Постанова від 09.10.2019 по справі 580/1360/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6apladm.ki.court.gov.ua

Головуючий суддя у першій інстанції: Тимошенко В.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2019 року Справа № 580/1360/19

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Епель О.В.,

суддів: Лічевецького І.О., Степанюка А.Г.,

за участю секретаря Лісник Т.В.,

представника відповідача Шкваруна О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 червня 2019 року у справі

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум»

до Офісу великих платників податків

Державної фіскальної служби України

про визнання протиправним та скасування

податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Історія справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.01.2019 р. № 00000154206.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 07 червня 2019 року адміністративний позов було задоволено повністю.

Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позивач своєчасно засобами телекомунікаційного зв'язку надіслав до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) відповідні податкові накладні, однак за результатами обробки саме відповідачем їх не було своєчасно прийнято, що позивач під час здійснення операцій з постачання товарів/послуг вчинив усі необхідні дії щодо реєстрації цих накладних в ЄРПН у строк, передбачений чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством, але їх реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, а також з того, що станом на момент подання до реєстрації податкових накладних сума ПДВ в документі не перевищувала суми ліміту на рахунку позивача.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, наполягаючи на тому, що спірні податкові накладні позивача зареєстровані в ЄРПН з порушенням граничних термінів для їх реєстрації, що на думку контролюючого органу, є достатнім для притягнення до відповідальності.

Крім того, у своїй скарзі апелянт також зазначає, що на рахунку позивача було недостатньо ліміту для реєстрації поданих ним податкових накладних.

З цих та інших підстав апелянт вважає, що оскаржуване ним рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.08.2019 р. було відкрито апеляційне провадження, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити її без задоволення, а рішення суду - без змін, та наголошує на тому, що фактично спірні штрафні санкції йому нараховано за некоректну роботу серверу ДФС.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін з наступних підстав.

Обставини справи, установлені судом першої інстанції.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Сокар Петроліум» зареєстровано 19.07.2012, ідентифікаційний код 38305367, місцезнаходження юридичної особи: 18001, Черкаська область, вул. Надпільна, 226/1.

Позивачем 31.03.2018 р. о 14:35 год., тобто до кінця робочого дня, були направлені на реєстрацію податкові накладні, від 31.03.2018 №№ 378, 381, 384, які фактично зареєстровані контролюючим органо 02.04.2018 р.

При цьому, до кінця дня 31.03.2018 р. відомості про стан відправлених податкових накладних не відображалися в електронному кабінеті ДФС через збій у роботі серверу ДФС. Лише 02.04.2018 р. о 08:35 год. позивачем отримано повідомлення про доставку ПН, та квитанція про їх відхилення у зв'язку з відсутністю коштів.

Також позивачем подано на реєстрацію податкову накладну від 31.12.2017 р. № 461, яка була зареєстрована 02.01.2018 р.

Разом з тим, податкова накладна відправлена в ДФС 29.12.2017 р. о 14:50 год. Оскільки, квитанція про стан податкової накладної не надходида та в електронному кабінеті інформація про її стан була відсутня до 02.01.2018 р., позивачем податкова накладна була відправлена повторно (та сама без копіювання) 02.01.2018 р. о 14:13 год., підтвердження про її реєстрацію отримано вже після повторної реєстрації 02.01.2018 р. о 18:40 год.

Також позивачем подано на реєстрацію податкові накладні від 30.11.2017 р. №№ 421, 427, які булИ зареєстрованІ 01.12.2017 р.

Податкові накладні відправлені в ДФС 30.11.2017 р. о 17:47 год. На час відправлення ПН на рахунку ліміту було 4 084 161 грн. ПДВ (за даними електронного кабінету). 01.12.2017 р. о 09:19 год. надішла квитанція про стан «Доставлено» 30.11.2017 р. о 18:57 год., на час доставки ПН на рахунку було 4 118 240 грн., але ПН було відхилено ДФС через відсутність коштів.

Станом на момент реєстрації накладних на кінець дня 30.03.2018 сума ліміту була 5 358 664 грн. ПДВ, що достатньою сумою для реєстрації податкового зобов'язання та станом на 30.11.201 в 18:57, на час доставки податкових накладних від 30.11.2017 №421 та №427 на рахунку було 4 118 240 грн.

14.12.2018 р. відповідачем було проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації ТОВ «Сокар Петролеум» в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, виписаних з 15.02.2017 р. по 14.09.2018 р.

За результатами зазначеної перевірки відповідачем складено акт від 14.12.2018 р. № 4139/28-10-42-06/38305367, в якому встановлено порушення ТОВ «Сокар Петролеум» пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України, а саме реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригувань з порушенням законодавчо встановлених термінів: від 1 до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 10 566 685,08 грн. при реєстрації 41-ї податкової накладної:

- до 15 календарних днів на суму ПДВ 10 458 159, 98 грн.,

- від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 5 000 грн.,

- від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 103 525, 10 грн».

11.01.2019 р. позивачем подано заперечення на акт перевірки до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України.

04.02.2019 р. позивачем отримано відповідь про те, що акт залишено без змін, а заперечення ТОВ «Сокар Петролеум» - без задоволення.

На підставі зазначеного акта перевірки Офісом великих платників податків ДФС винесено податкове повідомлення-рішення від 25.01.2019 р. № 0000154206.

Зазначене податкове повідомлення-рішення позивачем оскаржено до ДФС України.

ДФС України залишило скаргу без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 25.01.2019 р. № 0000154206 - без змін.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Нормативно-правове обґрунтування.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктами 201.1 і 201.4 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В силу приписів норм пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Згідно з п.п. 5, 12, 13, 14 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 2001.3, 2001.9 статті 2001 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/ розрахунку коригування.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку № 1296 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 цієї статті перебіг зазначеного строку переривається на період зупинення їх реєстрації та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Пунктом 200-1.3 статті 200-1 ПК України визначено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ, де:

SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;

SПопРах - загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника;

SНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;

SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.

Висновки суду апеляційної інстанції.

Отже, законодавством регламентовано граничні терміни виконання платником ПДВ покладеного на нього обов'язку з реєстрації податкових накладних в ЄРПН та послідовну процедуру їх реєстрації контролюючим органом.

При цьому, умовою для реєстрації податкової накладної є те, що зазначена в ній загальна сума податку не повинна перевищувати суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на те, що позивачем було своєчано виконано покладений на нього обов'язок та направлено до ЄРПН на реєстрацію вищевказані спірні податккові накладні за процедурою, регламентованою чинним законодавством, однак їх реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від позивача причин.

При цьому, станом на момент їх реєстрації сума ліміту позивача була 5 358 664 грн. ПДВ, тобто достатньою для реєстрації податкового зобов'язання, станом на 30.11.2017 р. о 18:57 год., на час доставки податкових накладних від 30.11.2017 р. №№ 421, 427 на рахунку позивача було 4 118 240,00 грн., що також є достатнім.

Отже, станом на момент подання до реєстрації податкових накладних сума ПДВ в документі не перевищувала суму ліміту на рахунку ПДВ позивача.

Доводи апелянта про те, що на рахунку позивача було недостатньо ліміту для реєстрації поданих ним податкових накладних, спростовуються матеріалами справи /Т.1 а.с.24-28/.

Твердження апелянта про те, що податкові накладні позивача зареєстровані в ЄРПН з порушенням граничних термінів для їх реєстрації, що на думку контролюючого органу, є достатнім для притягнення до відповідачльності, колегія суддів частково приймає до уваги та зазначає, що дійсно позивачем частково визначається допущення ним порушення вимог податкового законодавства, однак, як було правильно встановлено судом першої інстанції, законодавством не передбачено виокремлення штрафних санкцій з податкового повідомлення-рішення.

Надаючи оцінку доводам апелянта, судова колегія також приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».

Отже, проаналізувавши всі доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду щодо протиправності податкового повідомлення-рішення від 25.01.2019 р. № 00000154206 і апелянт, який є суб'єктом владних повноважень, всупереч вимогам ч. 2 ст. 77 КАС України, не довів тих обставин, на які він посилається, а судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України підлягає залишенню без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 червня 2019 року - без змін.

Розподіл судових витрат.

Оскільки судом апеляційної інстанції не здійснено зміни або скасування рішення суду, то відповідно до ст. 139 КАС України, понесені відповідачем та апелянтом у цій справі судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 червня 2019 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлено 09 жовтня 2019 року.

Головуючий суддя

Судді: