Справа № 766/20097/19
н/п 2-о/766/1601/19
08 жовтня 2019 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Майдан С.І.,
при секретарі Красновського В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Суворовський районний у м.Херсоні відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини,
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаною заявою. Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Севастополь у неї народилася дитина чоловічої статі, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 , виданим Відділом запису актів цивільного стану Нахімовського району міста Севастополя Управління ЗАГС міста Севастополя. Місто Севастополь є тимчасово окупованою територією. За таких обставин свідоцтво про народження є недійсним та не створює правових наслідків. З огляду на викладене, необхідним є встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема, факту народження дитини чоловічої статі, ІНФОРМАЦІЯ_2 , та те, що її матір'ю є ОСОБА_1 . Заявник звернулася до Суворовського районного у місті Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області із заявою про проведення реєстрації новонародженої дитини та отримання свідоцтва про народження, однак їй було відмовлено. Виходячи з наведеного, заявник не має можливості скористатися своїм конституційним правом, зареєструвати та отримати свідоцтво про народження дитини у інший, аніж як у судовий спосіб. Просить суд встановити факт народження на тимчасово окупованій території м.Севастополь дитини чоловічої статі, ІНФОРМАЦІЯ_2 , у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України.
Заявник у судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд заяви без його участі, заявлені вимоги підтримує.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.п.1, 7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_1 , виданим Відділом запису актів цивільного стану Нахімовського району міста Севастополя Управління ЗАГС міста Севастополя, у ОСОБА_1 (яка змінила прізвище згідно актового запису про шлюб №275, складеного 30.06.2018 року Відділом запису актів цивільного стану Нахімовського району міста Севастополя Управління ЗАГС міста Севастополя, на « ОСОБА_2 ») ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась дитина чоловічої статі.
Суворовським районним у місті Херсоні відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_1 відмовлено у державній реєстрації народження дитини, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки надане нею свідоцтво про народження дитини, видане Відділом запису актів цивільного стану Нахімовського району міста Севастополя Управління ЗАГС міста Севастополя,є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року №1207-VII, тимчасово окупована територія України, якою є Автономна Республіка Крим, є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Згідно ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, вищезазначене свідоцтво про народження, видане Відділом запису актів цивільного стану Нахімовського району міста Севастополя Управління ЗАГС міста Севастополя, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно п 2 розділу ІІІ вищевказаних Правил, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Таким чином, законодавством визначено процедуру державної реєстрації народження дитини у даному випадку, шляхом звернення до суду. Заявником доведено, що встановлення юридичного факту необхідне для реалізації нею батьківських прав відносно дитини -чоловічої статі, а відтак підстав до відмови в задоволенні заяви суд не вбачає.
При цьому, суд враховує принцип 3 Декларації прав дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, згідно якого дитині повинно належати з її народження право на ім'я та громадянство та статтю 7 Конвенції про права дитини, прийнятої Генеральної Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року, відповідно до якої дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Керуючись ст.ст. 7, 81, 89, 259, 263, 293, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, ч.1ст.122 СК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, суд
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Суворовський районний у м.Херсоні відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини чоловічої статі на тимчасово окупованій території м.Севастополь у матері ОСОБА_1 , громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відомості про батька дитини записати у відповідності до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відповідності до п.п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя С.І.Майдан