11 жовтня 2019 р. м. ХерсонСправа № 540/2118/19
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Бездрабко О.І., перевіривши виконання вимог ст.ст.160, 161 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про скасування постанов в справі про порушення митних правил, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
08 жовтня 2019 року ОСОБА_2 звернулась з позовною заявою до Одеської митниці ДФС, в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати постанови відповідача від 22.08.2019 р.: № 2004/50000/19 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 93551,79 грн.; № 2005/50000/19 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 91186,53 грн.;
- закрити провадження у справах про порушення митних правил.
Згідно з п.4 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суддя приходить до висновку про передачу даної справи до іншого суду з огляду на наступне.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.4 КАС України адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Статтею 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію між місцевими загальними як адміністративними судами та окружними адміністративними судами.
Пунктом 1 частини 1 статті 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Положеннями ч.3 ст.259 Митного кодексу України визначено, що постанова центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, у справі про порушення митних правил, а також його постанова по скарзі на постанову митниці у такій справі можуть бути оскаржені до місцевого загального суду як адміністративного суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Зі змісту позовної заяви ОСОБА_2 вбачається, що вказаний спір предметно підсудний місцевому загальному суду, оскільки позивач оскаржує постанови про порушення митних правил, якими до неї застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафів.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З аналізу вказаних норми вбачається, що однією з підстав для передачі справи на розгляд до іншого адміністративного суду є порушення позивачем правил територіальної юрисдикції (підсудності). При цьому, вирішення питання щодо передачі адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду можливо як до, так і після відкриття провадження у справі.
Суддя зауважує, що предметна підсудність має імперативний характер, порушення правил якої відповідно до ст.318 КАС України є безумовною підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
З огляду на викладене та з метою забезпечення права ОСОБА_2 на доступ до суду, встановленого законом, суддя дійшов висновку про передачу даної справи на розгляд до Херсонського міського суду Херсонської області (73000, м.Херсон, вул.Маяковського, 6/29).
Керуючись ст.ст.4, 20, 29, 241, 243, 248, 171 КАС України, суддя -
ухвалив:
Адміністративну справу № 540/2118/19 за позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про скасування постанов в справі про порушення митних правил, зобов'язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Херсонського міського суду Херсонської області (73000, м.Херсон, вул.Маяковського, 6/29).
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Бездрабко О.І.