Справа № 560/2587/19
іменем України
11 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Військова частина НОМЕР_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, починаючи з 18.06.2018 року з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, суми щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначеної у довідці від 14.06.2019 року №226, з врахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2017 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
При обчисленні пенсії у 2017 році йому була врахована середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки, виданої військовою частиною НОМЕР_1 26.12.2017 року за №302, про додаткові види грошового забезпечення.
Однак, у 2018 році йому проведено перерахунок пенсії, виходячи лише з розміру посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХС55722 від 12.06.2018 року.
Позивач вважає, що перерахунок пенсії відповідачем здійснений протиправно, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при обчислені розміру пенсії не враховано суму щомісячної додаткової грошової винагороди, на яку останній мав право при призначенні пенсійного забезпечення.
Оскільки дії відповідача призвели до зниження розміру пенсії та її складових, звуження обсягу його прав, позивач звернувся до суду.
27 серпня 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
05 вересня 2019 року відповідач надав завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
11 вересня 2019 року надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, де відповідач вказує на незгоду з позовними вимогами, посилаючись на те, що позивачу було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення, наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом.
Зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 для здійснення перерахунку пенсії позивача враховувались три складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.
Оскільки органи Пенсійного Фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір складових грошового забезпечення, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається не на Пенсійний фонд, а на установу, якою видавалась довідка. Просить у задоволенні позову відмовити.
13 вересня 2019 року суд відмовив у задоволенні клопотань відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду, про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін, і залучив до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог військову частину НОМЕР_1 .
Письмові пояснення від третьої особи до суду у встановлений строк не надійшли.
Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з грудня 2017 року призначена та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Хмельницьким обласним військовим комісаріатом виготовлена та направлена відповідачу довідка від 12.06.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за нормами, чинними станом на 01.03.2018 року (а.с.33, зворот)
Як вбачається з протоколів про перерахунок пенсії позивача, які містяться у пенсійній справі, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проводились перерахунки пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 року (а. с. 31-37) на підставі постанови КМУ № 103.
Під час вказаних перерахунків до уваги брались розміри посадового окладу позивача, окладу за військовим званням та надбавка за вислугу років ( 50%).
У той же час, під час перерахунків пенсії позивача у 2018 році пенсійним органом до уваги не брались розміри додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії, вказані у довідці, виданій військовою частиною НОМЕР_2 .
18.06.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії із врахуванням суми додаткової щомісячної грошової винагороди, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вказаної у пункті 4.4 грошового атестату серії ЗУ №272035, додавши, зокрема, довідку №266 від 14.06.2019 року, видану військовою частиною НОМЕР_1 (а. с. 11,23,24)
Відповідач листом від 02.07.2019 року №1672/Г-8 (а. с. 12) відмовив позивачу у зазначеному вище перерахунку з посиланням на те, що в статті 43 Закону №2262-ХІІ та пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» не зазначено такий вид складової грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода. Зважаючи на це, відповідач вважав, що щомісячну додаткову грошову винагороду не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМ України № 704).
Пунктом 2 Постанови визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Також, Постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМ України № 45), а саме, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою КМУ № 45,
- пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».
- додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
У той же час, статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, до 01.01.2018 перерахунок пенсії відбувався на підставі частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсії за цим Законом, або у зв'язку із введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Розмір грошового забезпечення визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294 (далі постанова КМ України № 1294)
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Судом встановлено, що станом на час розгляду справи пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою № 45, щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, скасовані судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Зокрема, окружний адміністративний суд м. Києва у рішенні від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеному без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, прийшов до висновку про протиправність та визнання нечинними даних положень, оскільки вони фактично скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, а отже звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії військовослужбовцям.
Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 у справі № 21-70а15 також вказав на те, що будь-які надбавки, підвищення, доплати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Відтак, суд приходить до висновку про те, що проведені позивачу у 2018-2019 роках перерахунки пенсії, під час яких враховувались лише 3 складові грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103, є неправомірними, оскільки звузили його право на види складових пенсійного (грошового) забезпечення, право на які він набув раніше.
Крім того суд зазначає, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою №889 від 22.09.2010 року Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода позивача, яка встановлена Постановою № 889, яку він отримував під час проходження служби, мала постійний характер, і виплачувалась позивачу до часу звільнення останнього з військової служби; з щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовця нараховані і сплачені страхові внески, відтак, вона має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Ураховуючи наведене, отримувана позивачем згідно з довідкою про види грошового забезпечення щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої щомісяця утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку.
Такий висновок узгоджується із правовою позицією висловленою Верховним судом у постанові від 12.04.2019 року у справі № 806/1364/18, а також Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.
Судом встановлено, а відповідачем не спростовано, що позивач під час проходження служби у військовій частині дійсно отримував вказану щомісячну додаткову грошову винагороду, що вбачається з грошового атестату (а.с. 23-24) з якої були нараховані і сплачені страхові внески.
За таких обставин, оскільки виплата цієї допомоги носила системний характер, це дає підстави для включення її до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення або перерахунок пенсії.
Відтак, розмір перерахованої позивачу протягом 2018-2019 років пенсії підлягає новому перерахунку з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.
З метою захисту прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , під час якого враховувати розмір щомісячної додаткової грошової винагороди.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи те, що відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій та рішення, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 18.06.2018 року, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.06.2019 року № 226.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 жовтня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок