10 жовтня 2019 року
м.Київ
справа №826/12668/17
адміністративне провадження №К/9901/27502/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Білоуса О.В., Гімона М.М.,
перевіривши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рейл Інжиніринг" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року у справі №640/2814/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рейл Інжиніринг" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про зобов'язання вчинити дії,-
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2019 року залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2019 у справі №640/2814/19 у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Рейл Інжиніринг" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанції, Товариства з обмеженою відповідальністю "Рейл Інжиніринг" звернулось до суду з касаційною скаргою, в якій просять скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року у справі №640/2814/19 та ухвалити нове судове рішення, яким направити справу до суду першої інстанції на новий розгляд.
При вирішенні питання про наявність підстав до відкриття касаційного провадження за означеною скаргою, Верховний Суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Отже, право на касаційне оскарження судового рішення забезпечується учасникам справи, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, однак лише у визначених законом випадках.
За визначенням пункту двадцятого частини першої статті 4 КАС України адміністративною справою незначної складності (малозначною справою) є адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Частиною шостою статті 12 КАС України визначено перелік категорій справ незначної складності, який, втім, не є вичерпним, й за змістом пункту десятого зазначеної норми процесуального закону для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 12, частини четвертої статті 257 КАС України виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи (не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження) у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років".
За правилами пункту другого частини п'ятої статті 328 КАС України в редакції, чинній на час подання цієї касаційної скарги, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Відкриваючи провадження у даній справі, суд першої інстанції, виходячи з положень наведених норм КАС України, відніс таку до категорії справ незначної складності, а відтак ухвалені у цій справі судові рішення касаційному оскарженню не підлягають.
У касаційній скарзі заявник посилається на те, що зазначена справа має виняткове значення для нього, а також посилається на положення підпункту «б» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, мотивуючи це тим, що у разі відмови у відкритті касаційного провадження у цій справі - особа буде позбавлена можливості спростувати фактичні обставини, які встановлені в оскаржуваних судових рішеннях при розгляді справи № 640/3482/19 про оскарження податкового повідомлення рішення.
Колегія суддів відхиляє посилання скаржника на положення підпункту «б» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, оскільки касатор не позбавлений можливості довести чи спростувати обставини, що мають значення для вирішення справи №640/3482/19, іншими належними та допустимими доказами. А преюдиційних фактів, які б унеможливлювали розгляд адміністративної справи №640/3482/19, відповідно до закону, у оскаржуваних судових рішеннях першої та апеляційної інстанцій, Суд не вбачає.
Інших обґрунтованих посилань на обставини, які б свідчили про те, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики скаржником не наведено. Не виявлено судом і ознак того, що розгляд справи становить значний суспільний інтерес.
Отже, виняткові обставини, за яких судові рішення у справі незначної складності підлягають касаційному оскарженню, скаржником не зазначено.
Згідно з пунктом першим частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи наведене, у відкритті касаційного провадження у цій справі належить відмовити.
Керуючись статями 248, 328, 333 КАС України, Верховний Суд
Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Рейл Інжиніринг" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року у справі №640/2814/19.
Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач І.Л. Желтобрюх
Судді О.В. Білоус
М.М. Гімон