Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відмову у відкритті провадження
11 жовтня 2019 р. Справа № 520/10537/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного лікаря Комунального закладу охорони здоров'я "Центр первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району" Васильєва Володимира Івановича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного лікаря Комунального закладу охорони здоров'я "Центр первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району" Васильєва Володимира Івановича за зверненням ОСОБА_1 від 29.09.2019 року про надання інформації у формі довідки чи іншій про його звернення за амбулаторно-поліклінічною допомогою 27 вересня 2019 року згідно записів відповідних лікарів у медичній карті амбулаторного хворого на ім'я ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головного лікаря Комунального закладу охорони здоров'я "Центр первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району" ОСОБА_2 Володимира ОСОБА_3 надати інформацію у формі довідки чи іншій про його звернення за амбулаторно-поліклінічною допомогою 27 вересня 2019 року згідно записів відповідних лікарів у медичній карті амбулаторного хворого на ім'я ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідача відповідно до ст.382 КАС України подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 29.09.2019 р. відповідно до положень ст.ст.32.40 Конституції України та ст.ст. 16, 19, 20 Закону України "Про звернення громадян" Головному лікарю Комунального закладу охорони здо ров'я "Центр первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району" Васильєву В.І., ОСОБА_1 . подане звернення надати інформацію у формі довідки чи іншій про його звернення за амбулаторно- поліклінічною допомогою 27 вересня 2019 року згідно записів відповідних лікарів у медичній карті амбулаторного хворого на ім'я ОСОБА_1 .
Листом відповідача №442 від 03.10.2019 р. позивачу повідомлено, що в амбулаторній карті дійсно мається запис сімейного лікаря від 27.09. поточного року про те, що ОСОБА_1 звертався за медичною допо могою.
Таким чином, позивач вважає, що в порушення вимог Закону України "Про звернення громадян" відповідачем звернення ОСОБА_1 належним чином не розглянуто і не вирішено, а саме: у листі №442 від 03.10.2019 р. відсутні відомості щодо запису у первинній обліко вій документації №025/о «Медична карта амбулаторного хворого» невропатолога та інші дані, що пе редбачені п.16 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації №025/о «Медич на карта амбулаторного хворого №__», затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я Укра їни 14.02.2012 № 110.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.(п.7 ст. статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналіз наведених норм процесуального закону є підставою для висновку, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні публічно-владних управлінських функцій.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів встановлено, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з реалізацією позивачем права на звернення до Головного лікаря Комунального закладу охорони здоров'я "Центр первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району" ОСОБА_4 з заявою щодо реалізації своїх особистих прав і законних інтересів, а саме, отримання відповіді на звернення ОСОБА_1 від 29.09.2019 року про надання інформації у формі довідки чи іншій про його звернення за амбулаторно-поліклінічною допомогою 27 вересня 2019 року згідно записів відповідних лікарів у медичній карті амбулаторного хворого на його ім'я.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви та зазначається самим позивачем у позовній заяві, позивач звернувся до відповідача з запитом саме у порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян", а не Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Наведене вище є підставою для висновку про відсутність між сторонами публічно-правового спору, оскільки спірні відносини стосуються реалізації позивачем права на отримання відповіді за зверненням в порядку, встановленому Законом України "Про звернення громадян" з приводу отримання медичних послуг.
Зважаючи на те, що відповідачем у даному спорі виступає Головний лікар Комунального закладу охорони здоров'я "Центр первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району" ОСОБА_4 , який не є суб'єктом владних повноважень та не здійснює владні управлінські функції, у розумінні КАС України, а предметом спору у даних спірних правовідносинах фактично є зобов'язання відповідача надати інформацію у формі довідки чи іншій про його звернення за амбулаторно-поліклінічною допомогою 27 вересня 2019 року згідно записів відповідних лікарів у медичній карті амбулаторного хворого на ім'я ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про те, що у спорі відсутній суб'єкт владних повноважень, даний спір носить приватно-правовий характер та не стосується здійснення відповідачем публічно-владних управлінських функцій відносно позивача, а тому, розгляд справи не належить до юрисдикції адміністративного суду.
Згідно з частиною першою статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин.
Враховуючи викладене, правовідносини, що склалися між сторонами, є цивільно-правовими та них не поширюється юрисдикція адміністративного суду.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, оскільки даний спір належить розглядати за правилами цивільного судочинства, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного лікаря Комунального закладу охорони здоров'я "Центр первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району" Васильєва Володимира Івановича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись ст. ст. 5, 17, 170, 243, 248, 256, 293, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного лікаря Комунального закладу охорони здоров'я "Центр первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району" Васильєва Володимира Івановича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що розгляд даної справи віднесено до суду загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Д.А. Волошин