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідки, виданої уповноваженим органом.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно д Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб) затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, визначено, що призначення (перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, в яких проходили службу військовослужбовці, і на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів. Рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/11 залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103, та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україні від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно ді Закону». Нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів за якими має проводитися перерахунок і виплата пенсій, призначених згідно з Законом, після дати набрання рішення окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 законної сили до головного управління не надходило, у зв'язку з цим, виплата пенсії позивачу проводиться у встановлених на цей час розмірах.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), є пенсіонером Міністерства Оборони України, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
Позивач є інвалідом ІІ групи та отримує пенсію по інвалідності, що підтверджено копією пенсійного посвідчення серія НОМЕР_2 від 28.05.2015 року (а.с. 15).
Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 8774 від 19.08.2019 року, з 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки уповноваженого органу у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб" № 103 від 21.02.2018 р. Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку з урахуванням посадового окладу 5 070,00 грн., окладу за військове звання 1 410,00 грн. та процентної надбавки за вислугу років 45% 2 916,00 грн., станом на 01.01.2018 року складає 7 516,80 грн. (а.с. 19).
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.06.2019 року № ФХ-113397/1123/ВСЗ повідомлено позивача, що Харківським обласним військовим комісаріатом складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 з урахуванням посадового окладу по 26 тарифному розряду у розмірі 5360,00 грн. та направлено довідку на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом ХОВК від 11.06.2019 року № ФХ-113397/1122/ВСЗ (а.с. 16).
Листом пенсійного органу від 12.08.2019 року № 3503/М-14 фактично відмовлено позивачу в перерахунку пенсії з 01.01.2018 року та зазначено, що рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/11 залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103, та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україні від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно ді Закону». Нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів за якими має проводитися перерахунок і виплата пенсій, призначених згідно з Законом, після дати набрання рішення окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 законної сили до головного управління не надходило, у зв'язку з цим, виплата пенсії позивачу проводиться у встановлених на цей час розмірах (а.с. 17 - 18).
Отже, пенсійний орган дійшов висновку, що підстави для перерахунку пенсії на підставі нової довідки відсутні.
Не погоджуючись із відмовою в перерахунку пенсії з 01.01.2018 року згідно довідки Харківського обласного військового комісаріату, позивач звернувся до суду.
Суд зазначає, що в прохальній частині позову позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок його пенсії з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського обласного військового комісаріату від 11.06.2019 року №ФХ-113397/1122ВСЗ, в якій вказаний посадовий оклад у розмірі 5 360,00 грн.
Проте, як свідчать матеріали справи, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Харківським обласним військовим комісаріатом до ГУПФУ в Харківській області направлялася довідка №ФХ-113397/3 від 10.06.2019 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням КМУ, в якій вказано посадовий оклад 5360,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) 1410,00 грн. та надбавка за вислугу років (45%) 3046,50 грн. Усього 9816,00 грн.
Оскільки позивачем помилково вказано дату та номер довідки ХОВК від 11.06.2019 року №ФХ-113397/1122ВСЗ, при розгляді даної справи суд бере до уваги дані довідки Харківського обласного військового комісаріату №ФХ-113397/3 від 10.06.2019 року.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону № 2262- ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України".
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців, проведена виключно на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (далі - Постанова № 1037) примітку 1 до додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року №1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" після абзацу другого доповнено новим абзацом такого змісту: "Посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) з 1 січня 2017 року розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року".
Керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери забезпечити: встановлення з 1 січня 2017 року в штатному розписі нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), визначених виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року; диференціацію заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної у межах фонду оплати праці, шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.
Як зазначалося судом раніше та підтверджено матеріалами справи, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Харківським обласним військовим комісаріатом до ГУПФУ в Харківській області направлялася довідка №ФХ-113397/3 від 10.06.2019 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням КМУ, в якій вказано посадовий оклад 5360,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) 1410,00 грн. та надбавка за вислугу років (45%) 3046,50 грн. Усього 9816,00 грн.
Отримавши довідку №ФХ-113397/3 від 10.06.2019 року, пенсійний орган не провів позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, визначено, що призначення і перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, в яких проходили службу військовослужбовці, і на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів.
Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, небхідні для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки Харківського ОВК №ФХ-113397/3 від 10.06.2019 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням КМУ.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського обласного військового комісаріату від 10.06.2019 року №ФХ-113397/3.
Щодо решти позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату недоотриманої частини пенсії після її перерахунку з 01.01.2018 року єдиним платежем з урахуванням раніше отриманих сум, а також зобов'язати пенсійний орган нараховувати та виплачувати з 01.01.2018 року пенсію ОСОБА_1 з урахуванням 100% суми підвищення, суд зазначає наступне.
Предметом розгляду в даній справі є нездійснення пенсійним органом відповідного перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року згідно довідки ХОВК.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.
В матеріалах справи відсутні докази того, що після перерахунку пенсії з 01.01.2018 року відповідачем буде допущено неправильне нарахування розміру пенсії, з обмеженням її максимального розміру, або зменшенням відсотку її виплати, тобто фактично позовні вимоги спрямовані на недопущення порушення прав позивача в майбутньому, які теоретично може допустити відповідач, а тому права позивача в даній частині позовних вимог на час розгляду справи по суті не є порушеними.
Суд також зауважує, що метою судового захисту є спонукання владного суб'єкта до належного виконання адміністративних функцій у повному обсязі, що полягає у проведенні розрахунку за усією належною до одержання призначеної (перерахованої) сумою пенсії.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Отже, позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату недоотриманої частини пенсії після її перерахунку з 01.01.2018 року єдиним платежем з урахуванням раніше отриманих сум, а також зобов'язати пенсійний орган нараховувати та виплачувати з 01.01.2018 року пенсію ОСОБА_1 з урахуванням 100% суми підвищення, є передчасними та не підлягають задоволенню, оскільки звернені на майбутнє.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог адміністративного позову.
Питання щодо розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не вирішуються, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням розміру та складових видів грошового забезпечення відповідно до довідки Харківського обласного військового комісаріату від 10.06.2019 року №ФХ-113397/3 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського обласного військового комісаріату від 10.06.2019 року №ФХ-113397/3 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.