Справа № 676/5001/19
Номер провадження 3/676/1680/19
10 жовтня 2019 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Мантуляк Ю.В., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кам'янці-Подільському матеріали справи, які надійшли від Кам'янець-Подільського ВП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,-
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії БР № 391083 від 28 липня 2019 року, складеного поліцейським СРПП Кам'янець-Подільського ВП ГУНП в Хмельницькій області Баліцьким Д.В., ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, зокрема, в тому, що 28 липня 2019 року о 18 год. 30 хв. по вул. Троїцька,2 в м. Кам'янці-Подільському керував транспортним засобом - автомобілем ВАЗ-2109, д.н.з. НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння, який зафіксовано на місці зупинки з використанням спеціалізованого технічного засобу - «Drager Alcotest 6810», результат тесту 1.08‰, чим порушив п.2.9.а Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що дійсно 28 липня 2019 року о 18 год. 30 хв. в м. Кам'янець-Подільському по вул. Троїцька, 2 керував автомобілем та був зупинений працівниками поліції, які запропонували пройти огляд на стан сп'яніння. Він продув прилад «Драгер», який показав позитивний результат. Проте, він категорично заперечив ту обставину, що вживав алкогольні напої того дня, та повідомив, що бажає пройти огляд в закладі охорони здоров'я. Проте, після прибуття в лікарню відмовився від проходження огляду, оскільки хотів здати кров на вміст алкоголю. Алкогольних напоїв він того вечора не вживав.
Вивчивши матеріали провадження, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, встановлено, що провадження у справі підлягає закриттю за наступних підстав.
Так, відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ч.1 ст.130 КУпАП адміністративній відповідальності за цією статтею несуть особи за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Стан сп'яніння особи встановлюється відповідно до приписів ст.266 КУпАП, а також Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року.
Так, за змістом частин 2-4 ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Аналогічні норми передбачені Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року.
При цьому, відповідно до п.8 вказаного Порядку у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Як встановлено із протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, який встановив факт перебування його, як водія автомобіля, у стані алкогольного сп'яніння.
Поряд з цим, із пояснень ОСОБА_1 встановлено, що він із вказаним результатом не погодився та наполіг на проведенні огляду на стан сп'яніння в медичному закладі, а в подальшому в медичному закладі відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Вказана обставина також підтверджується даними продемонстрованих в судовому засіданні відеозаписів факту проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та відмови ОСОБА_1 від проходження огляду в медичному закладі. Зокрема, із продемонстрованих відеозаписів було встановлено, що дійсно ОСОБА_1 заперечив факт вживання спиртного та наполягав на проведенні огляду в медичному закладі, натомість у медичному закладі відмовився від проходження огляду.
Таким чином, із врахуванням того, що ОСОБА_1 не погодився із результатами огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, вказані результати огляду відповідно до ч.3, 4 ст.266 КУпАП не можуть бути підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності.
Проте, як встановлено із матеріалів провадження всупереч вимогам ст.266 КУпАП, п.8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року, працівники поліції склали відносно водія ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, не за порушення вимог п.2.5 ПДР за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі, а за порушення вимог п.2.9.а ПДР за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, незважаючи на те, що результати огляду водія на місці зупинки транспортного засобу із наведених вище підстав не можуть бути підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Тому, враховуючи, що згідно із ч. 5 ст.266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним, із врахуванням того, що суд не має права вийти за межі зазначеного у протоколі обвинувачення та вирішує лише ті питання, які винесені на його розгляд посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, а також із врахуванням тієї обставини, що функції обвинувачення та судового розгляду не можуть покладатися на суддю, оскільки в протилежному випадку суд не може бути визнаний безстороннім відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, виходячи із вимог ст. 62 Конституції України, відповідно до якої обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч.1 ст. 130, п. 1 ст. 247, ст.278, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, суддя, -
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Тимчасово вилучені документи - посвідчення водія серії НОМЕР_2 , після набрання постановою законної сили повернути ОСОБА_1 .
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Копію постанови вручити ОСОБА_1 .
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду
Хмельницької області Мантуляк Ю.В.