Справа № 560/2774/19
іменем України
11 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Китайгородської сільської ради, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною та скасувати відмову, викладену у пункті протоколу 14.06.2019 засідання 53-ї сесії Китайгородської сільської ради у затвердженні позивачеві проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 6822483900:04:007:0004 площею 2 га, на території Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області за межами населених пунктів Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району.
2. Зобов'язати Китайгородську сільську раду Кам'янець-Подільського району Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.05.2019 про затвердження проекту землеустрою та прийняття рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування".
В обґрунтування позовних вимог вказує, що за його заявою рішення Китайгородською сільською радою щодо затвердження проекту землеустрою і передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не було прийнято.
Ухвалою суду від 12.09.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відзив на позовну заяву відповідачем не подано.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд дійшов наступних висновків.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області 17 березня 2017 року № 22-4559-СГ ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населених пунктів Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області у власність зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення.
В подальшому ФОП ОСОБА_2 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер 6822483900:04:007:0004.
Листом від 03.05.2018 за №03-02/2239 Департаментом агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації проект землеустрою було погоджено при умові дотримання вимог Закону України "Про природно-заповідний фонд України", Проекту організації території НПП "Подільські Товтри", охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів та з додержанням вимог і обмежень, встановлених для зон антропогенних ландшафтів біосферних заповідників і може використовуватись як пасовище, сінокіс, луки, багаторічні насадження, органічне землеробство без нанесення шкоди суміжним природним територіям, а також дотримання інших вимог природоохоронного законодавства України.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-8379-СГ передано Китайгородській сільській раді Китайгородської об'єднаної територіальної громади Кам'янець-Подільського району Хмельницької області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 119,2487 га.
16.05.2019 ОСОБА_1 звернувся до Китайгородської сільської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0000 га зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням землі сільськогосподарського призначення з земель для ведення фермерського господарства на землі для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
Згідно з протоколом 53-ї сесії Китайгородської сільської ради від 14 червня 2019 року, проект рішення по зазначеному клопотанню ОСОБА_1 не прийнято.
Листом від 18 червня 2019 року за вих. № 452/02-14/06-02 позивача повідомлено, що в ході розгляду його питання проект рішення "Про затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надання земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 " не набрав достатньої кількості голосів, тому рішення не прийнято.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно частин 8-9 статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Отже, підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках.
Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 ЗК України, норми статті 118 ЗК України не містять.
При цьому, згідно п.34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин. Відповідно до ч.1 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Отже, розгляд клопотання заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматись у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Таким чином, ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою. Однак відповідачем не було наведено обставин, визначених законодавством, котрі були підставою для незатвердження проекту землеустрою. При цьому, за результатами розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою орган місцевого самоврядування має прийняти рішення.
Проте у спірному випадку відповідачем не приймалось рішення по суті заяви ОСОБА_1 , і така заява не розглядалась в порядку, передбаченому ст. 118 ЗК України, що вказує на протиправну бездіяльність щодо цього. Водночас, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправною та скасування відмови, викладеною у пункті протоколу, оскільки протокол згідно Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не є рішенням ради.
Таким чином, порушені права позивача мають бути захищені шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.05.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до вимог ст.118 Земельного кодексу України та ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Також суд зазначає, що згідно ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Враховуючи наведене, неподання відповідачем, який є суб'єктом владних повноважень, відзиву на позов, суд, враховуючи вищевказане, також кваліфікує як визнання відповідачем позову.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач є учасником бойових дій, та, як наслідок, був звільнений від сплати судового збору відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір", а тому судові витрати, які підлягають розподілу, відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району щодо неприйняття рішення та нерозгляду в порядку, передбаченому ст. 118 Земельного кодексу України, заяви ОСОБА_1 від 16.05.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 6822483900:04:007:0004 площею 2 га за межами населених пунктів Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району.
Зобов'язати Китайгородську сільську раду Кам'янець-Подільського району повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.05.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 6822483900:04:007:0004 площею 2 га за межами населених пунктів Китайгородської сільської ради Кам'янець-Подільського району відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України та ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Судові витрати, які визначені ст.132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Китайгородська сільська рада Кам'янець-Подільського району (вул. Центральна, 70, с.Китайгород, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область,32392 , код ЄДРПОУ - 04406934)
Головуючий суддя О.О. Михайлов