Ухвала від 23.09.2019 по справі 759/16904/19

пр. № 1-кс/759/5913/19

ун. № 759/16904/19

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2019 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі судового засідання ОСОБА_2 розглянувши матеріали скарги ФОП ОСОБА_3 , на бездіяльність слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 ,-

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді надійшла скарга ФОП ОСОБА_3 , на бездіяльність слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 , що полягає у неповернені тимчас ово вилученого майна під час огляду місця події, що мало місце 28.08.2019 року, за адресою: АДРЕСА_1 . Зобов'язати слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_5 повернути ФОП ОСОБА_3 майно вилучене 28.08.2019 року в результаті проведеного огляду місця події в приміщені за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: системний блок у кількості 15 шт.

Скарга мотивована тим, що 28 серпня 2019 року в приміщені за адресою: АДРЕСА_1 де здійснює свою господарську діяльність Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 з розповсюдження білетів державних лотерей оператора державних лотерей TOB «M.C.JI.» слідчим СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 було проведено огляд місця події та тимчасово вилучено майно ФОП ОСОБА_3 . В результаті проведення огляду місця події було вилучено наступне майно: системний блок у кількості 15 шт.

Представник скаржника зазначив, що у слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 був відсутній дозвіл слідчого судді на проведення обшуку, дозволу на проведення слідчих дій представником ФОП ОСОБА_3 не надавалося. Під час проведення обшуку, в порушення вимог КПК України, в протоколі обшуку не вказано особу спеціаліста, з чого можна припустити, що обшук проводився взагалі без спеціаліста/експерта який міг би встановити, чи належить лотерейні термінали або їх частини, які були вилучені до обладнання, за допомогою якого можливе вчинення кримінального правопорушення.

ФОП ОСОБА_3 є розповсюджувачем білетів державної грошової безгаражної миттєвої лотереї «Лото Плюс» та провадить свою діяльність на підставі договору передоручення № 10779-1/2019 на розповсюдження державних миттєвих лотерей, укладеного 11 липня 2019 р. Оператором державних лотерей, який здійснює випуск та розповсюдження білетів державної грошової безтиражної миттєвої лотереї «Лото Плюс» є Товариство з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.».

Умови випуску та проведення державної грошової миттєвої лотереї «Лото Плюс» було затверджено наказом президента ТОВ «М.С.Л.» № 142 від 21.06.2019 р. Державна грошова миттєва лотерея «Лото Плюс» розповсюджується за допомогою Програмного комплексу забезпечення проведення лотерей « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який є програмно-технічним комплексом та являє собою сукупність засобів обчислювальної техніки, програмного забезпечення і засобів створення і заповнення машинної інформаційної бази, та призначений для фіксації та обліку ставок у державній лотереї, фіксації виплати призів та/або виплати призів, зберігання інформації про проведення лотерей, а також для здійснення інших операцій, пов'язаних з проведенням державної лотереї. Програмний комплекс забезпечення проведення державних лотерей « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відповідає поняттю «електронна система прийняття ставок» як це визначено п.16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державні лотереї в Україні», відповідає технічним вимогам, вказаним у технічному завданні на розроблення програмного комплексу, відповідає Ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей та відповідає умовам випуску та проведення державної грошової миттєвої лотереї «Лото Плюс». Тобто, державна грошова миттєва лотерея « ІНФОРМАЦІЯ_3 » не відноситься до азартних ігор, а випуск та проведення Лотереї, прийняття ставок в Лотерею не є гральним бізнесом або діяльністю, пов'язаною із організацією, проведенням та наданням можливості доступу до азартних ігор в розумінні чинного законодавства України.

На лотерейні термінали, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 було встановлено програмний комплекс забезпечення проведення державних лотерей « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що підтверджується актом виконаних робіт від 01.07.2019 р.

Представник скаржника зазначив, що проведення ФОП ОСОБА_3 у нежитловому приміщені, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , виключно законної господарської діяльності із розповсюдження державних лотерей, що не суперечить вимогам законодавства про ліцензування господарської діяльності та заборону грального бізнесу в Україні. Майно вилучене 28.08.2019 року протиправно та безпідставно.

Вилучене слідчим СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_5 28.08.2019 р. із нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , майно є тимчасово вилученим.

Представник скаржника відзначає, що в ході обшуку було вилучено частини лотерейних терміналів, що за своїми технічними характеристиками та фізичними властивостями безумовно відносяться до електронних інформаційних систем, вилучення яких відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 168 КПК України можливе лише у разі, якщо вони безпосередньо зазначені в ухвалі суду.

Отже, з огляду на вищевказані положення вилучене під час обшуку нежитлового приміщення технічне обладнання повинне вважатись недопустимим доказом і не може бути використане надалі в процесі досудового розслідування та повинне бути повернуте особі, в якої було вилучене.

Представник скаржника ОСОБА_6 в судовому засіданні вимоги скарги підтримав, просив скаргу задовольнити з підстав, викладених у ній.

Слідчий СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_5 в судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Вивчивши скаргу, додані до неї документи, вислухавши думку адвоката приходжу до наступного висновку.

Судом встановлено, що 28 серпня 2019 року в приміщені за адресою: АДРЕСА_1 де здійснює свою господарську діяльність Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 з розповсюдження білетів державних лотерей оператора державних лотерей TOB «M.C.JI.» слідчим СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 було проведено огляд місця події та тимчасово вилучено майно ФОП ОСОБА_3 . В результаті проведення огляду місця події було вилучено наступне майно: системний блок у кількості 15 шт.

ФОП ОСОБА_3 є розповсюджувачем білетів державної грошової безгаражної миттєвої лотереї «Лото Плюс» та провадить свою діяльність на підставі договору передоручення № 10779-1/2019 на розповсюдження державних миттєвих лотерей, укладеного 11 липня 2019 р. Оператором державних лотерей, який здійснює випуск та розповсюдження білетів державної грошової безтиражної миттєвої лотереї «Лото Плюс» є Товариство з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.».

Вилучене слідчим СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_5 28.08.2019 р. із нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , майно є тимчасово вилученим.

Згідно ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Основним завданням суду, слідчого судді при виконанні функцій судового контролю є встановлення факту, чи дійсно права і свободи людини було порушено або вони порушуються; чи було створено або створюються перешкоди для їх реалізації; чи має місце інше ущемлення прав і свобод; які перешкоди він зобов'язаний поновити або усунути для їх реалізації.

У відповідності до ст. 26 КПК України сторонам гарантується право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування.

Відповідно до ст.169 КПК України тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним; за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна; у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 171, частиною шостою статті 173цього Кодексу.

Оскільки судовим розглядом встановлено, арешт на це майно відповідно до вимог ч.5 ст.171 КПК України не накладено, а відтак скарга підлягає задоволенню в цій частині.

У відповідності до п. 18 ст. 3 КПК України, до повноважень слідчого судді суду першої інстанції належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

При розгляді даної скарги слідчий суддя враховує положення принципу диспозитивності, закріпленого у ст. 26 КПК України, відповідно до якого сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом.

А тому дійшов висновку, що скарга підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.169, 171, 173, 236, 303, 307, 309, 372,376, 532 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Скаргу ФОП ОСОБА_3 , на бездіяльність слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 - задовольнити.

Визнати бездіяльність слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 , що полягає у неповернені тимчасово вилученого майна під час огляду місця події, що мало місце 28.08.2019 року, за адресою: м. Київ, бульв. Кольцова, 1.

Зобов'язати слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_5 повернути ФОП ОСОБА_3 майно вилучене 28.08.2019 року в результаті проведеного огляду місця події в приміщені за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: системний блок у кількості 15 шт.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1