23 вересня 2019 року м. Рівне №460/1735/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Демчук І.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Гримальський А.Ю.,
відповідачів: представник Довгалюк І.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариство з обмеженою відповідальністю "РІВНЕ-ЕТИЛ"
доГоловного управління ДФС у Рівненській області Державної фіскальної служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "РІВНЕ-ЕТИЛ" (далі - позивач, ТзОВ "РІВНЕ-ЕТИЛ") звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі - відповідач-1, ГУ ДФС у Рівненській області) та Державної фіскальної служби України (далі - відповідач-2, ДФС України), в якому просило суд:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Рівненській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1200143/40181768 від 21.06.2019;
зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну ТОВ "Рівне-етил" № 8 від 16.05.2019 на суму 748800,00 грн, в тому числі ПДВ 124800,00 грн, в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання.
За змістом позовної заяви (т.1, а.с.6-17), позовні вимоги ТзОВ "РІВНЕ-ЕТИЛ" обґрунтовує тим, що одним із зареєстрованих видів його діяльності є виробництво інших основних органічних хімічних речовин (код КВЕД 20.14). 05.03.2019 між позивачем та ТзОВ «ЦЕНТР-СД-ГРУП» був укладений договір поставки, відповідно до якого позивач зобов'язувався відпустити (продати) та передати у власність покупця «Розчинник органічний універсальний «РОУХІМ», код УКТ ЗЕД - 3814009090, а покупець зобов'язувався (купити) прийняти та оплатити вказаний товар на умовах, передбаченим даним Договором. На виконання договору, позивачем надано ТзОВ «ЦЕНТР-СД-ГРУП» рахунок на оплату за «Розчинник органічний універсальний «РОУХІМ» на загальну суму 748800грн, в т.ч. ПДВ - 124800 грн, який був оплачений останнім 16.05.2019. ТзОВ "РІВНЕ-ЕТИЛ" виписало на адресу покупця, ТзОВ «ЦЕНТР-СД- ГРУП», податкову накладну № 8 від 16.05.2019 на суму 748800 грн, в т.ч. ПДВ 124800 грн, з номенклатурою товару «Розчинник органічний універсальний «РОУХІМ», та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
10.06.2019 позивачем отримано квитанцію про те, що документ прийнято та його реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), оскільки ПН/РК від 16.05.2019 № 8 відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Також, позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
11.06.2019 позивачем були надані письмові пояснення та копії документів на підтвердження факту постачання необхідних складових для виробництва розчинника органічного універсального «РОУХІМ».
Проте, 21.06.2019 відповідач-1 прийняв рішення № 1200143/40181768 про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 16.05.2019 у зв'язку з ненаданням позивачем копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. При цьому, в даному рішенні вказано про те, що документи, які не надано, слід підкреслити, однак жодних підкреслень оскаржуване рішення не містить. Тобто, спірне рішення містить лише загальну фразу про ненадання необхідних документів та жодним чином не конкретизує, яких саме документів не було надано.
На думку позивача, дії відповідача-1 вчинені з порушенням Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018. Так, пунктом 13 вказаного Порядку встановлено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної ТзОВ «РІВНЕ-ЕТИЛ» № 8 від 16.05.2019 не відповідає підпунктам 2, 3 та 4 пункту 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зокрема, позивач звертає увагу на те, що відповідачем-1 у квитанції не вказано конкретного критерію ризиковості платника податків (відповідного підпункту пункту Порядку), не зазначено конкретного переліку документів, які потрібно надати для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
При цьому, на переконання позивача, недотримання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18.
Таким чином, зазначену в спірному рішенні причину відмови в реєстрації податкової накладної № 8 від 16.05.2019 позивач вважає необ'єктивною, оскільки останнім надано ряд документів, що підтверджують придбання та відгрузку складових для товару «Розчинник органічний універсальний «РОУХІМ» і відповідачем-1 не конкретизовано, яких саме документів не було надано.
Тому, вважаючи протиправним рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Ухвалою суду від 26.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, визначено справу до судового розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.
Відповідачі позову не визнали. Представник відповідачів подав суду відзив на позовну заяву (т.1, а.с.169-171), у якому зазначив про безпідставність покликання позивача на те, що ним надано до контролюючого органу документи і пояснення, яких було цілком достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 8 від 16.05.2019. Так, платником податку 11.06.2019 було направлено повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинена, а саме по податковій накладній № 8 від 16.05.2019. Повідомлення не містило повного пакету документів, передбачених вимогами пунктів 14 Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується долученою до відзиву електронною копією Журналу розгляду повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН, реєстрацію якої зупинена. З огляду на вказане, комісією ГУ ДФС у Рівненській області прийнято оскаржуване рішення, в якому чітко зазначено, яких саме документів, визначених Порядком, позивачем не надано до повідомлення. Зокрема, ТзОВ «РІВНЕ-ЕТИЛ» не було надано документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Таким чином, представник відповідачів вважає оскаржене рішення обґрунтованим, оскільки платником податків не надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною, у реєстрації якої відмовлено. З цих підстав представник відповідачів просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Ухвалою суду від 19.08.2019 закрито підготовче провадженні у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідачів у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, з урахуванням такого.
Матеріалами справи стверджено, що ТзОВ "РІВНЕ-ЕТИЛ" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про що до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис від 17.12.2015 за № 16021020000003300.
05.03.2019 між ТзОВ "РІВНЕ-ЕТИЛ" (продавець) та ТзОВ "ЦЕНТР-СД-ГРУП" (покупець) був укладений договір поставки №05/03/19, за умовами якого продавець зобов'язується (продати) відпустити і передати у власність покупця Розчинник органічний універсальний "РОУХІМ", код УКТ ЗЕД - 3814009090. Оплата товару здійснюється шляхом безготівкового перерахунку грошових коштів на поточний рахунок продавця. Розрахунки за товар здійснюються на умовах 100% попередньої оплати партії Товару, якщо інше не зазначено в договорі (т.1, а.с.20, 21).
16.05.2019 позивач виписав ТзОВ "ЦЕНТР-СД-ГРУП" рахунок на оплату № 4 на суму 748800 грн, в т.ч. ПДВ - 124800 грн (т.1, а.с.22).
Того ж дня, ТзОВ "ЦЕНТР-СД-ГРУП" перерахувало на користь ТзОВ "РІВНЕ-ЕТИЛ" безготівкові кошти в якості попередньої оплати за поставлення Розчинника органічного універсального "РОУХІМ" в сумі 748800 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 16.05.2019 № 192 та заключною випискою по банківському рахунку № НОМЕР_1 від 30.05.2019 (т.1, а.с.23-26).
В подальшому, ТзОВ "РІВНЕ-ЕТИЛ" виписало для покупця, ТзОВ "ЦЕНТР-СД-ГРУП", податкову накладну № 8 від 16.05.2019 на суму 748800 грн, в т.ч. ПДВ 124800 грн, з номенклатурою товару "Розчинник органічний універсальний "РОУХІМ", код товару згідно з УКТ ЗЕД - 3814009090, яку направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1, а.с.30).
10.06.2019 позивачем отримана квитанція, у якій вказано, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація ПН/РК № 8 від 16.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам підпункту1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем направлено до ГУ ДФС у Рівненській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, від 11.06.2019 № 5. Надано пояснення, що ТзОВ «РІВНЕ-ЕТИЛ» займається виробництвом розчинника органічного універсального «РОУХІМ» відповідно до Технологічного регламенту на виробництво технічних рідин у потоці ТР-30219014-003-2004; Технологічних умов ТУ У 20.3-40181768-008:2018 та Технологічної інструкції виробництва технічних рідин в умовах ТзОВ «РІВНЕ-ЕТИЛ» ТІ-40181768-001-2018. Перед початком випуску готової продукції були передано належні документи Рівненській торгово-промисловій палаті для досконалого вивчення та визначення коду товару згідно з українською класифікацією товарів зовнішньо - економічної діяльності (УКТ ЗЕД). Також, у серпні 2018 року відповідно до наказу ГУ ДФС у Рівненській області від 06.08.2018 № 149 та направлень на перевірку від 06.08.2018 №№ 148, 149 було досконало перевірено підприємство на відповідність виробничих потужностей для виробничого циклу, а також описано характеристику підприємства та коротко технологію виробництва, про що свідчить довідка за № 369/17.00-40/40181768. Крім того, на даний час на підприємстві працює 110 чол., середня заробітна плата за травень 2019 року складає 6380 грн. Також, для підтвердження реальності господарської операції, позивач надав контролюючому органу відповідні підтверджуючі документи у додатках до даного повідомлення (т.1, а.с.31-161).
21.06.2019 комісією ГУ ДФС в Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення №1200143/40181768 про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 16.05.2019. Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної визначено: "Ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)".
Незгода позивача з рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 16.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних зумовила його звернення до суду з даним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходить з такого.
За правилами пункту 185.1 статті 185 ПК України, операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, в силу вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
При цьому, згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України, платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, саме на дату виникнення податкових зобов'язань та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За правилами пункту 201.16 статті 201 ПК України (в редакції Закону від 07.12.2017 № 2245-VIII), реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".
За правилами пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, Р<РмЧ1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
За правилами пунктів 5, 10 вищеназваного Порядку, податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку. Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Без дотримання погоджувальних і регуляторних процедур, ДФС України листом від 21.03.2018 за № 959/99-99-07-18 визначила Критерії ризиковості платника податку та Критерії ризиковості здійснення операцій, а листом від 21.03.2018 за № 960/99-99-07-18 - Перелік показників, що визначають позитивну податкову історію платника податку.
Пунктом 1 листа ДФС України від 21.03.2018 за № 959/99-99-07-18 визначено, що платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо:
1.1. платника податку зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи згідно з інформацією, наявною в органах Державної фіскальної служби;
1.2. платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в органах Державної фіскальної служби;
1.3. платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження згідно з інформацією, наданою такими фізичними особами;
1.4. платника податку зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками;
1.5. наявний обвинувальний вирок суду стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податку за статтею 205 Кримінального кодексу України згідно з інформацією, наявною в органах Державної фіскальної служби;
1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
При цьому, Головні управління ДФС в областях, м.Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації. У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.
За правилами пунктів 12, 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
А відповідно до пунктів 18-20 вказаного Порядку, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
В силу вимог пункту 21 цього Порядку, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Зі змісту квитанції від 10.06.2019 встановлено, що реєстрація податкової накладної TзОВ "РІВНЕ-ЕТИЛ" № 8 від 16.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена з покликанням на те, що податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку".
Поміж того, що Критерії ризиковості платника податку, визначені у листі ДФС України від 21.03.2018 за № 959/99-99-07-18, на час виникнення спірних правовідносин не були погоджені і не були затверджені у встановленому законодавством порядку, слід зауважити, що підпункт 1.6 пункту 1 не визначає самостійні критерії ризиковості платника податків, а лише дає підстави комісіям головних управлінь ДФС обласного рівня винести відповідного платника податків на розгляд комісії, і лише за результатами проведення засідання Комісії - прийняти рішення про його віднесення до переліку ризикових суб'єктів господарювання.
Відповідачами не надано суду жодного належного і допустимого доказу тому, що Комісією ГУ ДФС в Рівненській області приймалось рішення про віднесення TзОВ "РІВНЕ-ЕТИЛ" до переліку ризикових суб'єктів господарювання.
Окремо слід наголосити на тому, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в обов'язковому порядку зазначається не лише сам критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, а й вказується розрахований показник за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної № 8 від 16.05.2019 даних про розрахунковий показник критерія (їв) ризиковості платника податку немає.
Також, у вказаній вище квитанції не зазначений конкретний перелік документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної № 8 від 16.05.2019.
При цьому, суд зауважує, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання на реєстрацію податкової накладної напряму залежить від чіткого формулювання фіскальним органом позиції про те, під який саме критерій (ії) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій підпадає платник податку.
Нечітке формулювання органом ДФС у квитанції від 10.06.2019 підстави для зупинення реєстрації податкової накладної, а саме з вказівкою про те, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку", зумовило необхідність подання позивачем для відповідача тих документів, якими була оформлена відповідна господарська операція.
Слід зазначити, що у пункті 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018 (у відповідній редакції) зазначено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Разом з тим, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, не означає, що платник податку повинен подати абсолютно всі, зазначені у ньому документи. Навпаки, на переконання суду, зміст цього переліку свідчить на користь того, що враховується специфіка певних господарських операцій. Даний перелік є загальним і повинен дифенціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як пункту 185.1 статті 185, так і пункту 187.1 статті 187 ПК України.
Як встановлено судом, податкова накладна № 8 від 16.05.2019, виписана TзОВ "РІВНЕ-ЕТИЛ" для ТзОВ "ЦЕНТР-СД-ГРУП" на суму ПДВ 124800,00 грн, нарахованого на поставку розчиннику органічного універсального "РОУХІМ" загальною вартістю 748800,00 грн.
Судом встановлено, що TзОВ "РІВНЕ-ЕТИЛ" було надано контролюючому органу всі документи, які підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній № 8 від 16.05.2019, як і відповідні письмові пояснення.
Таким чином, надані позивачем документи були цілком достатніми для прийняття Комісією ГУ ДФС в Рівненській області рішення про реєстрацію податкової накладної № 8 від 16.05.2019.
З огляду на викладене, суд вважає, що рішення відповідача-1 від 21.06.2019 № 1200143/40181768 про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, є незаконним, необґрунтованим та безпідставним. Оскаржуване рішення порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, які підлягають судовому захисту шляхом визнання такого рішення протиправним та його скасування в судовому порядку.
Водночас суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував: "Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань, становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну позивача № 8 від 16.05.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі як суб'єкти владних повноважень не виконали процесуального обов'язку доказування, та не підтвердили правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість, вимоги позивача повністю ґрунтуються на матеріальному законі та відповідають встановленим судом обставинам справи, які підтверджені належними та допустимими доказами.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Суд присуджує на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору (т.1, а.с.4, 5) у відповідності до частини першої статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "РІВНЕ-ЕТИЛ" (вул. Заводська, буд. 1 Д, село Шпанів, Рівненський район, Рівненська обл.,35301 код ЄДРПОУ 40181768) до Головного управління ДФС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 39394217), Державної фіскальної служби України (Львівська пл., 8, Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Рівненській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1200143/40181768 від 21.06.2019.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівне-етил" №8 від 16.05.2019 на суму 748800,00 грн, в тому числі ПДВ 124800,00 грн, в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РІВНЕ-ЕТИЛ" (вул. Заводська, буд. 1 Д, село Шпанів, Рівненський район, Рівненська обл.,35301, код ЄДРПОУ 40181768) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДФС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 39394217) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РІВНЕ-ЕТИЛ" (вул. Заводська, буд. 1 Д, село Шпанів, Рівненський район, Рівненська обл.,35301, код ЄДРПОУ 40181768) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Державної фіскальної служби України (Львівська пл., 8, Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 03 жовтня 2019 року.
Суддя Дорошенко Н.О.