154/2847/18
3-в/154/48/19
11 жовтня 2019 року м. Володимир-Волинський
Суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Каліщук А.А., з участю представника органу пробації Самусєва О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Володимир-Волинський подання Володимир-Волинського МРВ з питань пробації філії ДУ «Центр пробації» в Волинській області про вирішення питання про неможливість виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ,-
01.10.2019 року з Володимир-Волинського МРВ з питань пробації філії ДУ «Центр пробації» в Волинській області надійшло подання Володимир-Волинського МРВ з питань пробації філії ДУ «Центр пробації» в Волинській області про вирішення питання про неможливість виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , якому 21.11.2018 року постановою Володимир-Волинського міського суду за ч.1 ст.183-1 КУпАП призначено адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно-корисних робіт.
Під час виконання даної постанови суду ОСОБА_1 був ознайомлений з порядком відбування стягнення у виді суспільно корисних робіт, та попереджений про відповідальність за ухилення від відбуття стягнення. Йому роз'яснено про необхідність повідомлення уповноваженого органу з питань пробації про поважні причини, що унеможливлюють вихід на суспільно-корисні роботи або прибуття за викликом до уповноваженого органу з питань пробації, а також про зміну місця проживання.
04.09.2019 року ОСОБА_1 видано направлення для відбування суспільно-корисних робіт до Володимир-Волинського територіального медичного об'єднання.
04.09.2019 року Володимир-Волинським ТМО було повернуто направлення, в якому зазначено, що не можливо прийняти останнього на відбування суспільно-корисних робіт у зв'язку із недостатнім фінансуванням.
Відповідно до ст. 325-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань (уповноважений орган з питань пробації).
Вид робіт і перелік об'єктів, на яких порушники повинні їх виконувати, визначає відповідний орган місцевого самоврядування (ст. 31-1 КУпАП).
16.11.2018 року виконавчим комітетом Володимир-Волинської міської ради, було прийнято рішення № 348 про визначення переліку та видів суспільно корисних робіт для осіб, які вчинили адміністративне правопорушення та відбувають стягнення відповідно до ч.1 ст. 183-1 КУпАП. Згідно даного рішення до переліку таких об'єктів включено КП «Полігон» та Володимир-Волинське територіальне медичне об'єднання.
Станом на 19.09 2019 року нове рішення про визначення переліку та видів суспільно корисних робіт для осіб, які вчинили адміністративне правопорушення та відбувають стягнення відповідно до ч.1 ст. 183-1 КУпАП не приймалось та рішення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради №348 від 16.11.2018 року є чинним.
Однак підприємства, визначені даним рішенням, відмовляються приймати порушників для відбуття ними стягнення у виді суспільно-корисних робіт. З метою належного виконання рішень суду про накладення стягнень у виді суспільно-корисних робіт до Володимир-Волинської міської ради було направлено лист з проханням розглянути питання щодо розширення кола об'єктів та видів суспільно-корисних робіт для порушників, на яких судом накладено адміністративне стягнення у виді суспільно-корисних робіт.
21.05.2019 року отримано відповідь Володимир-Волинської міської ради з якої вбачається, що розширити коло об'єктів та видів суспільно-корисних робіт для порушників немає можливості, вакансії тимчасового характеру відсутні, виділити додаткові кошти з міського бюджету є неможливим, оскільки фінансування здійснюється в межах штатного розпису, який затверджений на підприємстві.
У судовому засіданні представник Володимир-Волинського МРВ з питань пробації Самусєв О.В. подання підтримав та просив його задовольнити. Зазначив про неможливість виконання постанови суду з наведених у поданні причин.
Заслухавши пояснення представника органу пробації, оглянувши матеріали подання, суд прийшов до висновку, що дане подання підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
У відповідності до ст.304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Копією постанови Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 21.11.2018 року стверджується, що ОСОБА_1 визнаний винним у порушенні ч.1 ст. 183-1 КУпАП та йому призначено адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно-корисних робіт.
Постанова суду перебуває на виконанні Володимир-Волинського МРВ з питань пробації філії ДУ «Центр пробації» в Волинській області.
Відповідно до ст.305 КУпАП, контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом.
Відповідно до п.13.2 Наказу Міністерства юстиції № 474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт», порушники перебувають на обліку в уповноваженому органі з питань пробації за місцем проживання.
Відповідно до матеріалів справи та подання, органом пробації було повною мірою виконано вимоги вказаного Наказу щодо організації можливості відбуття ОСОБА_1 стягнення у виді суспільно-корисних робіт, однак з об'єктивних причин, які не залежать від волі самого правопорушника, органу місцевого самоврядування та уповноваженого органу з питань пробації, виконання вказаного стягнення на території міста Володимир-Волинський є неможливим, а тому дане подання внесено до суду відповідно до положень даного Наказу і підлягає до задоволення, оскільки існують всі підстави, які свідчать про неможливість виконання постанови суду щодо ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, ст.ст.23, 298, 304, 305 КУпАП, суддя,
Подання Володимир-Волинського МРВ з питань пробації філії ДУ «Центр пробації» в Волинській області про вирішення питання про неможливість виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - задовольнити.
Припинити виконання постанови Володимир-Волинського міського суду від 21.11.2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 183-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно-корисних робіт.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: /підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя А.А. Каліщук