Рішення від 27.09.2019 по справі 676/1784/17

Номер провадження 2/676/34/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2019 року. м. Кам'янець- Подільський

Кам'янець- Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі : головуючої судді - Семенюк В.В.

за участю секретаря судового засідання - Перерви О.О.

справа № 676/1784/17

позивача - ОСОБА_1 .

представника позивача - ОСОБА_2 .С.

представника відповідачів - Яцемірської Н.Б.

представника третьої особи - Гончарук О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз», ТзОВ «Хмельницькгаз збут», третя особа - Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради, про перерахунок об'ємів газу та пільг по оплаті газу по середнім нормам споживання, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів та моральної

шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ПАТ «Хмельницькгаз» про визнання права за споживачем та зобов'язання вчинити певні дії.

ПАТ «Хмельницькгаз» змінив свою назву на АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз».

Ухвалою суду від 14 листопада 2018 року залучено до справи співвідповідачем ТзОВ «Хмельницькгаз збут».

Ухвалою суду від 26 лютого 2019 року залучено до справи третю особу - Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради.

Позивач, уточнивши позовні вимоги, просить про перерахунок об'ємів газу та пільг по оплаті газу по середнім нормам споживання, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів та моральної шкоди.

Обгрунтовуючи позов, вказує, що він являється власником квартири АДРЕСА_1 , в якій проживає разом зі своєю дружиною і отримує послуги з газопостачання. В березні 2017 року він звернувся до відповідача ПАТ «Хмельницькгаз» з проханням безкоштовно встановити в його квартирі лічильник для обліку використання ним природного газу, а також заявами від 03.03.2017 року, 30.03.2017 року, 02.12.2017 року просив здійснити перерахунок об'ємів спожитого газу до часу встановлення індивідуального газового лічильника із врахуванням того, що він інвалід війни 2-гої групи і має 100% пільгу. Лічильник було встановлено 26 вересня 2017 року. При здійсненні ним проплат за «нібито» заборгованість за спожитий газ він переплатив 385,84 грн., які просив йому повернути, вказуючи, що відповідачами були порушені його права, як споживача, при здійсненні нарахування йому об'ємів спожитого газу, оскільки йому Управлінням праці та соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради було видане посвідчення інваліда війни 2 групи безстрокове, тобто його право на 100-процентну знижку плати за користування газом - є таким, що не має дати припинення.

Всупереч вищезазначеного відповідачем ТОВ «Хмельницькгаз збут» за період з 01.10.2016 року по березень 2017 року було нараховано суму за спожитий газ у розмірі 385,84 грн. і на його неодноразові звернення до відповідача щодо неправомірності нарахування йому до сплати даної грошової суми, оскільки він має право на 100-процентну знижку за спожитий газ в межах середніх норм споживання. Але відповідачем було зазначено у відповідях, що відповідно абзацу 7 пункту 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником природного газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу ХІ цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до цього Кодексу. Додаток 10 до Кодексу газорозподільних систем встановлює граничні норми споживання природного газу населенням: плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання - 9,8 м.куб., на людино-місяць.

Вважає застосування зі сторони відповідача даних граничних об'ємів споживання та нарахування у зв'язку із цим вартості за спожитий газ - є протиправним та порушує його права, як споживача, оскільки відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» він має право на 100-процентну знижку за спожитий газ в межах середніх норм споживання, яка відповідачем не була враховано.

При цьому відповідачем ПАТ «Хмельницькгаз» зазначається таке поняття, як «соціальні норми», яке вводиться положеннями Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», яке є відмінним від поняття «середня норма споживання», а тому безпідставною є відмова ПАТ «Хмельницькгаз» щодо застосування до нього пільги - 100-процентна знижку за спожитий газ в межах середніх норм споживання. Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» « тільки виключно Законами України визначаються пільги з житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання», а не постановами КМУ, розпорядженнями та кодексами.

З цих підстав нарахування йому відповідачами суми у розмірі 385, 84 грн. за спожитий газ за період з 01.10.2016 року по березень 2017 року є безпідставним, а вказані грошові кошти підлягають поверненню.

Також його тривалі звернення до відповідачів з проханням щодо встановлення лічильника та відповідного перерахунку об'ємів спожитого газу стали причиною його нервозності, неспокійного сну, пристосування до умов життя та нанесли йому моральну шкоду, розмір якої він оцінює у розмірі 5000,00 гривень та просить стягнути, відповідно до п.2 ч.2 ст.23 Цивільного кодексу України - моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів.

Представник відповідача звернувся до суду із відзивом на уточнений позов, в якому просить відмовити у позові, обгрунтовуючи тим, що згідно п.4.3.1.136 розділу І Плану розвитку газорозподільної системи на 2016-2025 роки Інвестиційної програми газорозподільного підприємства ПАТ «Хмельницькгаз», який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 413 від 24.03.2016р., ПАТ «Хмельницькгаз» зобов'язаний був встановити загальнобудинковий вузол обліку у житловому будинку за адресою по АДРЕСА_2 , але мешканці будинку не допустили працівників товариства та відмовились від встановлення загальнобудинкового лічильника газу за рахунок Оператора ГРМ, про що було складено відповідний акт про порушення, що не заперечується та не оскаржується Позивачем.

Згідно абз.7 п.3 гл.4 розділу ІХ Кодексу ГРС, якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу ХІ цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 15 до цього Кодексу. ( до внесення змін додаток 10).

Додаток 15 до Кодексу газорозподільних систем встановлює граничні норми споживання природного газу населенням: плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання - 9,8 м куб. людино-місяць.

26.09.2017 року позивачу встановлено індивідуальний лічильник газу в квартирі за рахунок місцевого бюджету, і нарахування за спожитий природний газ із вказаного періоду відбувається згідно показників лічильника газу.

З 18.10.2016року ОСОБА_1 проводилось нарахування за граничними нормами, з врахуванням пільги, на яку він має право.

Пунктом 2 частини 2 Постанови Кабінету Міністрів України №409 від 06 серпня 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» установлено громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму для користування послугами з газопостачання: за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання - 4,4 куб. метра на одну особу на місяць ( на момент нарахування граничних норм). Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 609 від 18.08.2017 - 3,3 куб метра на одну особу на місяць.

Позивач є інвалідом війни, згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" для нього встановлена 100% знижка оплати за користування комунальними послугами (газом) за нормами 4,4 м. куб. на людину в місяць (на момент нарахування за граничними нормами), на 2-х осіб - 8,8м.куб.

Відповідно до положень п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» за №256 від 04.03.2002 року, управління праці та соціального захисту населення, ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою та здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Таким чином, оскільки визначення об'єму спожитого природного газу відбувалося за граничними об'ємами споживання - 9,8м. куб, а 100 % пільга поширюється лише на соціальну норму - 4,4м. куб, вартість решти об'єму - 5,4м. куб природного газу підлягає повній оплаті.

Отже, їх дії щодо визначення спожитого об'єму природного газу, як пільговику, здійснювались відповідно до норм законодавства України та є правомірними.

Відповідно до п. 8.4 Типового договору розподілу природного газу, що затверджено Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015(зареєстр. в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1384/27829), у разі якщо дії однієї зі Сторін призвели до завдання матеріальної та/або моральної шкоди іншій Стороні (шкода заподіяна майну чи життю або здоров'ю людини), її відшкодування здійснюється в добровільному порядку згідно з вимогами чинного законодавства, а у разі, якщо не досягнуто згоди, - за рішенням суду. Оскільки дії працівників ПАТ «Хмельницькгаз» є правомірними, і доказів щодо завдання моральної шкоди Позивачем не надано, підстави для стягнення моральної шкоди відсутні.

Представник позивача у судовому засіданні уточнений позов підтримала та просила його задовольнити у повному об'ємі.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні, оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 суперечать діючому законодавству і він має права на пільгу лише в межах соціальних норм споживання, які гарантує держава.

Заслухав сторони судового процесу, дослідивши та вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 являється власником квартири АДРЕСА_1 , в якій проживає разом зі своєю дружиною і отримує послуги з газопостачання. В березні 2017 року він звернувся до відповідача ПАТ «Хмельницькгаз» з проханням безкоштовно встановити в його квартирі лічильник для обліку використання ним природного газу, а також, із заявами від 03.03.2017 року, від 30.03.2017 року, від 02.12.2017 року, в яких просив здійснити перерахунок об'ємів спожитого газу до часу встановлення індивідуального газового лічильника із врахуванням того, що він інвалід війни 2-гої групи і має право на 100% пільгу по оплаті за природний газ, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 12.07.2011 року, копіями заяв і копіями відповідей, а також не заперечується сторонами.

Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015р. № 329-VIII, Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16.06.2011р. № 3533-VI та Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою від 30.09.2015р. № 2494 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), загальнобудинкові лічильники газу встановлюються за рахунок інвестиційної програми у місці розміщення газової мережі Оператора ГРМ (ПАТ «Хмельницькгаз»).

На виконання Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», що передбачає стовідсоткове забезпечення приладами обліку споживачів газу - населення, в рамках реалізації «Плану розвитку газорозподільної системи ПАТ «Хмельницькгаз» на 2016-2025 роки», ПАТ «Хмельницькгаз» проводило заходи щодо встановлення загальнобудинкових лічильників газу для побутових споживачів.

Так, згідно п.4.3.1.136 розділу І Плану розвитку газорозподільної системи на 2016-2025 роки Інвестиційної програми газорозподільного підприємства ПАТ «Хмельницькгаз», який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 413 від 24.03.2016р., ПАТ «Хмельницькгаз» зобов'язаний встановити загальнобудинковий вузол обліку у житловому будинку за адресою по АДРЕСА_2 , але мешканці будинку не допустили працівників товариства та відмовились від встановлення загальнобудинкового лічильника газу за рахунок Оператора ГРМ, про що було складено відповідний акт про порушення, що не заперечується та не оскаржувалося позивачем.

Згідно абз.7 п.3 гл.4 розділу ІХ Кодексу ГРС, якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу ХІ цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 15 до цього Кодексу.

( до внесення змін додаток 10).

Відповідно до Додатку 15 Кодексу газорозподільних систем встановлено граничні норми споживання природного газу населенням: плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання - 9,8 м куб. людино-місяць.

Встановлено, що 26.09.2017 року ОСОБА_1 встановлено індивідуальний лічильник газу в квартирі за рахунок місцевого бюджету.

Встановлено також, що у період з 18.10.2016 року ОСОБА_1 правомірно проводилось нарахування за граничними нормами, з врахуванням пільги, на яку він має право.

Оскільки, відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняним до них особам, які передбачені статтею 7 даного Закону, надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» встановлені єдині для всієї України соціальні нормативи на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла та нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії малозабезпеченим громадянам.

Згідно статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Пунктом 2 частини 2 Постанови Кабінету Міністрів України №409 від 06 серпня 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлено, що громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальна норма для користування послугами з газопостачання: за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання складає 4,4 куб. метра на одну особу на місяць ( на момент нарахування граничних норм). Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 609 від 18.08.2017 - 3,3 куб метра на одну особу на місяць.

Тому, оскільки позивач є інвалідом війни, згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", то для нього встановлена 100% знижка оплати за користування комунальними послугами (газом) за нормами 4,4 м. куб. на людину в місяць (на момент нарахування за граничними нормами), на 2-х осіб - 8,8м.куб.

Відповідно до положень п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» за №256 від 04.03.2002 року, управління праці та соціального захисту населення, ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою та здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Таким чином, оскільки визначення об'єму спожитого природного газу відбувалося за граничними об'ємами споживання - 9,8м. куб, а 100 % пільга поширюється лише на соціальну норму - 4,4м. куб, яку гарантує держава, то вартість решти об'єму - 5,4м. куб природного газу підлягало повній оплаті.

Тому, дії відповідачів щодо визначення спожитого об'єму природного газу ОСОБА_1 та його оплату, як пільговику, є правомірнимиі задоволенню не підлягають.

Крім того, згідно ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу»: постачальник природного газу (далі постачальник)- суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу (п. 27), а оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 17).

Відповідно до глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, об'єми та обсяг споживання природного газу побутовими споживачами визначаються оператором газорозподільної мережі (в даному випадку ПАТ «Хмельницькгаз»)

ТОВ «Хмельницькгаз збут» на підставі даних оператора ГРМ про об'єм газу проводить нарахування споживачу за надану послугу із газопостачання, і споживач здійснює оплату на поточний рахунок ТОВ «Хмельницькгаз збут» із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять, як плата за спожитий природний газ від споживачів (Постанова КМУ № 187 від 22.03.2017 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу»).

Отже, по відношенню до побутового споживача ПАТ «Хмельницькгаз» є оператором газорозподільної мережі, а ТОВ «Хмельницькгаз збут» є постачальником природного газу, тому повноваження з нарахування плати за спожитий газ споживача належить до компетенції постачальника природного газу і ПАТ «Хмельницькгаз» не є належним відповідачем в частині вимог про оплату за газ та здійсненні перерахунку пільги оплати за газ по середнім нормам споживання.

А тому, вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання АТ«Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз», здійснити перерахунок об'ємів природного газу та оплати за газ по квартирі АДРЕСА_1 за період з 01.10.2016 року по дату винесення рішення суду, із урахуванням пільги «Інвалід війни 2-гої групи» та про зобов'язання ТзОВ «Хмельницькгаз збут» здійснити перерахунок пільги оплати за газ ОСОБА_1 по середнім нормам споживання з 18.10.2016 року, як інваліду війни 2-гої групи, згідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та в подальшому розрахунку оплати за використаний газ здійснювати по середнім нормам споживання, як інваліду війни 2-гої групи, згідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та стягненні з ТзОВ «Хмельницькгаз збут» на користь ОСОБА_1 зайво сплачених ним коштів в розмірі 385,83 грн. є неправомірними і такими, що задоволенню не підлягають.

Відсутні також і підстави, щодо стягнення моральної шкоди на користь позивача.

Відповідно п. 4 Постанови Пленуму Верховного суду України № 4 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної немайнової шкоди» встановлено, що у позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.

Відповідно до положень статей 4, 22 Закону України "Про захист прав споживачів" споживачі мають право на відшкодування моральної шкоди тільки в разі її заподіяння небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією у випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 8.4 Типового договору розподілу природного газу, що затвердж. Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015(зареєстр. в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1384/27829), у разі якщо дії однієї зі сторін призвели до завдання матеріальної та/або моральної шкоди іншій стороні (шкода заподіяна майну чи життю або здоров'ю людини), її відшкодування здійснюється в добровільному порядку згідно з вимогами чинного законодавства, а у разі, якщо не досягнуто згоди, - за рішенням суду.

Оскільки, дії працівників відповідачів є правомірними і доказів щодо завдання моральної шкоди, заподіяної майну чи життю або здоров'ю позивача, судом не не знайдено, тому і підстави для стягнення моральної шкоди відсутні.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, щодо розподілу судових витрат, в разі, якщо позивач при подачі позову звільнений від сплати судового збору , в разі задоволення позову , судовий збір стягується з відповідачів солідарно на користь держави, в разі незадоволення позову судові витрати відносяться на рахунок держави.

На підставі викладеного та ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів», ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ,ст.ст.5,9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», ст.1-4 Закону України «Про ринок природного газу», ст.ст. 2-3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2494, керуючись ст.ст.263-265 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

В позові ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , про зобов'язання АТ«Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз», ідентифікаційний код - 05395598, здійснити перерахунок об'ємів природного газу та оплати за газ по квартирі АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_1 , за період з 01.10.2016 року по дату винесення рішення суду із урахуванням пільги «інвалід війни 2-гої групи», встановленої ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та про зобов'язання ТзОВ «Хмельницькгаз збут» ( код ЄДРПОУ 39585960,

ІПН : 395859622257, п/р НОМЕР_3 в АБ «Кліринговий Дім» , МФО 300647) здійснити перерахунок пільги оплати за газ ОСОБА_1 по середнім нормам споживання з 18.10.2016 року, як інваліду війни 2-гої групи, згідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та в подальшому розрахунку оплати за використаний газ здійснювати по середнім нормам споживання, як інваліду війни 2-гої групи, згідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та стягненні з ТзОВ «Хмельницькгаз збут» на користь ОСОБА_1 кошти у сумі 385,84 грн., та моральної шкоди у розмірі 5 000,00 грн. - відмовити.

Судовий збір віднести на рахунок держави.

Рішення суду набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга на протязі 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення.

Дата складення повного судового рішення 27.09.2019 року.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду : Семенюк В.В.