Рішення від 10.10.2019 по справі 500/2037/19

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2037/19

10 жовтня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за позовом ОСОБА_1 до Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області (надалі, відповідач), в якому просив визнати дії Великоходачківської сільської ради щодо ненадання інформації на запит на інформацію від 23.07.2019 року протиправними, зобов'язати Великоходачківську сільську раду надати позивачу інформацію на його запит на інформацію від 23.07.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23.07.2019 року позивач звернувся до відповідача з інформаційним запитом з проханням надати копії генерального плану (текстові та графічні матеріали) с.В.Ходачків Козівського району Тернопільської області, в тому числі план земельно - господарського устрою, план зонування території за наявності, копії будь-якої іншої містобудівної документації, що стосуються с.В.Ходачків Козівського району Тернопільської області. Однак, листом від 29.07.2019 року відповідач повідомив, що запитуваної інформації в розпорядженні немає. Позивач вважає, що це не відповідає дійсності, оскільки запитувана у зверненні від 23.07.2019 року інформація, на думку позивача, знаходиться у розпорядженні відповідача.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

У строк, встановлений судом представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив наступне. 23.07.2017 року відповідачем було отримано від позивача запит на інформацію, на який відповідно протягом п'яти днів позивача було проінформовано, що в сільській раді немає генерального плану с.В.Ходачків (текстових та графічних матеріалів), містобудівної документації, що стосується с.В.Ходачків у Великоходачківській сільській раді. Вказав, що Генеральний план села В . Ходачків, в тому числі план земельно-господарського устрою, план зонування території та будь-яка інша містобудівна документація у період з 2010 року по теперішній час не розроблялись через відсутність коштів у сільському бюджеті. Зазначив, що карта генерального плану села В.Ходачків сільським головою ОСОБА_3 новообраному сільському голові ОСОБА_4 , в тому числі план земельно - господарського устрою, план зонування території та будь-яка інша містобудівна документація не передавались. Представник відповідача зазначив, що у рішенні Великоходачківської сільської ради від 24.05.2016 року №50 під словами "не відповідає генеральному плану" розумілось межі населеного пункту с.В.Ходачків, які зображені на публічній кадастровій карті України. Таким чином, представник відповідача просив вважати доводи позивача, наведені у позовній заяві, безпідставними, необґрунтованими, у зв'язку із чим відмовити у задоволенні позовних вимог.

Частиною п'ятою ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

При цьому, клопотань від учасників даної справи про розгляд в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути дану справу за наявними у ній матеріалами.

Судом встановлено, що 23.07.2019 року позивач звернувся із запитом на інформацію до Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області, в якому просив у визначений законом 5-денний термін надіслати на електронну адресу позивача наступну інформацію: копії генерального плану (текстові та графічні матеріали) с.В.Ходачків Козівського району Тернопільської області в тому числі план земельно-господарського устрою, план зонування території за наявності; копії будь-якої іншої документації. що стосуються с.В.Ходачків Козівського району Тернопільської області.

Листом Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області №177 від 29.07.2019 року, який направлено на електронну адресу позивача та поштовою кореспонденцією, його повідомлено про те, що в сільській раді немає генерального плану с.В.Ходачків (текстових та графічних матеріалів); - містобудівної документації, що стосується с.В.Ходачків в Великоходачківській сільській раді також немає.

Вважаючи таку відповідь суб'єкта владних повноважень протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Частиною першою статті 5 Закону України "Про інформацію" передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

У відповідності до статті 1 Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VI (зі змінами та доповненнями) (надалі, Закон №2939), публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно статті 3 Закону №2939, право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема: - обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; - визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; - юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Статтею 12 Закону №2939 встановлено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Частиною першою статті 13 Закону №2939 передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Системний аналіз наведених вище норм дає підстави вважати, що Великоходачківська сільська рада Козівського району Тернопільської області є розпорядником інформації в розумінні положень пункту 1 частини першої Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до статті 5 Закону №2939, доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 15 Закону №2939, розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії, прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Згідно статті 19 Закону №2939, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Згідно статті 20 Закону №2939 розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Суд зазначає, що запит позивача від 23.07.2019 року за своєю формою та змістом відповідає вимогам встановленим статтею 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

При цьому, як вбачається з матеріалів даної адміністративної справи, відповідачем у справі надано відповідь на електронну адресу, як про це просив позивач у запиті на інформацію.

Також, частиною 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно до Переліку наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, який є додатком до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. №835 (далі - Положення №835) усі розпорядники інформації (у межах компетенції) зобов'язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником інформації, проекти нормативно-правових актів, інформація, визначена законодавством про засади регуляторної політики.

Отже, суд вважає, що усі нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником інформації, а в даному випадку Великоходачківською сільською радою, - повинні бути обробленні електронними засобами для подальшого їх опублікування та їх відкриття для вільного доступу.

Крім того, відповідно до положень частини 1 статті 22 Закону №2939, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Наведений перелік є вичерпним та не підлягає широкому трактуванню. Разом з тим, судом не здобуто, а сторонами у справі не подано до суду достатніх, допустимих та належним доказів, які б обґрунтовували наявність підстав для відмови у наданні відповіді на вказаний запит.

В той же час, розглядаючи даний спір по суті, суд зазначає, що частинами десятою та одинадцятою ст.17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання. Матеріали генерального плану населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.

З наведеного мотиву, при прийнятті рішення по суті спору, суд не приймає до уваги подані до суду представником відповідача акт приймання - передачі товаро - матеріальних цінностей від 17.11.2010 року, довідку Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області №620 від 27.09.2019 року, довідку Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області №619 від 27.09.2019 року, довідку Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області.

При цьому, суд вважає, що враховуючи зміст довідки Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області №218 від 27.09.2019 року, відповідач володіє інформацією щодо генерального плану с.Великий Ходачків.

Крім цього, суд зазначає, що хоча відповідачем 29.07.2019 і надано відповідь на запит, однак дана відповідь за змістом не є відповіддю на поставлені позивачем питання у своєму запиті на інформацію від 23.07.2019.

З огляду на наведене, з урахуванням вимог ст.2 КАС України, суд вважає, що відповідач у спірному випадку, надаючи відповідь на запит позивача, діяв необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідача рішення.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача у спірному випадку є протиправними, оскільки у розумінні норм чинного законодавства України, відповідач, будучи розпорядником зазначеної у запиті інформації, не надав її на запит позивача.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною другою статті 77 вказаного Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору у встановленому законом порядку, питання про розподіл судових витрат у даній справі не вирішується.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до Великоходачківської сільської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправними дії Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області щодо ненадання відповіді на запит на інформацію ОСОБА_1 від 23.07.2019 року.

3.Зобов'язати Великоходачківську сільську раду Козівського району Тернопільської області (Тернопільська область, Козівський район, с.Великий Ходачків, вул.Шкільна, 5, код ЄДРПОУ 04395538) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ід.№ НОМЕР_1 ) відповідь на запит на інформацію від 23.07.2019 року шляхом надсилання її на електронну адресу ОСОБА_1 , визначену у запиті на інформацію: ms155352@mail.gov.ua.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 10 жовтня 2019 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.