Справа № 826/13456/18 Суддя (судді) першої інстанції: Огурцов О.П.
09 жовтня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ганечко О.М.,
суддів Сорочка Є.О.,
Кузьменка В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного військового комісаріату на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.06.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Івано-Франківського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії щодо призначення одноразової грошової допомоги.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.06.2019 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Івано-Франківського обласного військового комісаріату щодо не оформлення та не подання до Міністерства оборони України висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів для виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності військовослужбовцям, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовозобов'язаному при виконанні обов'язків військової служби на підставі заяв ОСОБА_1 від 05.05.2018.
Зобов'язано Івано-Франківський обласний військовий комісаріат подати висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги та документи для виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності військовослужбовцям, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовозобов'язаному при виконанні обов'язків військової служби на підставі заяви ОСОБА_1 від 05.05.2018.
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Івано-Франківський обласний військовий комісаріат подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, при цьому, посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Скаржник вказує на те, що позивачем не додано документ, який свідчить про причини та обставини поранення, а також те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Так, у відповідності до положень ч. 1 ст. 308 КАС України, справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 проходив військову службу у лавах Збройних Сил з 16.10.1986 по 05.02.1989, в тому числі в період з 20.05.1987 по 01.02.1989 приймав участь в бойових діях у складі військової частини польова пошта НОМЕР_1 на території ДРА.
24.10.2016 відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0779545 Івано-Франківської обласної МСЕК, встановлено ОСОБА_1 третю групу інвалідності, у зв'язку з пораненням (контузією) та захворюванням, яке пов'язано з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
З метою вирішення питання про виплату одноразової допомоги, у зв'язку з настанням інвалідності, а саме, встановлення третьої групи, у зв'язку з пораненням (контузією) та захворюванням, яке пов'язано з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, ОСОБА_1 звернувся з заявами до Івано-Франківського обласного військового комісаріату та Міністерства оборони України.
Проте, листом від 29.05.2018 № 11/726, Івано-Франківський обласний військовий комісаріат повідомив ОСОБА_1 про те, що в наданих документах відсутні належним чином завірені копії наступних документів: військового квитка, документів, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми а каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального адміністративного правопорушення або не є наслідком вчиненню, нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, з огляду на що, відсутні підстави для висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги та направлення документів Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Також, зазначеним листом запропоновано позивачу звернутися в районний (міський) військовий комісаріат по місцю проживання, для оформлення запиту в архів військово-медичних документів Російської Федерації з метою підтвердження факту перебування на лікуванні у зв'язку з отриманням, поранення (контузії, травми або каліцтва) в військово-медичних закладах СРСР.
У свою чергу, листом від 12.06.2018 № 0290/Б-813/ПВТ/136, Міністерство оборони України повідомило ОСОБА_1 про те, що якщо йому встановлена інвалідність внаслідок поранення пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, він має подати копії всіх необхідних документів до військового комісаріату, який має надіслати їх в Департамент фінансів Міністерства оборони України.
Позивач вважаючи, що Міністерством оборони України та Івано-Франківським обласним військовим комісаріат було допущено бездіяльність щодо призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив з наступного:
- уповноважений орган зобов'язаний протягом 15-ти днів з дня реєстрації всіх документів прийняти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю та передати його до розпорядника коштів для прийняття відповідного рішення. При цьому, уповноважений орган, зокрема, військовий комісаріат не має права приймати рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги військовослужбовцю та залишати без реалізації подану заяву.
Зважаючи на вказане вище, колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.
Предметом спору у цій справі є вимога про направлення обласним військовим комісаріатом поданих позивачем документів до розпорядника бюджетних коштів - Міністерства оборони для вирішення питання про призначення та виплатити позивачу одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Так, приписами ч. ч. 2, 3, 8 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», вказано, що у випадках, передбачених підпунктами 4 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам. Встановлення інвалідності або визначення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до законодавства. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Згідно з ч. ч. 6, 9 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 № 499, Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 № 284, Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 № 1331; допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Згідно пункту 11 Порядку № 975, військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
У силу норм п. 12 Порядку № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Так, згідно з п. 13 Порядку № 975 (в редакції чинній до 17.04.2019), встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Згідно з пунктом 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014, № 937 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 за № 73/26518 встановлено, що на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до Департаменту фінансів документів для виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, в інших окремих випадках, а також одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві; забезпечення правильного та цільового використання коштів, які виділяються в кошторисі Міністерства оборони для надання одноразової грошової допомоги малозабезпеченим пенсіонерам, санаторно-курортного лікування пенсіонерів з числа військовослужбовців.
Колегія суддів, здійснивши аналіз норм законодавства, що регулює спірні правовідносини погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що на обласні військові комісаріати покладено обов'язок щодо оформлення та подання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів для виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності військовослужбовцям, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовозобов'язаному при виконанні обов'язків військової служби, а, в свою чергу, Міністерство оборони України має прийняти у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги та надіслати його разом з документами обласному військовому комісаріату для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. Крім того, прийняте рішення має бути оформлено у встановленому законодавством порядку.
Судом першої інстанції було досліджено, що позивач звернувся до військового комісаріату з заявами від 05.05.2018 щодо виплати одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням йому третьої групи інвалідності у зв'язку з пораненням (контузією) та захворюванням, яке пов'язано з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Листом від 29.05.2018 № 11/726, військовий комісаріат повідомив позивача про те, що в представлених ним документах відсутні належним чином завірені копії наступних документів: військового квитка, документів, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми а каліцтва), зокрема, про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального адміністративного правопорушення або не є наслідком вчиненню, нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, з огляду на що відсутні підстави для висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги та направлення документів Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Для отримання необхідного підтверджуючого документу, обласним військовим комісаріатом рекомендовано позивачу звернутися до архіву Міністерства Оборони Російської Федерації. (а.с. 14)
Отже, на відповідний військовий комісаріат покладено обов'язок направити до Міністерства оборони України висновок та документи для прийняття рішення про призначення або про відмову у призначені одноразової грошової допомоги, а вже до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття відповідного рішення.
Аналогічна позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду 01.08.2018 у справі № 750/5060/17, від 22.08.2018 у справі № 802/1966/17-а, від 18.10.2018 у справі № 825/454/18, від 20.05.2019 у справі № 697/566/17.
Надані заявником документи повинні бути розглянуті Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги і вже перевірені фахівцями документи мають бути подані Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення одноразової допомоги. Згідно Порядку № 975, саме до виключних повноважень Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової допомоги, віднесено право на прийняття рішення про призначення або відмови у призначенні одноразової грошової допомоги, а тому, прийняття рішення обласним військовим комісаріатом, яке не передбачене Порядком № 975, щодо повернення документів на доопрацювання/залишення без реалізації, є протиправним та виходить за межі наданих повноважень.
Таким чином, суд першої інстанцій дійшов вірного висновку про те, що Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом визначених чинним законодавством дій щодо подання висновку розпоряднику коштів зроблено не було, документи фактично повернуто позивачу, чим порушено приписи пункту 12 Порядку № 975.
Крім того, колегія суддів виходить з того, що суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково та зобов'язуючи військовий комісаріат направити до розпорядника бюджетних коштів висновок з доданими до нього документами про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, як інваліду війни ІII групи, не визначав конкретного рішення, яке має бути прийнято Міністерством оборони України, оскільки таке рішення у даній ситуації відноситься до дискреційних повноважень Міністерства оборони України.
Також, правильним є висновок суду про те, що обов'язок щодо прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги виникає у Міністерства оборони України тільки після отримання від уповноваженого органу (військового комісаріату) висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів для виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності військовослужбовцям, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовозобов'язаному при виконанні обов'язків військової служб, з огляду на що, в даній справі, відсутні підстави для висновку про визнання дії/бездіяльності Міністерства оборони України протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, оскільки такі позовні вимоги є передчасними.
Доводи апеляційної скарги не дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто, прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і не підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 315, 316, 321, 322, 325, 328 - 331 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного військового комісаріату - залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.06.2019 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Ганечко
Судді Є.О. Сорочко
В.В. Кузьменко