11 жовтня 2019 р. Справа № 520/4461/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року, головуючий суддя І інстанції: Супрун Ю.О., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 10.06.19 року по справі № 520/4461/19
за позовом ОСОБА_1
до Пенсійного фонду України , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій просить суд: визнати бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94 протиправною; зобов'язати Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року №94; визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 протиправною; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 з грошового забезпечення в розмірах зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від листопада 2018 року №ФХ11550, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2014 однією сумою, з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.01.2014 року розрахував її розмір за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати», подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішення суду законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАСУ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94 направити до ІНФОРМАЦІЯ_1 список для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94, після отримання від Харківського обласного військкомату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94; здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.05.2017 однією сумою, з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.05.2017 року розрахував її розмір за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати», подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішення суду законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАСУ.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94 протиправною.
Зобов'язано Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 з грошового забезпечення в розмірах зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від листопада 2018 року № ФХ11550, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2014 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року №94, направити до ІНФОРМАЦІЯ_1 список для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.05.2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
ОСОБА_1 надано до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 без змін.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних силах України на посаді доцента кафедри Харківського університету повітряних сил та був звільнений у запас у 2004 році, перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Харківській області, з призначенням пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-XII) починаючи з 20.11.2004.
Позивач перебуває на пенсійному обліку у ГУПФУ в Харківській області (пенсійна справа № ФХ111550).
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова № 1294, чинна на час спірних правовідносин).
Підпунктом 1 пункту 5 Постанови № 1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Наказом № 814 перезатверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Міноборони своїм листом від 20.11.2014 р. № 248/3/6/2025 повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності Наказу № 814.
Проте, Пенсійний фонд України не повідомив ГУПФУ про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Наказом № 94 перезатверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Міноборони своїм листом від 22.08.2018 р. повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії відповідно до наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 ОСОБА_1 .
Проте, Пенсійний фонд України отримавши зазначене повідомлення не повідомив ГУПФУ про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відносно ОСОБА_1 .
Позивач звернувся до суду за захистом свої порушених прав.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 р. по справі № 639/5105/17: визнано бездіяльність Міністерства оборони України щодо ненадання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців навчальних закладів ( військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» протиправною; зобов'язано Міністерство оборони України надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94; зобов'язано Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814.
Пенсійний Фонд України листом від 26.06.2018 р. № 21351/02-23 повідомив ГУПФУ про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814. ГУПФУ підготовило та направило до ІНФОРМАЦІЯ_1 список стосовно ОСОБА_1 . Після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки для перерахунку пенсії, ГУПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивача.
Крім того, Пенсійний фонд України після отримання від Міністерства оборони України повідомлення про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 не повідомив головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Вважаючи, що відповідачами допущено протиправну бездіяльність щодо реалізації його права на перерахунок та виплату пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відмовляючи в задоволенні позовних в частині нарахування та виплати компенсації втрати частини доходу з 01.01.2014 року та з 01.05.2017 року, за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати», суд першої інстанції дійшов висновку, що ця вимога, заявлена передчасно, тобто до нарахування та виплати основної суми пенсії, та з цих підстав такою, що не підлягає задоволенню.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що бездіяльність відповідачів, виражена у ненарахуванні та невиплаті пенсії ОСОБА_1 , порушує його право на отримання пенсії відповідно до чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (надалі - наказ № 377) збільшено посадові оклади військовослужбовців військових навчальних закладів.
В подальшому, наказ № 377 з 30.12.2013 року втратив чинність відповідно до наказу Міністерства оборони України від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (надалі - наказ №814).
При цьому, з 21.04.2017 набув чинності наказ Міністра оборони України № 94 від 14.02.2017 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (надалі - наказ №94).
Згідно із наказом № 94 впорядковано розмір посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.
Судова колегія зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (надалі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (надалі - Порядок № 45), визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно із п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Підпунктом 1 пункту 5 постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (надалі - Постанова № 1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за № 761/15452 затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Враховуючи обставини того, що згідно із положеннями п.п.1 п.5 постанови від 07.11.2007 №1294 Кабінетом Міністрів України делеговано право визначення розмірів посадових окладів, зокрема, Міністру Оборони України, то слід дійти висновку, що наказ Міністра оборони України про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців з огляду на те, що змінюється розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постановах від 24.04.2012 по справі № 21-84а12, від 16.01.2013 по справі № 21-416а12, від 01.07.2014 по справі №21-252а14.
Водночас, як встановлено судовим розглядом, визначену вказаним Порядком процедуру дотримано не було, оскільки Міноборони листом від 29 серпня 2008 року № 248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27 липня 2008 року № 377.
Крім того, 30.12.2013 року набув чинності наказ Міноборони № 814 від 27.11.2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Наказом № 814, окрім іншого, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.
Отже, наказ № 814 є тотожним з наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 та є підставою для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2014 року.
Міністерство оборони України своїм листом від 20.11.2014 року № 248/6/С/2025 повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27 листопада 2013 року № 814.
В подальшому, з 21.04.2017 року набув чинності наказ Міноборони № 94 від 14.02.2017 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".
Наказом № 94, зокрема, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.
Так, рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.01.2018 року № 639/5105/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - задоволено частково: визнано бездіяльність Міністерства оборони України щодо ненадання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям у зв'язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців навчальних накладів ( військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» протиправною; зобов'язано Міністерство оборони України надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослукжбовцу у заявку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 та протягом місяця з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання цього рішення; зобов'язано Пенсійний фонд України після отримання повідомлення від Міноборони про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94, надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 та протягом місяця з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання цього рішення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військкомату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , розглянути питання щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94. В іншій частині у задоволенні позовних вимог - відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 року №639/5105/17 - апеляційну скаргу Міністерства оборони України задоволено частково: рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.01.2018 року по справі № 639/5105/17 - скасовано в частині задоволених позовних вимог та прийнято в цій частині нове судове рішення, а саме: визнано бездіяльність Міністерства оборони України щодо ненадання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців навчальних закладів ( військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» - протиправною; зобов'язано Міністерство оборони України надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94 та протягом місяця з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання цього рішення; зобов'язано Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814 протягом місяця з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання цього рішення. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено. В іншій частині рішення суду залишено без змін. Зазначена постанова набрала законної сили 06.06.2018 року.
У постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 року №639/5105/17 колегія суддів зазначила, що позовні вимоги про зобов'язання Пенсійного фонду України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яке в свою чергу після отримання від Харківського обласного військкомату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , мало прийняти рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 та наказу Міноборони від 14.02.2017 р. № 94, що такі вимоги позивача є передчасними, оскільки права позивача на цій стадії виконання відповідачами ОСОБА_1 перерахунку пенсій не були порушені будь-якими діями чи бездіяльністю.
Судовим розглядом справи встановлено, що Департамент фінансів Міністерства оборони України листом № 248 від 21.08.2018 року було повідомлено Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 відповідно до наказу Міноборони України № 94 від 14.02.2017 року на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 року.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком першої інстанції, що відповідач був обізнаний про необхідність подання повідомлення ГУ ПФУ у Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців, а також про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахунку у зв'язку з набранням чинності наказу № 94 від 14.02.2017 року.
Згідно ст. 370 КАС України - судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому, втрата чинності наказом № 94 від 14.02.2017 не є підставою для втрати права позивача на перерахунок пенсії який не був проведений органом Пенсійного фонду.
Судова колегія зазначає, що з огляду на положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавством встановлений певний алгоритм дій, за результати дотримання якого наявні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача. При цьому, враховуючи обставини того, що Міністерством оборони України було повідомлено Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій, то у відповідача виникли підстави відповідно до Порядку № 45 для повідомлення головного управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Судовим розглядом справи встановлено, що відповідачами зазначених дій відповідно до встановленого порядку вчинено не було.
При цьому, судова колегія зазначає, що право позивача на проведення перерахунку його пенсії на підставі наказу Міністерства оборони України від 27.11.2013 року № 814 підтверджено і висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 03.05.2018 року у справі №638/13960/17.
Судова колегія зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Так, вказана правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду, зокрема, в ухвалі від 02.05.2018 року по справі № 818/1076/18.
Отже, оскільки судовим розглядом справи встановлено обставини не здійснення відповідачами своїх повноважень, то суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання бездіяльності Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94 - протиправною; визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 - протиправною.
Враховуючи встановлення під час розгляд справи обставин порушення прав позивача відповідачем суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання Пенсійного фонду України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року №94; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року №814 з грошового забезпечення в розмірах зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від листопада 2018 року №ФХ11550, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2014 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, направити до ІНФОРМАЦІЯ_1 список для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 , в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, після отримання від Харківського обласного військкомату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14.02.2017 року № 94, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.05.2017 року.
Відносно позовних вимог про нарахування та виплати компенсації втрати частини доходу з 01.01.2014 року та з 01.05.2017 року за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати», то колегія суддів зазначає наступне.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до статті 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Отже, вищезазначена норма, нарахування та виплату суми пенсії ставить первинною подією щодо компенсації втрати частини пенсії, яка нараховується та виплачується, відповідно, після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії.
Таким чином, судова колегія погоджує з висновком суду першої інстанції, що вищезазначену позовну вимогу, заявленою передчасно, тобто до нарахування та виплати основної суми пенсії, та з цих підстав такою, що не підлягає задоволенню.
Стосовно позовних вимог позивача щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 , суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2014 року та 01.05.2017 року однією сумою, то суд зазначає наступне.
Порядок виплати пенсії за минулий час врегульовано положеннями ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до приписів ч.1 вищевказаної статті нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
При цьому, відповідно до ч. 2 вище вказаної статті нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З огляду на вищевказані норми судова колегія зазначає, що законодавством про пенсійне забезпечення не передбачено виплати пенсії належної позивачу частинами, а отже належним виконанням судового рішення у даному випадку є саме виплата перерахованої суми пенсії належної позивачу однією сумою.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 по справі № 520/4461/19 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова