Рішення від 09.10.2019 по справі 520/9994/18

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2019 р. № 520/9994/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

за участю секретаря судового засідання - Рубіної Я.О.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Огієнка Б.С.,

розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/9994/18 за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради до ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати ОСОБА_2 здійснити перебудову двоповерхового житлового будинку (другий поверх мансардний), орієнтованими розмірами 25 м. * 6 м АДРЕСА_1 у стан, що існував до здійснення самочинного будівництва, а саме, до характеристик поверхового плану та експлікації виготовлених КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" (інв. № 16561, р. № 3211) станом на 23.04.2007.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не виконано вимоги, встановлені в приписі № 325-Пр-У від 16.04.2018. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 відкрито провадження по даній справі за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради до ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2019 призначено по справі № 520/9994/18 будівельно - технічну експертизу, проведення якої доручено Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз імені заслуженого професора М.С. Бокаріуса та зупинено провадження у справі до одержання результатів експертизи.

11.04.2019 судовим експертом Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені заслуженого професора М.С. Бокаріуса надано до канцелярії суду клопотання про узгодження проведення експертизи у строк понад 90 календарних днів та про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення експертизи.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2019 клопотання судового експерта Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені заслуженого професора М.С. Бокаріуса про узгодження проведення експертизи у строк понад 90 календарних днів та про надання додаткових матеріалів задоволено, погоджено Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз імені заслуженого професора М.С. Бокаріуса строк проведення будівельно - технічної експертизи по справі № 520/9994/18 - понад 90 календарних днів, витребувано від комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради оригінал інвентаризаційної справи № 16561 по домоволодінню АДРЕСА_1 , а у разі неможливості - належним чином завірену копію, витребувано від фізичної особи - підприємця Чекригіної ОСОБА_3 оригінал інвентаризаційної справи № 311 по домоволодінню АДРЕСА_1 , а у разі неможливості - належним чином завірену копію.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2019 провадження у справі № 520/9994/18 зупинено до одержання результатів експертизи.

20.08.2019 від Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса надійшло повідомлення № 5952 від 08.08.2019 про неможливість надати висновок експерта.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2019 провадження у даній справі поновлено.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача під час судового розгляду справи проти позову заперечував, надавши відзив на адміністративний позов, та зазначив, що підстави для задоволення позову відсутні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради на підставі направлення для проведення планового (позапланового) заходу № 325-Н від 12.04.2018 проведено позапланову перевірку на об'єкті "Домоволодіння по АДРЕСА_1 , за результатами якої складено акт № 325-А від 16.04.2018) встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 розташовано домоволодіння, на території якого розташовано двоповерховий житловий будинок.

Так, під час перевірки працівниками позивача встановлено наступне.

Згідно договору купівлі-продажу № 3669 від 12.12.2003 житловий будинок літ. "Б-1", житловою площею 37,10 кв.м. надвірними будівлями: сарай літ. "К", льох літ. "Л", огорожа № 9-12, що розташовані на земельній ділянці площею 331 кв.м. належить ОСОБА_2 . Згідно технічного паспорту КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради інв. № 16561, р. № 3211 від 23.04.2007 на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_1 , на території домоволодіння розташовано: житловий будинок літ. "Б-1" (р.п. 1949); житлова прибудова літ. "Б-1" (р.п. 1957); прибудова літ. "б"; прибудова літ. "б-5" (р.п. 2003); ганок літ. "б-6" (р.п. 2003); погріб літ. "Л" (р.п. 1950); огорожа № 9; огорожа № 10. Загальна площа житлового будинку літ. «Б-1» - 58,6 кв.м., житлова площа - 37,1 кв.м. Під час виходу на об'єкт встановлено наявність двоповерхової будівлі орієнтовними розмірами 25 м. х 6 м. з керамічної цегли двоскатною покрівлею в стані будівництва. В єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України, розміщеному на офіційному сайті Держархбудінспекції України, відсутня інформація по об'єкту за вищевказаною адресою. На момент проведення перевірки не представлено документ, що надає право на виконання будівельних робіт (повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорту), містобудівну документацію, затверджений у встановленому порядку проект або будівельний паспорт, документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

За результатами позапланової перевірки, з метою усунення виявлених порушень ОСОБА_2 надано припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт № 325-Пр-3 від 16.04.2018 та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил № 325-Пр-У від 16.04.2018 з терміном усунення виявлених порушень до 16.06.2018.

У протоколі про правопорушення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради від 16.04.2018 встановлено, що за результатами позапланової перевірки на об'єкті "Домоволодіння по АДРЕСА_1 " виявлено порушення, а саме самовільне виконання будівельних робіт без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт, без будівельного паспорту, що є порушенням п. 1 ч. 1 ст. 34, ч. 1, 2 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ч. 1 ст. 9, ст. 27 Закону України "Про архітектурну діяльність"; абз. п. 5, п. 13 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011.

Постановою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради по справі про адміністративне правопорушення № 325-П від 23.04.2018 ОСОБА_2 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 96 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 950,00 грн.

На підставі направлень для проведення позапланових заходів № 591-Н від 15.06.2018 та № 742-н від 03.07.2018 з метою перевірки виконання вимог припису № 325-Пр-У від 16.04.2018 працівниками позивача здійснено вихід на об'єкт "Домоволодіння по АДРЕСА_1 (термін перевірки з 18.06.2018 по 04.07.2018).

Під час виходу на об'єкт встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , розташовано житловий двоповерховий будинок ( АДРЕСА_2 - АДРЕСА_3 ), доступ до будинку був відсутній. На час проведення перевірки в єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України, розміщеному на офіційному сайті Держархбудінспекції України наявна інформація щодо об'єкту: "Реконструкція індивідуального житлового будинку; Харківська АДРЕСА_1 ": повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ХК 061181631247, червень 2018 (замовник - фізична особа). Також, перевіряючими встановлено, що реконструкція житлового будинку АДРЕСА_1 виконується зі збільшенням площі з 58,6 м до 245,3 м, тобто, зі зміною зовнішньої конфігурації об'єкта, без отримання вихідних даних для проектування.

Згідно листа управління містобудування та архітектури Департаменту архітектури та генерального плану Харківської міської ради № 5236/0/27-18 від 26.06.2018 рішеннями сесії Харківської міської ради 6 скликання від 22.02.2012 № 627/12 відповідачу надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею, орієнтовно, 0,0342 га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_4 ), п. 4.1 попереджено ОСОБА_2 , що земельна ділянка відповідно до Генерального плану м. Харкова розташована в зоні реконструкції.

Наказом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради № 332 від 04.07.2018 скасовано право на виконання будівельних робіт, набуте на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (CCI) від 12.06.2018 № ХК 061181631247по об'єкту "Реконструкція індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 " у зв'язку з зазначеними в повідомленні недостовірних даних щодо містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки та затвердженої проектної документації.

Враховуючи, що відповідачем вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил № 325-Пр-У від 16.04.2018 не виконано, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи справу по суті, суд зазначає наступне.

Згідно статті 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю).

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.

Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Також, вказаною статтею Закону визначено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт

Відповідно до статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України або видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

У відповідності до п. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень вимог законодавства.

Відповідно до частини 1 ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України поняття самочинного будівництва визначено через сукупність його основних ознак, які виступають умовами або підставами, за наявності яких об'єкт нерухомості може бути визначений самочинним, а саме якщо: 1) він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена в установленому порядку для цієї мети; 2) об'єкт нерухомості збудовано без належного дозволу чи належно затвердженого проекту; 3) об'єкт нерухомості збудований з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Разом з цим, відповідно до частин четвертої, сьомої статті 376 ЦК України якщо власник земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила самочинне будівництво, або за її рахунок.

У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливою або особа, яка здійснила будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила будівництво.

Судовим розглядом встановлено, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 27.09.2019 ОСОБА_4 27.09.2019 винесено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 48905447. Вказаним рішенням зареєстровано право приватної власності на житловий будинок літ. "Б-2", прибудова літ. "б7", ганок літ. "б8", альтанка літ. "М", хвіртка № 11, № 15; огорожа № 13, № 14, № 16, сходи № 17, замощення І , загальна площа 252, кв.м., житлова площа 82,2 кв.м по АДРЕСА_1 за ОСОБА_2 на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації, серія та номер: ХК141192661637, видану 23.09.2019 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно з положеннями статті 321 Цивільного кодексу України особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Враховуючи вказану реєстрацію права власності на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 за відповідачем, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про зобов'язання ОСОБА_2 здійснити перебудову двоповерхового житлового будинку (другий поверх мансардний), орієнтованими розмірами 25 м. * 6 м АДРЕСА_1 у стан, що існував до здійснення самочинного будівництва, а саме, до характеристик поверхового плану та експлікації виготовлених КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" (інв. № 16561, р. № 3211) станом на 23.04.2007 є безпідставними та необґрунтованими.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, позовні вимоги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради (місцезнаходження: майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003, ідентифікаційний код - 04059243) до ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_5 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 11 жовтня 2019 року.

Суддя А.С. Мороко