Справа № 131/411/19
Провадження № 3-в/131/25/2019
2019 р.
09.10.2019м. Іллінці
Іллінецький районний суд Вінницької області в складі головуючого судді Олексієнка О.Ю., розглянув без фіксації судового процесу технічними засобами подання старшого інспектора Іллінецького районного відділу з питань пробації Франка О.В. щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Іллінецького районного суду Вінницької області від 25.04.2019 року, про накладення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно - корисних робіт, за ст. 183-1 КУпАП,
Постановою судді Іллінецького районного суду Вінницької області від 25.04.2019 на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення за ст. 183-1 КУпАП у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
У встановленому законом порядку постанова про накладення адміністративного стягнення набула законної сили та була звернена до виконання.
13.05 2019 від Іллінецької міської ради Тягунського старостинського округу надійшла довідка, що ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 вже протягом двох років не проживає. Згідно наявної інформації він проживає в АР Крим.
З метою подальшого виклику порушника за раніше встановленим номеру його телефону, йому неодноразово телефонувала старший інспектор ОСОБА_2 .В. та викликала до відділу пробації на 29 травня 2019 року та 23 серпня 2019 року.
30 травня 2019 року та 23 серпня 2019 року ОСОБА_1 з'являвся до відділу та в ході проведених бесід та роз'яснення йому, що стосовно нього Іллінецьким районним судом винесено постанову за ст. 183-1 КУпАП та застосовано стягнення у виді 120 годин суспільно- корисних робі, а також порядок та умови відбування стягнення та ухилення від нього. ОСОБА_1 постійно відмовлявся підписати довідку про проведену бесіду пояснюючи це тим, що дана постанова його не стосується та відпрацьовувати суспільно корисні роботи він не буде. Також вказав, що в АДРЕСА_1 він не проживає та постійного місця проживання не має так, як подорожує.
Тому, старший інспектор Іллінецького ВП з питань пробації ОСОБА_3 О.В. звернувся із вказаним поданням до суду.
Інспектор Іллінецького ВП з питань пробації будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду подання в судове засідання не з'явився не повідомивши суд про причини своєї неявки
Порушник ОСОБА_1 будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду подання в судове засідання не з'явився не повідомивши суд про причини своєї неявки.
Вивчивши матеріали особової справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні подання слід відмовити з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що постановою Іллінецького районного суду Вінницької області від 25.04.2019 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 183-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
У встановленому законом порядку постанова про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення набула законної сили та була звернена до виконання.
Зі змісту подання та доданих до нього матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 за місцем реєстрації відсутній, у зв'язку з чим неможливо виконати постанову суду.
Так, відповідно до ст. 325-4 КУпАП визначено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Ухилення від відбування адміністративного стягнення передбачає, що особа обізнана про накладення на неї стягнення і свідомо умисно його не виконує, про що зазначено у примітці до ст. 183-2 КУпАП.
Адміністративна відповідальність за ухилення від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт встановлена ст. 183-2 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 221 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 183-2 КУпАП, розглядають місцеві суди.
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-2 КУпАП, уповноважені складати органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, що визначено п.1 ч.1 ст. 255 КУпАП.
Враховуючи наведене, в разі встановлення факту ухилення особи від відбування адміністративного стягнення уповноважена особа повинна скласти протокол про адміністративне правопорушення щодо такої особи і направити його на розгляд до відповідного суду.
Якщо факт ухилення не встановлений, необхідно вживати усіх передбачених законом заходів для виконання постанови суду.
Натомість у поданні не сформульовані вимоги. Не зрозуміло, що саме фахівець сектору пробації просить вчинити суд, яке рішення прийняти. Одночасно матеріалами подання не зазначено доказів того, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про необхідність з'явитись до органу пробації 25.05.2019 та 23.08.2019.
За таких обставин, у задоволенні подання Іллінецького РВ філії Державної установи "Центр пробації" у Вінницькій області слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 280, 304, 325-4 КУпАП, суддя, -
У задоволенні подання старшого інспектора Іллінеького РВ філії Державної установи "Центр пробації" у Вінницькій області Франка О.В. про вирішення питання пов'язаного з виконанням адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк з дня її винесення через Іллінецький районний суд Вінницької області в порядку передбаченому КАС України.
Суддя: