Рішення від 03.10.2019 по справі 480/2320/19

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2019 р. Справа № 480/2320/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

представника позивача - О.А. Білогрищенка,

представника відповідача - В.Ю. Фадєєва,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/2320/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Техноінвесткомплект" до виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання протиправними та скасування пунктів додатку до рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Техноінвесткомплект" (далі - ТОВ "Техноінвесткомплект") просить суд визнати протиправним та скасувати п. 14, 18, 51 додатку до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 21.05.2019 № 303 "Про звільнення земельних ділянок від незаконно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста Суми" щодо демонтажу тимчасової споруди зупинка громадського транспорту № 62 "Сумсько-Київських дивізій", зупинка громадського транспорту "вул. Лінійна" (зупинка громадського транспорту № 67 "Пивзавод") та зупинка громадського транспорту "Пологовий будинок" по вул. Троїцька, біля буд. 20.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуваним рішенням передбачено здійснити демонтаж тимчасових споруд, які належать позивачу. Вказані споруди розміщувались позивачем на підставі рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 17.08.2005 № 441 "Про встановлення та облаштування зупинок громадського транспорту", а також інших необхідних на той час документів. Земельні ділянки під розміщення спірних тимчасових споруд були надані підприємству на підставі договорів оренди 13.02.2006 на 10 років, а у 2016 вказані договори оренди були поновлені на той самий строк та на тих же умовах. Представник позивача стверджує, що TOB "Техноінвесткомплект" має паспорти на вищезазначені тимчасові споруди, які видані у 2005 році, вони продовжують свою дію, окремі паспорти прив'язки з терміном дії згідно нових норм законодавства підприємством розроблятись не повинні у зв'язку з тим, що нових об'єктів позивач не встановлював і користується тимчасовими спорудами, дозвіл на розміщення яких був наданий ще у 2006 році та на підставі поновлених договорів оренди земельних ділянок під розміщення торгівельних кіосків.

Ухвалою суду від 01.07.2019 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк.

Ухвалою суду від 08.07.2019 відкрито провадження по справі та призначено справу до підготовчого судового засідання. Вказаною ухвалою витребувано від відповідача належним чином засвідчену копію рішення виконавчого комітету Сумської міської ради Сумської міської ради від 21.05.2019 № 303 "Про звільнення земельних ділянок від незаконно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста Суми" з додатками, а також усіх документів, які стали підставою для його прийняття. Крім того, зобов'язано виконавчий комітет Сумської міської ради опублікувати оголошення про відкриття провадження у справі про оскарження рішення виконавчого комітету Сумської міської ради Сумської міської ради від 21.05.2019 № 303 "Про звільнення земельних ділянок від незаконно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста Суми" у виданні, в якому ці акти були або мали бути офіційно оприлюднені.

Ухвалою суду від 26.07.2019 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради. Крім того, заяву позивача про забезпечення позову задоволено. Заборонено виконавчому комітету Сумської міської ради, Управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради, комісії з питань звільнення земельних ділянок від незаконно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та залученим ними до виконання робіт комунальним підприємством або іншим суб'єктам господарювання демонтувати тимчасові споруди визначені в пунктах 14, 18, 51 додатку до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 21.05.2019 № 303. Зупинено дію оскаржуваного рішення.

Ухвалою суду від 19.09.2019 закрито підготовче провадження по справі, призначено її до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача та третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні. Зазначив, що у виконавчого комітету Сумської міської ради та управління архітектури та містобудування Сумської міської ради факту видачі TOB "Техноінвесткомплект" у 2005 - 2006 роках дозволів та журналів реєстрації дозволів в управлінні не виявлено. Крім того, копії дозволів надані позивачем не відповідають бланкам управління того періоду, а оформленням і змістом зовсім не схожі на ті документи, що видавались управлінням в той період. Так на оригінальних бланках і листах управління того періоду - обов'язково міститься Малий Герб України, вказано телефон 22-22-55, міститься три жирні лінії, обов'язково зазначено виконавця документу його прізвище і телефон. Наголошує, що подані позивачем дозволи не містять Малий Герб України, вказано інший телефон 22-22-50 (телефон ніколи не належав управлінню, ним користується поліція), міститься одна не жирна лінія, не зазначено виконавця і не вказано телефон виконавця. На думку представника, все вищезазначене викликає сумнів щодо поданих копій документів - чи існують вони в реальності, чи не виготовлені вони за допомогою комп'ютерних програм обробки графікам або іншим способом, чи не підроблені документи і коли саме їх виготовлено в 2006 році чи зовсім нещодавно, вважає, що копії дозволів не можуть прийматись судом до уваги як докази, у зв'язку з невідповідністю критерію достовірності за ст. 75 КАС України.

Отже, на момент прийняття оскаржуваного рішення виконавчого комітету Сумської міської ради у відповідача та третьої особи по справі були відсутні будь-які дозвільні документи, які б засвідчували законність розміщення тимчасових споруд.

Крім того, представник зазначив, що позивачем пропущено встановлений нормами КАС України шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, оскільки товариство не вказало, що у 2017 і 2018 роках відповідачем приймались рішення про демонтаж цих спірних тимчасових споруд позивача.

Враховуючи визначене, відповідач вважає, що оскаржувані рішення виконавчого комітету Сумської міської ради в частині демонтажу тимчасових споруд позивача є законними та обґрунтованими.

19.08.2019 представником позивача до суду було подано відповідь на відзив (а.с. 183-186), в якій підтримав доводи, викладені у позові.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 21.05.2019 виконавчим комітетом Сумської міської ради прийнято рішення № 303 "Про звільнення земельних ділянок від незаконно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста Суми", пунктами 1 , 2 якого вирішено управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради ( ОСОБА_2.) вжити заходів щодо попередження про звільнення земельних ділянок від незаконно встановлених тимчасових споруд згідно з додатком. У разі невиконання власником тимчасової споруди вимог щодо усунення порушень чинного законодавства України та не приведення земельної ділянки у попередній стан, комісії з питань звільнення земельних ділянок від незаконно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста Суми ( ОСОБА_3 ) вжити відповідних заходів (а.с. 19).

Додатком до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 21.05.2019 № 303 затверджено Перелік тимчасових споруд, які підлягають демонтажу.

У пункті 14 вказаного додатку зазначено наступний об'єкт: тимчасова споруда (зупинка громадського транспорту), що розташована за адресою: вул. Сумсько-Київських дивізій (зупинка громадського транспорту № 62 "Сумсько- Київських дивізій "); у пункті 18- тимчасова споруда (зупинка громадського транспорту), що розташована за адресою: вул. Лінійна (зупинка громадського транспорту № 67 "Пивзавод") (а.с. 80, зв.б.); у пункті 51- тимчасова споруда (зупинка громадського транспорту), що розташована за адресою: вул. Троїцька, біля буд. 20 (зупинка громадського транспорту "Пологовий будинок") (а.с. 82).

Листом управління архітектури та містобудування Сумської міської ради від 11.07.2019 № 162/08.01.17 164/08.01.2017 позивача повідомлено, що йому необхідно на виконання рішення виконавчого комітету Сумської міської ради "Про звільнення земельних ділянок від незаконно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста Суми" від 21.05.2019 № 303 провести демонтаж вищевказаних споруд (зупинки громадського транспорту) в добровільному порядку (а.с. 63).

Позивач стверджує, що має дозвільні документи на розміщення тимчасових споруд, а саме договори оренди земельних ділянок, на яких вони розташовані, та паспорти тимчасових споруд, видані у 2005 році.

Відповідно до копій інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №№ 71177583, 71208465, 71224548 в користуванні ТОВ "Техноінвесткомплект" на праві оренди до 15.10.2025 знаходяться земельні ділянки цільового призначення для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, які розташовані за адресами:

- Сумська область, м. Суми, вул. Троїцька ;

- Сумська область, м. Суми, вул. Харківська ;

- Сумська область, м. Суми, вул. Харківська (а.с. 27-31).

Також, в обґрунтування своєї позиції по справі позивач надав суду копії наступних документів: паспорти на тимчасові споруди зупинка "Пивзавод" вул. Харківській (а.с. 15-17), зупинка "вул. Сумсько-Київських дивізій" вул. Харківська (а.с. 18-20), зупинка "Зал органної та камерної музики" вул. Дзержинського (а.с. 21-23); дозволи на розміщення малих архітектурних форм № 32, № 27, № 26 видані 17.04.2006 (а.с. 12-14), витяг з рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради "Про встановлення та облаштування зупинок громадського транспорту" від 17.08.2005 № 441 (а.с. 24-26), договір оренди від 07.09.2018 № 01/10-18/С-4 з ТОВ "Лайм Кеш" стосовно оренди приміщення на ЗГТ № 62" СКД" (а.с. 124-127), договір оренди від 01.07.2016 № 35 з ФОП Кокирч Ю.В. стосовно оренди приміщення на ЗГТ № 67 "Пивзавод" (а.с. 128-129), договір № М-2/50807 від 19.08.2005 з ПП "Магістер Ерго"на будівництво зупиночних комплексів с торгівельними кіосками (а.с. 130), технічні паспорти зупиночного комплексу з кіоском "Зал органної та камерної музики № 107", зупиночного комплексу з торговим павільйоном "зуп. Пивзавод", технічний паспорт зупиночного комплексу з двома магазинами "зупинка Сумсько-Київських дивізій № 62" (а.с. 131-177).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із ст. 24 Законом України "Про планування та забудову території" (в редакції станом па 2005 рік) порядок отримання дозволу па будівництво тимчасових споруд та розміщення реклами визначається місцевими правилами забудови відповідно до закону.

Порядок розміщення малих архітектурних форм незалежно від форми власності для здійснення підприємницької діяльності на території України у 2005 році врегульовано Типовими Правилами розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності, затвердженими Наказом Держбуду від 13.10.2000 № 227 (далі - Правила № 227).

Відповідно до п. 3 Правил № 227 для отримання дозволу па розміщення пересувної малої архітектурної форми суб'єкту підприємницької діяльності необхідно подати до районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (районної в міст і ради) такі документи:

- письмова заява за формою згідно з додатком, у якій зазначаються бажане місце та термін розміщення, функціональне призначення і характеристика об'єкта;

- нотаріально засвідчена копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності в Україні;

- копія свідоцтва реєстрації платника ПДВ (при потребі);

- документ, що посвідчує право на земельну ділянку;

- для іноземного суб'єкта підприємницької діяльності - документи, що свідчать про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності в країні її місцезнаходження.

Згідно із п. 5 Правил № 227 відповідний орган містобудування та архітектури готує схему прив'язки установки об'єкта па топографо-геодезичній основі в М 1:500 і видає суб'єкту підприємницької діяльності дозвіл на розміщення малої архітектурної форми за формою згідно з додатком 2 у тижневий термін після подання до органу містобудування та архітектури документів, зазначених у пункті 3 Типових правил.

Відповідно до пунктів 6-7 Правил № 227 суб'єкт підприємницької діяльності отримує дозвіл на підставі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, а також інших документів, зазначених у пункті 3 Типових правил. Відсутність одного з документів для отримання дозволу на розміщення малої архітектурної форми, зазначених у пункті 3 Типових правил, є підставою для відмови в наданні такого дозволу. У разі відмови в наданні дозволу орган містобудування та архітектури надсилає суб'єкту підприємницької діяльності мотивоване повідомлення за підписом керівника органу виконавчої влади з посиланням на конкретні підстави.

Аналогічні вимоги передбачені для розміщення стаціонарної малої архітектурної форми - одноповерхова споруда площею до 30 кв.м, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей, - кіоск, одноповерховий павільйон тощо (п. 2 Правил № 227).

Відповідно до п. 8 Правил № 227 для отримання дозволу на розміщення стаціонарної малої архітектурної форми суб'єкту підприємницької діяльності необхідно подати до Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради документи, визначені в пункті 3 Правил.

Відповідно до п. 12 Правил № 227 на замовлення суб'єкта підприємницької діяльності здійснюється розроблення паспорта відповідними підприємствами, установами. організаціями.

Згідно із п. 13 Правил № 227 у складі паспорта виготовляється план прив'язки малої архітектурної форми та благоустрою майданчика на топографо-геодезичній основі у М 1:500. креслення фасадів об'єкта з кольоровим вирішенням у М 1:200. креслення вузлів підключення до інженерних мереж у М 1:100 (при потребі). У разі розміщення групи малих архітектурних форм виконується схема їх розміщення на топографо-геодезичній основі з прив'язкою кожного окремого об'єкта, відображенням благоустрою та інженерного забезпечення майданчика в М 1:500.

За п. 14 Правил № 227 орган містобудування та архітектури перевіряє відповідність паспорта прив'язки малої архітектурної форми державним будівельним нормам і видає суб'єкт) підприємницької діяльності дозвіл па розміщення малої архітектурної форми в тижневий термін після подання до органу містобудування та архітектури документ ів, визначених у пункті 3.

У відповідності до п. 14 Правил № 227 дозвіл па розміщення малої архітектурної форми (далі - дозвіл), складений за формою згідно з додатком 2, - документ, що дає право суб'єкту підприємницької діяльності на розміщення малої архітектурної форми, який видається органом містобудування та архітектури за умови виникнення права па земельну ділянку (форма дозволу додається).

З аналізу вищенаведених норм суд визнає, що за загальними правилами розміщення тимчасової споруди (кіоску) у м. Суми в 2005 році здійснювалось на підставі дозволу органу містобудування та архітектури, за умови наявності розробленого паспорта прив'язки малої архітектурної форми, який складається з плану прив'язки малої архітектурної форми та благоустрою майданчика па топографо-геодезичній основі у М 1:500, креслення фасадів об'єкта з кольоровим вирішенням у М 1:200; креслення вузлів підключення до інженерних мереж у М 1:100 (при потребі).

Відповідно до пунктів 23-24 Правил № 227 стаціонарна мала архітектурна форма приймається до експлуатації комісією за участю суб'єкта підприємницької діяльності, уповноваженого представника органу містобудування та архітектури, а також, у залежності від функціонального призначення, представників відповідних служб з розглядом на місці відповідності об'єкта паспорту прив'язки. За результатами розгляду складається акт технічної комісії про прийняття стаціонарної малої архітектурної форми в експлуатацію, складений за формою згідно з додатком 5 (рекомендований). Після прийняття об'єкта до експлуатації здійснюється його реєстрація органом містобудування та архітектури районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, виконавчого органу міської ради.

Відповідно до листа управління архітектури та містобудування Сумської міської ради від 28.12.2018 № 1677/08.01-20 щодо надання інформації та відповідних документів щодо факту видачі ТОВ "Техноінвесткомплект" у 2005-2006 роках дозволів на розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності - тимчасових споруд, які підлягають демонтажу за п. 4 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.07.2018 № 383 та п. 8-9 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 13.11.2018 № 651 повідомлено, що за результатами розгляду наявних архівних матеріалів відповідних документів щодо факту видачі ТОВ "Техноінвесткомплект" у 2005-2006 роках дозволів та журналів реєстрації дозволів в управлінні не виявлено (а.с. 97).

Відповідно до листа управління архітектури та містобудування Сумської міської ради від 18.09.2019 № 85/08.01-23 щодо надання інформації та відповідних документів щодо підтвердження або не підтвердження фактів видачі ТОВ "Техноінвесткомплект" у 2006 році дозволів на розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності - тимчасових споруд, які підлягають демонтажу відповідно до п. п. 14, 18, 51 додатку до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.07.2018 № 383 та п. 8-9 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 21.05.2019 № 303 повідомлено, що за результатами розгляду наявних архівних матеріалів відповідних документів щодо факту видачі ТОВ "Техноінвесткомплект" у 2006 році дозволів в управлінні не виявлено (а.с. 188).

Протокольною ухвалою суду від 13.08.2019 зобов'язано представника позивача надати в судове засідання оригінали вказаних документів.

У судове засідання представник позивача документи не надав, пояснив, що оригінали дозволів на розміщення тимчасових споруд ТОВ "Техноінвесткомплект" раніше мало, проте на даний час вони втрачені внаслідок переїзду товариства в інше приміщення. Зазначив, що можливо в майбутньому товариство знайде документи, що витребовувалися судом.

Це твердження представника позивача суд визнає бездоказовим, оскільки єдиним належним доказом на підтвердження даної обставини є лише оригінали оригінали дозволів на розміщення тимчасових споруд ТОВ "Техноінвесткомплект".

Таким чином, судом встановлено, що як на момент прийняття оскаржуваного рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 21.05.2019 так і на день розгляду судом справи у позивача були відсутні оригінали дозвільних документів, які б засвідчували законність розміщення тимчасових споруд, а саме чинні дозволи на розміщення малих архітектурних форм, складені за формою згідно з додатком 2 до Типових Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності, затверджених наказом Держбуду від 13.10.2000 № 227. Спростувати доводи представника відповідача щодо дійсності копій цих дозволів іншим шляхом, крім оригіналами цих документів, можливості не має.

Згідно із п. 2.1 р. 2 Порядку звільнення земельних ділянок від незаконного встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 25.07.2012 № 1668-МР (зі змінами) (далі - Порядок № 1668-МР), демонтажу (знесенню) підлягають незаконно встановлені ТС, а відповідна земельна ділянка поверненню та приведенню у попередній стан, у випадках:

1) відсутності паспорта прив'язки ТС, інших дозвільних документів:

2) анулювання паспорта прив'язки ТС, закінчення терміну його дії;

3) самовільного розміщення ТС;

4) у разі невідповідності розташування ТС паспорту прив'язки ТС, будівельним нормам та правилам;

5) відсутності документа, що посвідчує право на земельну ділянку;

6) самовільної зміни власником ТС її призначення;

7) за рішенням судових органів або поданням інших органів державної влади;

8) в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

Згідно із ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення виконавчого комітету Сумської міської ради в частині демонтажу тимчасових споруд, що належать ТОВ "Техноінвесткомплект" є законним та обґрунтованим, і не підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Техноінвесткомплект" до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання протиправними та скасування пунктів додатку до рішення відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 15.10.2019.

Суддя М.М. Шаповал