36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
10.10.19 Справа № 917/856/19
Господарський суд Полтавської області у складі судді Безрук Т.М., при секретарі судового засідання Сілаєвій О. Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявою Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз"
до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація № 2" Полтавської міської ради
про укладення договору
За участю представників:
від позивача: Плескач Ю. А.; від відповідача: Устименко Ю. С.
встановив:
До господарського суду Полтавської області надійшов позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація № 2" Полтавської міської ради про визнання укладеним Договору про забезпечення обліку природного газу в редакції позивача.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що:
- позивач є суб'єктом господарювання, що здійснює діяльність із розподілення природного газу місцевими (локальними) газопроводами на підставі ліцензії; частиною 1 ст. 6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку газу» на позивача покладений обов"язок забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах, в яких газ використовується тільки для приготування їжі, - до 1 січня 2021 року;
- позивач ініціював встановлення загальнобудинкових лічильників газу до житлових будинків, що обслуговуються КП «ЖЕО №2", яке є балансоутримувачем житлових будинків, споруд та прибудинкових територій, які належать територіальній громаді міста;
- з метою врегулювання договірних відносин, позивач листом № 8.1/3710/ від 09.04.2019р. звернувся до відповідача, як балансоутримувача, з пропозицією укласти договір про забезпечення обліку природного газу;
- листом від 02.05.2019р. відповідач відмовився від підписання договору, мотивуючи відмову відсутністю правових підстав для його підписання;
- відмова відповідача від укладання договору порушує права та законні інтереси позивача.
Відповідач у відзиві (вхід. № 0971 від 08.07.2019р.) проти позову заперечує, посилаючись на те, що запропоновані умови договору №3 від 08.04.2019 про забезпечення обліку природного газу стосуються осіб, які не є сторонами цього договору, - власників квартир багатоквартирного будинку та породжує для них певні права та обов'язки, що є порушенням закону;
- спірний договір не є обов'язковим для КП «ЖЕО №2», а отже визнання його укладеним в судовому порядку є не можливим;
- в договорі підлягають узгодженню лише питання щодо зняття показань будинкового вузла обліку, забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку;
- питання забезпечення схоронності загальнобудинкового вузла обліку природного газу та контролю за його роботою, проведенням перевірок, підписання актів приймання комерційного вузла обліку в експлуатацію таким договором не врегульовуються;
- питання укладення з КП «ЖЕО №2» ідентичного договору про укладення договору про забезпечення обліку природного газу по будинкам за адресою: м. Полтава, вул. Євгена Коновальця, 7 та вул. Євгена Коновальця,9 вже були предметом судового спору (справи № 917/1898/17 та № 917/1895/17, відповідно) і судом було відмовлено ПАТ "Полтавагаз" у задоволенні позову;
- будинок за адресою: вул. Петра Юрченка, 28 , не обслуговується, оскільки будинок переданий в ОСББ, Будинок по вул. Сковороди, 12, КП «ЖЕО №2» взагалі ніколи не обслуговувався;
- виконання робіт щодо експлуатації, технічного обслуговування газорозподільної системи в тому числі забезпечення контролю за роботою» вузла обліку газу, заходів по сприянню збереженню вузла обліку газу, контролю за його роботою, повіркою, виявленням недоліків у роботі, ініціюванням проведення повірок, проведення планових і позапланових перевірок, не передбачені у структурі тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надаються Підприємством;
- у Законі Україні «Про житлово - комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII поняття балансоутримувач будинку - з 10.06.2018 відсутнє. (а.с.107-112).
Позивач у відповіді на відзив (вхід.№7195 від 15.07.2019р.) зазначив таке:
- постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 p. N 620 (зі змінами) затверджено Тимчасове положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку;
- відповідно до розділу IX гл. 5 Кодексу газорозподільних систем, за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загально будинковий вузол обліку природного газу;
- балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ;
- складання двостороннього акту введення в експлуатацію загальнобудинкового вузла обліку природного газу є невід'ємною частиною реалізації обов'язку Оператора ГРМ на встановлення вузла обліку;
- Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація №2" рішенням Полтавської міської ради від 16.03.2012 визначено балансоутримувачем житлових будинків, споруд та прибудинкових територій, які належать територіальній громаді міста. Згідно установчих документів видом діяльності відповідача є комплексне обслуговування та утримання будинків;
- в ч.4 ЗУ «Про житлово комунальні послуги» визначено, що управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг;
- КП ЖЕО №2 - є виконавцем послуги по утриманню будинків та управителем обраним органом місцевого самоврядування на якого покладено обов'язок здійснювати обслуговування цих будинків відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-УІІІ до моменту визначення нового;
- норми права передбачають, що передача природного газу має здійснюватися за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу, оператор газорозподільної системи і балансоутримувач будинку (власник) зобов'язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку, а також балансоутримувач зобов'язаний забезпечити можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку;
- позивачем помилково було включено до Договору будинок за адресою: м . Полтава, вул . Євгена Коновальця , 7, який був предметом позову у справі №917/1898/17;
- позивач не заперечує проти виключення з додатку до Договору і будинку по вулиці Петра Юрченка, 28 в зв'язку з утворенням ОСББ «Петра Юрченка,28» на підставі рішення Полтавської міської ради сьомого скликання від 31.01.2017 року;
- відповідачем не доведено відсутність свого обов'язку щодо утримання будинка по вул.Сковороди, 12 , та не надано суду належних доказів про його передачу новоутвореному управителю, власнику (а.с.125-133).
Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив (вхід.№7691 від 23.07.2019р.) зазначив:
- встановлення AT «Полтавагаз» загальнобудинкових лічильників не призводить до жодних наслідків, оскільки на позивача покладено обов'язок встановити споживачам саме квартирні засоби обліку, а відтак спірний договір не врегулює жодні правовідносини;
- за наявності обов'язку становити саме квартирні засоби обліку, спірний договір щодо загальнобудинкового лічильника породжує для споживачів певні права та обов'язки, що є порушенням закону;
- норми Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 №1875 - IV що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, управління будинком, спорудою або групою будинків, ремонту приміщень, будинків, споруд втратили чинність з 10.06.2018. Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189 - VIII в частині, що набрав чинності з 10.06.2018, не містить поняття балансоутримувач будинку та регулює послуги з управління багатоквартирним будинком;
- виконавці послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (у даному випадку КП «ЖЕО №2») автоматично не набувають статусу управителів багатоквартирних будинків (а.с.148-153).
У даній справі були вчинені наступні процесуальні дії.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.05.2019р., справа передана на розгляд судді Безрук Т.М.(а.с.1).
За ухвалою господарського суду від 03.06.2019р. було залишено позовну заяву без руху та встановлено строк для усунення недоліків. Позивач у встановлений судом строк виправив вказані недоліки (а.с.2-3).
За даним позовом ухвалою Господарського суду Полтавської області від 14.06.2019 відкрито провадження у справі № 917/856/19 та призначено справу до розгляду в підготовче засідання та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи (а.с.101-102).
За ухвалою від 16.07.2019р. суд продовжив строк проведення підготовчого провадження на 30 днів та відклав підготовче засідання на 05.09.2019р.(а.с.142).
За ухвалою від 05.09.2019р. суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті (а.с.162-163).
Про час та місце розгляду справи cторони повідомлені належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями від 14.06.2019р., від 17.07.2019р., від 06.09.2019р. (а.с.103,144-146,164-165) та розписками сторін від 16.07.2019р., від 05.09.2019р., від 24.09.2019р. (а.с.147,166).
Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази та пояснення, що містяться в матеріалах справи.
В судовому засіданні 10.10.2019р. судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно з ч. 6 ст. 233, ст. 240 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши всі наявні у справі докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.
За постановою Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15.06.2017 № 778 (зі змінами) вирішено видати Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" (код ЄДРПОУ 03351912) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території м. Полтава та Полтавської області (крім міст Кременчук, Лубни, Горішні Плавні, Лубенського, Пирятинського, Оржицького, Гребінківського, Гадяцького, Семенівського, Кременчуцького районів та села Придніпрянське Кобеляцького району Полтавської області), де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз".
ПАТ по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» були затверджені Технічні умови від 01.10.2015: №1044 8/14, №1049 8/14, №1048 8/14, №1050 8/14, №1051 8/14, № 1047 8/14, №1060 8/14, №1061 8/14, №1065 8/14, №1062 8/14, №999 8/14, № 1004 8/14, №1008 8/14, №1019 8/14, №1028 8/14, №1042 8/14, від 17.05.2017 №1751/14, від 28.03.2017 №1707/14, від 29.06.2016 №1428/1/14 від 24.06.2016 №1426/1/14 на реконструкцію системи газопостачання в зв'язку з встановленням загальнобудинкового комерційного вузла обліку природного газу на житловому будинку по вул . Ватутіна , 29 в м. Полтава, по бульв . Маршала Конєва 5 в м. Полтава , по бульв . Маршала Конєва, 7 в м. Полтава , по вул. Курчатова, 11 в м. Полтава , по бульв. Маршала Конєва, 9 в м . Полтава , по вул . Юрченка , 28 в м. Полтава , по вул. Докучаєва , 10 в м. Полтава , по вул. Чайковського 7 в м. Полтава, по пров. Комісарівський 12 в м. Полтава, по вул. Миру, 9 в м. Полтава, по вул. Огнівська, 14 в м. Полтава, по вул. Київське шосе , 48 в м. Полтава, по вул. Київське шосе , 44 в м. Полтава, по вул. Київське шосе, 74 в м. Полтава, по вул. Київське шосе, 92/2 в м . Полтава , по вул. Полюсна , 8 в м. Полтава , по вул. Сковороди , 12 в м. Полтава , по вул. Шевченка , 83 в м. Полтава , по вул . Б.Хмельницького,19 в м . Полтава , по вул. Латишева, 4 в м. Полтава (а.с.26-45).
ПАТ по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» були складені акти приймання комерційного вузла обліку в експлуатацію №31.10В20 по вул. Юрченка, 28 в м. Полтава; №31.10/В6 по вул. Ватутіна буд.29, в м. Полтава; №31.10/В14 по вул. Сковороди, буд.12, м. Полтава; №31.10/В22 по вул. Курчатова, буд.11, м. Полтава; №31.10/В21 по пров. Латишева, буд.4, м. Полтава; №31.10/В16 по вул. Шевченка, буд.83, м. Полтава; №31.10/В12 по вул. Полюсна, буд.8, м. Полтава; №31.10/В10 по вул. Докучаєва, буд.10, м. Полтава; №31.10/В8 по вул. Є.Коновальця, буд.5, м. Полтава; №31.10/В7 по вул. Є.Коновальця, буд.7, м. Полтава; №31.10/В11 по вул. П.Чайковського, буд.7, м. Полтава; №31.10/В2 по вул. К.Шосе, буд.48, м. Полтава; №31.10/В24 по вул. Миру, буд.9, м. Полтава; №31.10/В25 по вул. Б.Хмельницького, буд.19, м. Полтава; №31.10/В1 по вул. К.Шосе, буд.44, м. Полтава; №31.10/В5 по бульвар Є.Коновальця, буд.9, м. Полтава; №31.10/В3 по вул. К.Шосе, буд.74, м. Полтава; №31.10/В4 по вул. К.Шосе, буд.92/2, м. Полтава; №31.10В9 по вул. Огнівська, буд.14, м. Полтава; №31.10/В23 по пров. Свято-Макарівський, буд.12, м. Полтава
У вказаних актах зазначено про встановлення лічильників газу у багатоквартирних житлових будинках за вказаними адресами. Ці акти підписані лише позивачем. Представниками власників чи балансоутримувачем будинків вказані акти не підписані (а.с.46-65).
Листом за вих. №8.1/3710 від 09.04.2019р. позивач звернувся до відповідача із пропозицією про укладення договору про забезпечення обліку природного газу. До листа позивачем було додано два примірника договору про забезпечення обліку природного газу.(а.с.24).
Листом від 02.05.2019р. вих. № 1085/02 відповідач відмовив позивачу в укладенні договору, в зв'язку з відсутністю у відповідача правових підстав для його підписання.(а.с.21-23).
З огляду на недосягнення сторонами згоди щодо укладення договору позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить вважати договір про забезпечення обліку природного газу укладеним між сторонами в редакції, запропонованій позивачем.
При вирішенні спору суд зазначає наступне.
Згідно п.3 ст.179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно п.4 ст.179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Згідно п.7 ст.179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Згідно п.1,3, ст..626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Згідно, ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно ч.4 ст.1. Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" споживачі природного газу - фізичні особи (населення), фізичні особи - підприємці та юридичні особи, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання та використовують природний газ для приготування їжі, опалення, підігріву води, а також як паливо або сировину.
Згідно ст. 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані:
1) забезпечити встановлення лічильників газу:
а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:
комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - до 1 січня 2021 року.
У разі не встановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.
В главі 5 розділу IX Кодексу газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 визначено настпуне:
- За ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.
Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.
- У разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об'єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об'єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620.
В п.4 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 № 620 зазначено наступне.
Можливість об'єднання споживачів в єдину групу для поліпшення ведення обліку природного газу визначається схемою газопостачання.
Рішення про необхідність об'єднання споживачів в єдину групу приймає оператор газорозподільної системи.
Ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення будинкового вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом газорозподільних систем.
Встановлення будинкового вузла обліку, в тому числі витрати на проектування, монтаж, здійснюється за кошти сторони, яка ініціювала встановлення такого вузла обліку.
Власник (власники) будинку (будинків) (квартир), особа, відповідальна за експлуатацію будинку (будинків) (далі - експлуатаційна організація), балансоутримувач будинку (будинків) тощо та оператор газорозподільної системи зобов'язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених у квартирі (далі - квартирні лічильники газу) (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку. У разі неврегулювання зазначених питань газопостачання такому будинку, групі будинків, групі споживачів може бути припинено відповідно до законодавства.
У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
Спір по справі стосується укладення між сторонами Договору про зняття показань будинкового вузла обліку природного газу та лічильників газу, монтажу та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку в редакції, запропонованій позивачем.
Згідно частини 3 та 4 ст. 179 ГК України, ст. 187 ГК України, спонукання до укладення договору в судовому порядку можливе тоді, коли існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення такого договору.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач, окрім іншого, послався на ст. 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" , якою встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та житлових будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - до 1 січня 2021 року.
Статтею 1 зазначеного Закону визначено, що споживачами природного газу є фізичні особи (населення), фізичні особи - підприємці та юридичні особи, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання та використовують природний газ для приготування їжі, опалення, підігріву води, а також як паливо або сировину.
Отже, зі змісту цього Закону вбачається обов'язок встановлення відповідними суб'єктами господарювання - газорозподільними організаціями за власний рахунок лічильників для такої категорії споживачів природного газу як населення саме у вигляді таких приладів обліку природного газу, що дозволяють визначення обсягів споживання кожним окремим споживачем.
Враховуючи викладене, ст. 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" визначає обов'язок позивача встановити за власний рахунок саме квартирні прилади обліку газу в багатоквартирному будинку відповідача.
Аргумент позивача про те, що слід застосовувати до правовідносин положення глави 5 розділу IX Кодексу газорозподільних систем та положення Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, судом відхиляється з огляду на те, що ці підзаконні нормативні акти, не є імперативними нормами права в розумінні ст. 179 ГК України щодо обов'язковості укладення спірного договору суб'єктами господарювання, та не можуть мати переваг у застосуванні порівняно із приписами Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".
При цьому судом враховуються висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 07 листопада 2018 року у справі № 214/2435/17, де зазначено, що зі змісту статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» вбачається обов'язок встановлення відповідними суб'єктами господарювання - газорозподільними організаціями лічильників для такої категорії споживачів природного газу, як населення у вигляді приладів обліку природного газу, що дозволяють визначати обсяги споживання газу кожним окремим споживачем. При цьому таких споживачів не зобов'язано відшукувати джерела фінансування вказаних приладів та робіт, оскільки відповідне фінансування уже закладено у тариф на оплату спожитого газу.
Також, суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 21.02.2018 у справі № 908/1312/17 зі схожих правовідносин про укладання договорів щодо загальнобудинкових лічильників газу.
Відповідно до ст.321 ЦК України право власності є непорушним.
Статтею 317 ЦК України передбачено, що власникові (співвласникам) належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є, зокрема, приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку.
В ч. 2 ст. 2 Закону України від 16 червня 2011 року № 3533-VI «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» вказано, що загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному статтею 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Як було встановлено вище судом, акти приймання в експлуатацію загальнобудинкових лічильників газу представниками власників будинку не підписані.
Доказів прийняття рішень співвласниками будинків про погодження встановленння загальнобудинкових лічильників газу, позивач суду не надав.
За змістом статей 626, 629 Цивільного кодексу України договір не може створювати обов'язків для осіб, які не є його сторонами, а також бути підставою для примушення останніх до вчинення певних дій.
Запропоновані умови спірного договору про забезпечення обліку природного газу стосуються реалізації прав на майно осіб, які не є сторонами цього договору, а саме власників квартир багатоквартирних будинків та може породжувати для них певні права та обов'язки за наслідком встановлення багатоквартирного лічильника газу, що є порушенням закону.
З огляду на викладене, відповідач не є тією особою, яка зобов'язана укласти з позивачем спірний договір. Тому у позові слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
У позові відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (через Господарський суд Полтавської області).
Дата складення повного судового рішення: 15.10.2019.
Суддя Т. М. Безрук