Ухвала від 11.10.2019 по справі 540/1487/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

11 жовтня 2019 р. м. ХерсонСправа № 540/1487/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради Херсонської області, Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13.08.2019 р. частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 : зобов'язано Херсонську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 10.04.2019 р. № 10.04 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у порядок та строки, передбачені ч.3 ст.123 Земельного кодексу України; стягнуто з Херсонської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 768,40 грн.; стягнуто з Херсонської міської ради на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу в сумі 3000 грн.

02.10.2019 р. до відділу документального забезпеченні і діловодства (канцелярії суду) від ОСОБА_1 надійшла заява про зміну способу виконання судового рішення. Заява мотивована тим, що Херсонським окружним адміністративним судом 18.09.2019 р. видано виконавчі листи № 850 та № 781 про стягнення з Херсонської міської ради на користь ОСОБА_1 судових витрат у сумі 768,40 грн. та витрат на правничу допомогу у сумі 3000 грн. 01.10.2019 р. стягувач звернувся до Управління Державної казначейської служби України у м.Херсоні Херсонської області з відповідними заявами про виконання судового рішення в цих частинах. Однак 02.10.2019 р. отримав листа від 01.10.2019 р. № 04-16/3994, 3995/654 "Про відкладення безспірного списання коштів", оскільки розрахункові рахунки Херсонської міської ради в управлінні Казначейства відсутні, а відкриті розрахункові рахунки Виконавчого комітету Херсонської міської ради. Так як згідно наказу Міністерства фінансів України від 22.12.2011 р. № 1691 розпорядником та одержувачем бюджетних коштів є Виконавчий комітет Херсонської міської ради, просить змінити спосіб виконання судового рішення.

Ухвалою від 03.10.2019 р. заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 11.10.2019 р. о 11:00 год.

Позивачем заявлено клопотання про розгляд заяви за його відсутності.

Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час ті місце розгляду заяви.

Частиною 2 статті 378 КАС України передбачено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Оскільки немає перешкод для розгляду заяви, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути заяву в письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта згідно ч.9 ст.205 КАС України.

Розглянувши заяву, оцінивши додані до заяви докази, суд приходить до висновку про її обґрунтованість виходячи з наступного.

Відповідно до ст.124 Конституції України, ст.ст.370, 373 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються на підставі виконавчого листа, виданого судом першої інстанції.

Згідно ч.2 ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 (далі - Порядок № 845).

Відповідно до п.3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

Пунктом 6 Порядку № 845 встановлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

У відповідності до п.3 ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними рішеннями про місцеві бюджети можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

Наказом Міністерства фінансів України від 22.12.2011 р. № 1691 визначено порядок формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, згідно відомостей якого Херсонська міська рада Херсонської області не є ні розпорядником, ні одержувачем бюджетних коштів. Натомість розпорядником та одержувачем бюджетних коштів є Виконавчий комітет Херсонської міської ради (запис № 5970).

Як вже зазначалося, рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13.08.2019 р. частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 : зобов'язано Херсонську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 10.04.2019 р. № 10.04 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у порядок та строки, передбачені ч.3 ст.123 Земельного кодексу України; стягнуто з Херсонської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 768,40 грн.; стягнуто з Херсонської міської ради на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу в сумі 3000 грн.

Рішення набрало законної сили 13.09.2019 р.

18.09.2019 р. Херсонським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи № 850 та № 781.

01.10.2019 р. виконавчі листи № 850 та № 781 направлено позивачем для виконання до Управління Державної казначейської служби України у м.Херсоні Херсонської області.

Як вбачається з листа Управління Державної казначейської служби України у м.Херсоні Херсонської області від 02.10.2019 р. № 04-16/3994, 3995/654, розрахункові рахунки Херсонської міської ради Херсонської області в управлінні Казначейства відсутні. В управлінні Казначейства відкриті розрахункові рахунки Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958), який є іншою юридичною особою та відповідно до п.4 ст.28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" здійснює в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.

Відповідно до ч.3 ст.378 КАС підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише: 1) у виняткових випадках; 2) за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим; 3) за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.

Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення саме в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше.

Таким чином, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб виконання рішення суду або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Враховуючи, що відсутність у Херсонської міської ради статусу розпорядника бюджетними коштами, та, як наслідок, розрахункового рахунку в управління Казначейства, унеможливлює виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13.08.2019 р. по справі № 540/1487/19 в частині стягнення сум судового збору та витрат на правничу допомогу, присуджених на користь ОСОБА_1 , тому суд з метою усунення порушеного права стягувача вважає за необхідне встановити спосіб виконання вказаного судового рішення шляхом стягнення сум судового збору та витрат на правничу допомогу з Виконавчого комітету Херсонської міської ради.

Керуючись ст.ст. 241, 248, 378 КАС України, суд -

ухвалив:

Заяву про зміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі № 540/1487/19 задовольнити.

Змінити спосіб виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13.08.2019 р. у справі № 540/1487/19 в частині стягнення з Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958, 73503, м.Херсон, проспект Ушакова, 37) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати в сумі 768,40 (сімсот шістдесят вісім) грн., стягнення з Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958, 73503, м.Херсон, проспект Ушакова, 37) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) витрати на правничу допомогу в сумі 3000 (три тисячі) грн., шляхом стягнення з рахунків Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958, просп.Ушакова, 37, м.Херсон, 73000) на користь на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати в сумі 768,40 (сімсот шістдесят вісім) грн., стягнення з рахунків Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958, просп.Ушакова, 37, м.Херсон, 73000) на користь на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) витрати на правничу допомогу в сумі 3000 (три тисячі) грн.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.

Суддя Бездрабко О.І.