про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/2320/19
15 жовтня 2019 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 через представника - адвоката Чудопалова Юрія Юрійовича звернулась до суду з позовом до Тернопільської міської ради, ОСОБА_2 , у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільської міської ради № 7/36/22 від 24.07.2019 «Про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0157 га за адресою: АДРЕСА_1 ».
У відповідності до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, та місить такі недоліки.
Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Ознайомившись зі змістом позовної заяви суд роз'яснює позивачці (представнику позивачки), що зміст позову - це частина позову, яка, з одного боку, відображає вид судового захисту, а саме: звернену до суду вимогу позивача щодо застосування конкретних способів захисту порушеного, оспорюваного чи невизнаного права; відповідно до змісту позовних вимог встановлюються межі судового розгляду і предмет доказування. З іншого боку, зміст позовних вимог складають матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, щодо яких суд повинен ухвалити рішення. Через це зміст позовних вимог має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Отже, особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити рішення (дію чи бездіяльність) суб'єкта владних повноважень, які порушили її права, в чому конкретно вони полягають, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права, оскільки це визначатиме предмет доказування у справі.
У позовній заяві представником позивачки заявлено позовну вимогу про визнання протиправним та скасування рішення Тернопільської міської ради № 7/36/22 від 24.07.2019, тобто до суб'єкта владних повноважень - Тернопільської міської ради. При цьому відповідачем у позові, крім цього суб'єкта владних повноважень, визначено ще ОСОБА_2 .
Відповідно до статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до пунктів 7, 9 частини першої статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
У даному випадку представник позивачки визначив одним з відповідачів ОСОБА_2 , який не є суб'єктом владних повноважень, та в розумінні наведених вище положень КАС України не може бути відповідачем у адміністративній справі.
При цьому суд звертає увагу позивачки (її представника) на таке.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку (стаття 49 КАС України).
З врахуванням вищевказаних приписів, позивачка одночасно з поданням позовної заяви може заявити клопотання про залучення ОСОБА_2 до участі у справі, як третьої особи, якщо вважатиме, що рішення у справі може вплинути на права та обов'язки такої особи, із зазначенням на чиїй стороні таку особу слід залучити та у який спосіб рішення у цій справі може вплинути на його права та обов'язки.
При поданні позовної заяви до суду представником позивачки також не дотримані вимоги статті 161 КАС України. Так, згідно з частинами першою, четвертою статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті; позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні у нього докази, що підтверджують обставини, на яких грунтуються позовні вимоги (якщо додаються письмові докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви (частини перша-друга статті 79 КАС України).
Вимоги до письмових доказів регламентовані статтею 79 КАС України, яка визначає, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (частини друга, четверта-п'ята статті 94 КАС України).
В порушення зазначених вимог позивачем не додано належним чином засвідчених копій доданих до позовної заяви документів. Додані до позовної заяви документи містять лише напис «згідно з оригіналом», вказано прізвище, ім'я та по батькові представника позивачки та зазначено дату, однак на копіях документів, доданих до позовної заяви відсутній підпис представника позивачки.
Відповідно до частин першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачці строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачці (її представнику) у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
уточненої позовної заяви, з визначенням відповідача, якому належить відповідати за позовною вимогою; у разі необхідності залучення третіх осіб - також відповідного клопотання про залучення таких осіб з обґрунтуванням на чиїй стороні їх слід залучити, та обґрунтувати як рішення у справі може вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов'язки. При цьому звернути увагу представника позивачки на написання прізвища позивачки, яка у позові зазначена " ОСОБА_1 ", проте виходячи зі змісту інших документів, долучених до позову, прізвище позивачки " ОСОБА_1 ";
подати до суду належним чином засвідчені копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи або прибути до суду у робочий час (з 08:30 до 17:15 з понеділка по п'ятницю) та завірити долучені до позову копії документів на відповідність оригіналу безпосередньо в приміщенні суду (м. Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 20).
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення залишити без руху.
Встановити позивачці (її представнику) строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Чепенюк О.В.
Згідно з оригіналом:
Суддя Чепенюк О.В.