ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
10 жовтня 2019 року м. Київ № 640/18483/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Бояринцева М.А., ознайомившись з позовною заявою
за позовом Комунального підприємства "Київський метрополітен"
до Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Міністерство юстиції України
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Комунальне підприємство "Київський метрополітен" звернулося до суду з позовом про визнання протиправними дії державного виконавця щодо списання коштів у розмірі 151 486 582,34 грн. з рахунків КП "Київський метрополітен" за постановою про арешт коштів боржника від 18.09.2019 ВП № 54589710 при примусовому виконанні постанови про стягнення виконавчого збору від 28.08.2017 ВП № 53587903 та про визнання протиправною та скасування постанови про арешт коштів боржника від 18.09.2019 ВП № 54589710.
Ознайомившись з позовними матеріалами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною третьою статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Частиною третьою статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Згідно із Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" систему органів примусового виконання рішень становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Позивачем визначено відповідачем у справі відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, проте вказаний відділ не є юридичною особою та входить до складу Департаменту державної виконавчої служби, який є структурним підрозділом Міністерства юстиції України (https://minjust.gov.ua/ddvs/about/structure).
З урахуванням наведеного позивачу необхідно визначити належного відповідача у справі.
Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи наведене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви у строк до десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом визначення належного відповідача у справі.
Керуючись ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1.Залишити позовну заяву Комунального підприємства "Київський метрополітен" без руху .
2.Встановити позивачу строк до десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
3.Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч.4 ст. 169 КАСУ.
Ухвала, відповідно до змісту ч. 2 ст. 256 та п. 5 ч. 1 ст. 294 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя М.А. Бояринцева