01 жовтня 2019 року Чернігів Справа № 620/2273/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участю секретаря Шашери М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю ''Біокарт-Агро''
до Управління Держпраці у Чернігівській області
про за участю сторін від позивача від відповідача визнання протиправною та скасування постанови ОСОБА_1 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Товариство з обмеженою відповідальністю «Біокарт-Агро» (надалі також - ТОВ «Біокарт-Агро», позивач) звернулося до суду з позовом до Управління Держпраці у Чернігівській області (надалі також - відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 09.04.2019 № 25-24-100/0275/118 про накладення штрафу в розмірі 417300 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що Управлінням Держпраці у Чернігівській області без належного повідомлення не лише проведено перевірку дотримання вимог трудового законодавства ТОВ «Біокарт-Агро», а й накладено на останнє штраф, що фактично нівелювало право позивача на відстоюванні своїх прав та законних інтересів.
Управлінням Держпраці у Чернігівській області подано відзив на позов, в якому останнє просить відмовити ТОВ «Біокарт-Агро» у задоволенні позовних вимог, оскільки надіслання відповідачем позивачу відповідних документів цінними листами з описами вкладень є належним виконанням обов'язків Управлінням Держпраці у Чернігівській області щодо інформування про прийняті рішення.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували в повному обсязі, посилаючись на обставини, зазначені у відзиві.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.08.2019 позовну заяву ТОВ «Біокарт-Агро» залишено без руху.
Ухвалою суду від 12.08.2019 відкрито провадження у справі, справа призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні 03.09.2019.
Ухвалою суду від 03.09.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
У зв'язку зі зверненням ОСОБА_4 (а. с. 101) Управлінням Держпраці у Чернігівській області видано наказ від 08.02.2019 № 46 «Про проведення контрольних заходів» з метою організації інспекційних відвідувань, зокрема ТОВ «Біокарт-Агро», щодо додержання останнім законодавства про працю в частині використання найманої праці без належного оформлення трудових відносин (а. с. 100).
На підставі вищевказаного наказу відповідачем видано направлення на проведення контрольного заходу від 08.02.2019 № 155 щодо проведення інспекційного відвідування ТОВ «Біокарт-Агро» в період з 12.02.2019 по 13.02.2019 головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернігівській області Ткаченко Світланою Анатоліївною (надалі також - інспектор праці ОСОБА_3 ) (а. с. 103).
Інспектором праці Ткаченко С.А. за участі начальника відділу перевірок юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області Шалигіна А.В. та головного державного податкового ревізора-інспектора відділу перевірок юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області ОСОБА_5 було здійснено спробу проведення інспекційного відвідування ТОВ «Біокарт-Агро» за адресою: Чернігівський район, с. Ведильці, вул. Тракторна, буд. 19 (а. с. 110).
Інспектором праці Ткаченко С.А. складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування від 12.02.2019 № 25-24-100/0037 та винесено вимогу про надання/поновлення документів від 12.02.2019 № 25-24-100/0037 у строк до 28.02.2019, якою було зупинено інспекційне відвідування до 28.02.2019 (а. с. 53-55).
Один примірник акту та вимоги про надання документів 12.02.2019 були надіслані цінним листом з описом вкладення на адресу ТОВ «Біокарт-Агро», зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а. с. 56).
Оскільки поштове відправлення не було отримано ТОВ «Біокарт-Агро», інспектором праці Ткаченко С.А. складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування від 28.02.2019 № 25-24-100/0059 та винесено вимогу про надання документів від 28.02.2019 № 25-24-100/0057 у строк до 22.03.2019, якою було зупинено інспекційне відвідування на 22 календарних дні (а. с. 57-59).
Вищевказані документи 28.02.2019 були надіслані цінним листом з описом вкладення на адресу ТОВ «Біокарт-Агро», зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та отримані уповноваженою особою позивача 02.03.2019 (а. с. 60).
У встановлений строк позивач не надав документи для проведення інспекційного відвідування з питань фактичного допуску працівників до роботи без оформлення трудового договору, у зв'язку з чим інспектором праці Ткаченко С ОСОБА_6 А. 22.03.2019 року складено акт інспекційного відвідування № 25-24-100/0077 про неможливість проведення інспекційного відвідування та акт інспекційного відвідування від 22.03.2019 № 25-24-100/0275, які 22.03.2019 були надіслані на адресу ТОВ «Біокарт-Агро», зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а. с. 61-68).
Начальником Управління Держпраці у Чернігівській області Дорошенком С.В. прийнято рішення від 29.03.2019 № 93 щодо розгляду справи про накладення штрафу на ТОВ «Біокарт-Агро» (а. с. 107).
Повідомлення Управління Держпраці у Чернігівській області від 01.04.2019 № 10-04/1966 про призначення розгляду справи за фактом порушення позивачем трудового законодавства на 09.04.2019 направлено відповідачем рекомендованим листом 01.04.2019 на адресу ТОВ «Біокарт-Агро», зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а. с. 108-109).
Начальником Управління Держпраці у Чернігівській області Дорошенком С.В. винесено постанову від 09.04.2019 № 25-24-100/0275/118 про накладення на ТОВ «Біокарт-Агро» штрафу в розмірі 417300 грн (а. с. 62).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ТОВ «Біокарт-Агро» звернулося до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V).
Згідно зі ст.1 Закону № 877-V заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ст. 2 Закону № 877-V заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.
Згідно зі ст. 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 (далі - Порядок № 295), що діяла на час проведення інспекційного відвідування позивача, державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань, зокрема, інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Згідно з пп. 1,2 п. 5 Порядку № 295 інспекційні відвідування проводяться за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю; за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин.
Як встановлено судом, Управлінням Держпраці у Чернігівській області видано наказ від 08.02.2019 № 46 «Про проведення контрольних заходів» з метою організації інспекційних відвідувань позивача у зв'язку зі зверненням ОСОБА_4 про порушення ТОВ «Біокарт-Агро» вимог чинного трудового законодавства.
Відповідно до пп. 1, 2 п. 11 Порядку № 295 інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право: під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, самостійно і в будь-яку годину доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об'єкта відвідування, в яких використовується наймана праця; ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об'єктом відвідування їх копії або витяги.
Згідно з п. 12 Порядку № 295 вимога інспектора праці про надання об'єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій чи витягів з документів, пояснень, доступу до приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов'язковою для виконання.
Відповідно до п. 16 Порядку № 295 у разі створення об'єктом відвідування перешкод у діяльності інспектора праці (відмова у допуску до проведення відвідування (ненадання інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування; перешкода в реалізації інших прав, передбачених пунктом 11 цього Порядку), відсутності об'єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням (адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, інших документах, що стали підставою для проведення відвідування), відсутності документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, складається акт про неможливість проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування із зазначенням відповідних причин, який за можливості підписується керівником об'єкта відвідування або іншою уповноваженою особою.
Відповідно до інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Біокарт-Агро» знаходиться за адресою: 15542, Чернігівська область, Чернігівський район, с. Ведильці, вул. Тракторна, буд. 19.
Як встановлено судом, саме за цією адресою Управлінням Держпраці у Чернігівській області надсилалися ТОВ «Біокарт-Агро» акти інспекційних відвідувань, вимоги про надання документів та повідомлення від 01.04.2019 № 10-04/1966 про призначення розгляду справи за фактом порушення позивачем трудового законодавства.
Механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України та ч. 2-7 ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення» визначений Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509 із змінами (далі - Порядок № 509).
Відповідно до п. 2 Порядку № 509 штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи).
Штрафи можуть бути накладені, зокрема, на підставі акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади.
Згідно з п. 3 Порядку № 509 уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу (далі - справа).
Як встановлено судом, інспектором праці Ткаченко С.А. 22.03.2019 року складено акт інспекційного відвідування № 25-24-100/0077 про неможливість проведення інспекційного відвідування та акт інспекційного відвідування від 22.03.2019 № 25-24-100/0275.
На підставі вищевикладеного, відповідно до приписів п. 3 Порядку № 509, начальником Управління Держпраці у Чернігівській області Дорошенком С.В. прийнято рішення від 29.03.2019 № 93 щодо розгляду справи про накладення штрафу на ТОВ «Біокарт-Агро».
Відповідно до п. 4 Порядку № 509 справа розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня прийняття рішення про її розгляд.
Згідно з п. 6 Порядку № 509 про розгляд справи уповноважені посадові особи письмово повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.
Як встановлено судом, згідно з приписами п. 4, 6 Порядку № 509, повідомлення Управління Держпраці у Чернігівській області від 01.04.2019 № 10-04/1966 про призначення розгляду справи на 09.04.2019 за фактом порушення позивачем трудового законодавства направлено відповідачем рекомендованим листом 01.04.2019 на адресу ТОВ «Біокарт-Агро», зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Твердження позивача, що він не отримував жодних відомостей про проведення інспекційного відвідування, оскільки лист Управління Держпраці у Чернігівській області з вимогою про надання/поновлення документів від 28.02.2019 № 25-24-100/0057 був вручений працівником поштового зв'язку сторонній особі є необґрунтованим.
Надсилання вимоги про надання/поновлення документів від 28.02.2019 № 25-24-100/0057 цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення за місцезнаходженням ТОВ «Біокарт-Агро» є належним виконанням обов'язків відповідача щодо інформування про прийняте рішення. Відносини між оператором поштового зв'язку, який доставляє лист, та адресатом перебувають поза контролем відправника.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що Управління Держпраці у Чернігівській області при прийнятті постанови від 09.04.2019 № 25-24-100/0275/118 про накладення штрафу на ТОВ «Біокарт-Агро» діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а отже, відсутні правові підстави для скасування цього наказу, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність своїх дій, у той час як позивач не навів достатньо обставин на підтвердження позовних вимог, а відтак у задоволенні позовних вимог ТОВ «Біокарт-Агро» необхідно відмовити.
Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати позивача відшкодуванню не підлягають, оскільки суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю ''Біокарт-Агро'' відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю ''Біокарт-Агро'', вул. Тракторна, буд. 19,с. Ведильці,Чернігівський район, Чернігівська область,15542, код ЄДРПОУ 37198918.
Відповідач: Управління Держпраці у Чернігівській області, вул. П'ятницька, буд. 39,м. Чернігів,14000, код ЄДРПОУ 39779238.
Дата складення повного рішення суду - 10.10.2019.
Суддя Ю. О. Скалозуб