09 жовтня 2019 року м. Дніпросправа № 280/130/19
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач),суддів: Малиш Н.І., Шальєвої В.А., секретар судового засідання - Лащенко Р.В., за участю представника позивача - Остапенко ОСОБА_1 , представника відповідача - Діордієва О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Райкова Андрія ОСОБА_2 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.05.2019 року в адміністративній справі №280/130/19 (головуючий суддя у 1 інстанції Стрельнікова Н.В.) за позовом Фізичної особи-підприємця Райкова ОСОБА_3 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області, третя особа: Приморська міська рада Приморського району Запорізької області про визнання незаконним та скасування рішення, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області, третя особа: Приморська міська рада Приморського району Запорізької області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення №458 від 29.08.2018 року про скасування дії паспорту прив'язки тимчасової споруди за адресою: м. Приморськ, вул. Курортна, реєстраційний номер ТС №04.03/931.4 від 23.05.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки відповідач взагалі не мав повноважень, передбачених чинним законодавством України, проводити перевірку предметом якої є законність видачі паспорту прив'язки належних позивачу тимчасових споруд та приймати рішення про його скасування. Також чинне законодавство не містить юридичних приписів щодо права головного інспектора будівельного нагляду скасовувати ті рішення об'єкта нагляду, які прийняті на виконання повноважень, що не передбачені Законом.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22.05.2019 року у задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначалося, що паспорт прив'язки тимчасових споруд №04.03/93/4 від 23.05.2017 року було видано відповідно до норм законодавства, а рішення про його скасування прийнято незаконно та на підставі припущень працівників контролюючого органу.
В відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить відмовити у задоволені апеляційної скарги.
Від Приморської міської ради Приморського району Запорізької області також надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просили задовольнити апеляційну скаргу та здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник позивача у судовому засіданні просив задовольнити апеляційну скаргу.
Представник відповідача просив відмовити у задоволені апеляційної скарги.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що
рішенням виконавчого комітету Приморської міської ради від 24.03.2017 року №31 про надання згоди на можливість розміщення тимчасових споруд на предпляжній території центрального пляжу в м. Приморськ ФОП ОСОБА_4 надано згоду на можливість встановлення двох зблокованих тимчасових споруд, загальною площею 60 кв.м на земельній ділянці, розташованій в АДРЕСА_1 по вул. Курортна, згідно “Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для підприємницької діяльності на предпляжній території центрального пляжу по АДРЕСА_2 Курортна в м. Приморськ” №2, №3, для здійснення підприємницької діяльності строком на 5 (п'ять) років.
23.07.2017 року ФОП ОСОБА_4 видано паспорт прив'язки двох тимчасових споруд ТС №1, №2 згідно Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для підприємницької діяльності на предпляжній території центрального пляжу по АДРЕСА_1 перед пляжна територія центрального пляжу).
Першим заступником голови ДАБІ України видано наказ від 23.08.2018 року №1089 “Про проведення позапланової перевірки”, яким наказано Департаменту ДАБІ у Запорізькій області провести позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження відділом містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області містобудівної діяльності, а саме: надання паспортів прив'язки групи тимчасових споруд від 04.05.2017р. №04-03/829/2; від 23.05.2017р. №04-03/931/4; від 25.05.2017р. №04-03/963/5; від 13.07.2017р. №04-03/2024/7; від 03.05.2018р. №50/30/04-15, №52/32/04-15, №51/31/04-15, №53/33/04-15; від 07.05.2018р. №56/36/04-15, №54/34/04-15, №55/35/04-15; від 10.05.2018р. №57/37/04-15; від 11.05.2018р. №58/38/04-15.
На підставі виданого наказу від 23.08.2018 року №1089 відповідачем складено направлення на проведення позапланової перевірки від 29.08.2018 року №25.
За результатами проведеної перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, головним інспектором будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту складено акт від 29.08.2018 року, в якому, зокрема, було зазначено, що 23.05.2017 відділом містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області за реєстраційним номером ТС №04-03/931/4, видано Паспорт прив'язки тимчасової споруди, відповідно до якого: назва об'єкту - “Дві тимчасові споруди”; адреса будівництва - Запорізька область, Приморський район АДРЕСА_3 м. Приморськ АДРЕСА_3 вул. Курортна (предпляжна територія центрального пляжу згідно комплексної схеми ТС №1, №2); замовник - ФОП ОСОБА_4 ; підписаний - начальником відділу житлово-комунального господарства, будівництва, архітектури та підприємництва Приморської міської ради Приморського району Запорізької області - Кононовим В.В. Паспорт прив'язки тимчасової споруди оформлено з порушенням вимог п.8.25 ДБН Б.2.2-5:2011 “Благоустрій територій”, п.10.17 ДБН 360-92** та ст.89 Водного кодексу України, зокрема ТС розміщена на прибережній захисній смузі та не зазначено відстані до урізу води”.
Також в зазначено акті вказано, що при видачі всіх вищевказаних паспортів прив'язки ТС відділом містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області було порушено вимоги п.1.12 “Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності” затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. №24, вимоги п.8.2.5 ДБН Б.2.2-5:2011 “Благоустрій територій”, вимоги п.10.17 ДБН 360-92** та ст. 89 Водного кодексу, згідно яких забороняється будівництво будинків, споруд та комунікацій у приміських прибережних смугах завширшки менше 100 м від урізу води, а у приморських курортних зонах за наявності пляжу - менше 100 м від його суходільної межі.
На підставі проведення позапланової перевірки відповідачем 29.08.2018 року прийнято рішення №458 про скасування дії Паспорту прив'язки тимчасової споруди для підприємницької діяльності, назва об'єкту - “Паспорт прив'язки двох тимчасових споруд”, реєстраційний номер ТС №04-03/913/4 від 23.05.2017 року, у зв'язку з тим, що паспорт видано з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме вимог п.1.12 “Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності”, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, п.8.2.5 ДБН Б.2.2-5:2011 “Благоустрій територій”, п.10.17 ДБН 360-92** та ст.89 Водного кодексу України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 10 Закону України “Про архітектурну діяльність”, для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідачем державний архітектурно-будівельний нагляд здійснювався щодо належного об'єкту нагляду, оскільки на момент проведення нагляду відповідні повноваження перейшли до відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Приморської міської ради.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування” встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження з організації благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Статтею 5 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” встановлено, що Управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Частиною 4 статті 28 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” передбачено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок №244).
Відповідно до пункту 1.3 Порядку №244, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Згідно пункту 1.4 Порядку №244, паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку №244, підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС. Згідно пункту 2.7 Порядку №244, паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Паспорт прив'язки ТС є рішенням виконавчого органу місцевого самоврядування з питань містобудування та архітектури, яке надає право зацікавленій особі на розміщення ТС.
Відповідно до п. 6 ч. 4 статті 41-1 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право: скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
З урахуванням вищевикладеного Департамент мав повноваження на скасування рішення виконавчого органу місцевого самоврядування з питань містобудування та архітектури, яке порушує вимоги містобудівного законодавства, в даному випадку паспорта прив'язки тимчасової споруди для ведення підприємницької діяльності.
З матеріалів справи слідує, що паспорт видано з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме порушено вимоги п.1.12 “Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності”, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, п.8.2.5 ДБН Б.2.2-5:2011 “Благоустрій територій”, п.10.17 ДБН 360-92** та ст.89 Водного кодексу України.
Відповідно до пункту 1.12 Порядку №244, при розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами.
Згідно п.8.2.5 ДБН Б.2.2-5:2011 “Благоустрій територій”, в межах водоохоронних зон залежно від призначення і стану водного об'єкту, функціонального призначення і стану прилеглих територій і їх природної цінності треба виділяти наступні категорії територій: природні території, що особливо охороняються - території природного комплексу, для яких встановлено відповідний статус; проектування в межах територій з цим статусом регламентується режимами особливої охорони і використання природних територій, що особливо охороняються, відповідно до [22]; території реконструкції і екологічної реабілітації - у межах цих територій під час проектування треба передбачати реабілітацію основних функцій водоохоронних зон, відновлення елементів і компонентів природного комплексу відповідно до [22]. Господарська діяльність у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах, в прибережних смугах уздовж морів, морських заток і лиманів і на островах - у внутрішніх морських водах регламентується ст.89 Водного кодексу України [10].
Відповідно до п. 10.17 ДБН 360-92**, у трикілометровій зоні узбережжя Азовського і Чорного морів забороняється будівництво: в) будинків, споруд і комунікацій у приморських прибережних смугах завширшки менше 100 м від урізу води, а у приморських курортних зонах за наявності пляжу - менше 100 м від його суходільної межі.
Згідно ч.1 ст.89 Водного кодексу України, прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Так, частиною 2 ст. 89 Водного кодексу України, у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.
Колегія суддів зазначає, що позивачем не спростовано доказами відсутності виявлених під час перевірки порушень, у зв'язку з чим суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволені позову.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.
Керуючись статтями 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.05.2019 року в адміністративній справі №280/130/19 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області, третя особа: Приморська міська рада Приморського району Запорізької області про визнання незаконним та скасування рішення - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.05.2019 року в адміністративній справі №280/130/19 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини постанови складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 09.10.2019 року, в повному обсязі постанова складена 10.10.2019 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя Н.І. Малиш
суддя В.А. Шальєва