Рішення від 10.10.2019 по справі 560/2435/19

Справа № 560/2435/19

РІШЕННЯ

іменем України

10 жовтня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, оформлену листом від 11.05.2019 № С-5146/0-2565/0/95-19 щодо надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2.000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно належним чином розглянути звернення ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2.000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та прийняти обґрунтоване рішення в межах, в спосіб, встановлений законами України та встановлених судом обставин.

Також просить зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області подати до суду звіт про виконання рішення суду в місячний термін з дня набрання ним законної сили.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідач протиправно листом №С-5146/0-2565/0/95-19 від 11.05.2019 р. відмовив у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому відповідач відмовив за мотивами, не визначеними чинним законодавством.

28.08.2019 до суду надійшов відзив на позов, згідно з яким відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що місце розташування земельної ділянки, щодо якої звернувся позивач (за межами населеного пункту Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області) не відповідає вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, оскільки відноситься до земель резервного фонду.

Щодо форми мотивованої відмови, відповідач вказав, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено, що відмова має бути прийнята у формі рішення.

Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, згідно якої позивач вказує, що аргументи, які відповідач виклав у відзиві на позовну заяву, жодним чином не спростовують посилання та обґрунтування, викладені у позовній заяві, а тому просить позов задовольнити повністю.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 09.08.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Позивач звернувся до Головного управління із заявою від 18.04.2019, в якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2.000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області

Разом із поданою заявою позивач надав копію паспорта, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Листом від 11.05.2019 за №С-5146/0-2565/0/95-19 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області було надано відповідь на вказану заяву, згідно якої земельної ділянки, щодо якої звернувся позивач відноситься до земель резервного фонду. Резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.

Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача звернулася до суду за захистом своїх прав.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини 4 статті 22 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з частиною 6 статті 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до пункту 1 частини 7 статті 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, в оскаржуваному листі відповідача не міститься аргументованої підстави ненадання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою, як і не міститься категоричної форми про відмову у наданні такого. За результатами розгляду клопотання позивачу, всупереч наведеним нормам, направлено лише лист без прийняття будь-якого рішення.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного суду від 20.09.2018 по справі №804/5597/15 та від 23.11.2018 по справі №П/811/601/18.

Відповідач в оскаржуваній відмові Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не навів жодної з підстав, передбачених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду спору відповідач не довів правомірність відмови викладеної у формі листа від 11.05.2019 №С-5146/0-2565/0/95-19, а тому суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність приймаючи відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у формі листа від11.05.2019 №С-5146/0-2565/0/95-19 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2.000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.

Крім того, відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України відповідач має прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або прийняти мотивоване рішення про відмову із чітким визначенням однієї з підстав, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України. Отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування.

Враховуючи наведене, суд також звертає увагу відповідача, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою не є тотожнім з наданням земельної ділянки у власність, оскільки, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає прийняття рішення про надання її у власність.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 08.05.2018 № 815/3799/17.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, позовна вимога визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, оформлену листом від 11.05.2019 № С-5146/0-2565/0/95-19 щодо надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2.000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд вважає, що для повного забезпечення захисту прав позивача необхідно зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2.000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області в строки, порядку та у спосіб, передбачений Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

Щодо вимоги позивача зобов'язати відповідача подати протягом місяця звіт про виконання судового рішення, з дня набрання законної сили, слід зазначити таке.

Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Тобто, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Приймаючи до уваги обставини цієї справи, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд встановив, що при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, позивач сплатив судовий збір в розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1423936314.1 від 31.07.2019, відтак понесені судові витрати (судовий збір) необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання бездіяльністю протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, оформлену листом від 11.05.2019 № С-5146/0-2565/0/95-19 щодо надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2.000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2.000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області в строки, порядку та у спосіб, передбачений Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 10 жовтня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя В.В. Матущак