Справа № 560/2434/19
іменем України
10 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Вишня Євгенія Іванівна звернулася до суду з позовом до Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо нерозгляду на пленарному засіданні сесії Кам'янець-Подільської міської ради заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 549 кв.м. (0,0549 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд;
- зобов'язати Кам'янець-Подільську міську раду розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 549 кв.м. (0,0549 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 26.02.2019 вона звернулася до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 549 кв.м. (0,0549 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. За результатом розгляду поданої заяви, позивачка отримала лист №2/02-14-1083 від 27.02.2019, яким Кам'янець-Подільська міська рада повідомила, що позивачу відмовлено у наданні дозволу, оскільки земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об'єкта нерухомого майна, а не його частини.
На підставі вищезазначеного, позивач вважає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень, допустив протиправну бездіяльність, чим порушив законні права та інтереси позивача, тому просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача подав відзив на позов, в якому заперечував проти позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що заява, з якою звернулася позивачка, подана з порушенням вимог Земельного кодексу України, тому розглянута в порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян".
Відповідач не вважає, що порушений порядок розгляду клопотання позивача, оскільки останнє не може бути розглянуте на пленарному засіданні, як таке, що суперечить Земельному кодексу України.
На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 09.08.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) осіб.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
26.02.2019 ОСОБА_2 Євгені ОСОБА_3 звернулася до Кам'янець-Подільської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 549 кв.м. (0,0549 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
До заяви позивач додала копію паспорта громадянина України; копію ідентифікаційного коду; копію рішення суду про встановлення порядку користування земельною ділянкою; план розподілу земельною ділянки; копія свідоцтва про спадщину за заповітом; копія технічного паспорта на житловий будинок.
На земельній ділянці, яку бажає приватизувати позивач, знаходиться належний їй на праві власності 1/2 частина житлового будинку з відповідними надвірними будівлями до нього за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується дублікатом свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 16.09.1994, посвідченого державним нотаріусом Хмельницького обласного державного нотаріального архіву Вальчук І.І. 04.08.2015.
Рішенням 17 сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 14.09.2016 №116/17 "Про перейменування вулиць міста Кам'янця-Подільського" пров. "Фабриціуса" перейменовано на "Віталія Васільцова".
У відповідь на подану заяву позивач отримала лист від 27.02.2019 за вих. №2/02-14- 1083 Кам'янець-Подільської міської ради, в якому зазначається, що позивачу відмовлено у видачі такого дозволу, у зв'язку з тим, що відповідно до долучених до заяви документів позивачу належить частина домоволодіння, а згідно земельного законодавства земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об'єкта нерухомого майна, а не його частини.
Вважаючи таку бездіяльність Кам'янець-Подільської міської ради протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні": виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання відповідно до закону регулювання земельних відносин.
Пунктами 8 та 9 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання.
Частина 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні": сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Частина 13 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно частини 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Стаття 127 Земельного кодексу України визначає, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.
Згідно частини 1 статті 128 Земельного кодексу України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 128 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. До заяви (клопотання) додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Частиною 3 статті 128 Земельного кодексу України визначено, що орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Положеннями чинного законодавства чітко визначені, як підстави, порядок, строки, процедура надання відповідачем дозволу зацікавленим громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, так і чітко визначені для відповідача порядок, строки, відповідна процедура та підстави для відмови у наданні такого дозволу, а так само і форма прийнятих відповідних рішень.
Так, за результатами розгляду відповідної заяви відповідач у місячний строк повинен або надати дозвіл на розроблення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи надати відмову у наданні такого дозволу.
Аналогічний правовий підхід викладено в постанові Верховного Суду від 17.04.2018 по справі №826/8107/16.
Як зазначалося вище 26.02.2019 позивач звернулася до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 549 кв.м. (0,0549 га) за адресою: АДРЕСА_1 - АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Проте, відповідачем вказане клопотання позивача на розгляд засідання міської ради не винесено та рішення відносно заяви не прийнято, лише надано відповідь, оформлену листом №2/02-14-1083 від 27.02.2019, яким Кам'янець-Подільська міська рада повідомила, що позивачу відмовлено у наданні дозволу, оскільки земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об'єкта нерухомого майна, а не його частини.
Суд звертає увагу на те, що вищезазначені положення норм Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" надають відповідачу повноваження на вирішення питання про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов'язують прийняти рішення, а також визначають підстави, з яких таке рішення, може бути прийняте.
Однак, в даному випадку вимоги Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідачем дотримано не було.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що позивачем було подано до відповідача належним чином оформлене клопотання про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 549 кв.м. (0,0549 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, діяв всупереч наданим Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваженням.
Враховуючи наявність порушеного права та необхідність застосування судом ефективного механізму для його відновлення, суд вважає за можливе зобов'язати Кам'янець-Подільську міську раду розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 549 кв.м. (0,0549 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позивач при зверненні до суду сплатила судовий збір в розмірі 768,40 грн. згідно квитанції №0.0.1423180658 від 31.07.2019, понесені витрати необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янець-Подільської міської ради.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
позов ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо нерозгляду на пленарному засіданні сесії Кам'янець-Подільської міської ради заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 549 кв.м. (0,0549 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Зобов'язати Кам'янець-Подільську міську раду розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 від 26.02.2019 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 549 кв.м. (0,0549 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 жовтня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Кам'янець-Подільська міська рада (Майдан Відродження, 1, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 26571846)
Головуючий суддя В.В. Матущак