09 жовтня 2019 року м. Дніпросправа № 280/1701/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Шлай А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Запоріжжя, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року (головуючий суддя: Калашник Ю.В) по адміністративній справі №280/1701/19
за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач ОСОБА_1 16.04.2019 року звернувся до суду з позовом до відповідача Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - Центральне ОУ ПФУ м. Запоріжжя), в якому просить визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача з 01.03.2019 року перерахувати йому пенсію за віком відповідно до приписів ч.2 п. 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-IV) та постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 року, застосувавши коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії - 1,17, виплатити суму заборгованості пенсії з урахуванням не виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовано порушенням його прав на перерахунок призначеної пенсії за віком в порядку та розмірі, визначеному вищезазначеними нормативно - правовими актами.
У відзиві на позов відповідач посилається на неправомірність доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.05.2019 року позовні вимоги задоволено з мотивів протиправності дій відповідача в частині відмови позивач у здійсненні з 01.03.2019 року перерахунку розміру призначеної пенсії за віком у відповідності до приписів ч.2 п. 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV та постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати та прийняти постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована неправомірністю висновків суду щодо протиправності вчинених ним дій щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії за віком з 01.03.2019 року у відповідності до приписів ч.2 п. 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV та постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 року.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач посилається на правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1,2,3 ст.242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, ст.2 та ч.4 ст.242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.05.2019 року відповідає, а вимоги апеляційної скарги є необґрунтованими з огляду на наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1 від 22.12.1992 року (а.с.8); починаючи з 19.02.1996 року отримує пенсію за віком як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та перераховану з 31.12.2003 року відповідно до Закону № 1058-IV.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.04.2018 року по справі №808/418/18, яке набрало законної сили 11.07.2018 року, стягнуто з Центрального ОУ ПФУ м. Запоріжжя на користь ОСОБА_1 заборгованість зі збільшенням пенсії передбаченої ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 року (далі - Закон № 796-XII) та ухвали ДААС від 07.03.2017 року по справі № 335/360/17 за період з 15.12.2016 року по 02.01.2018 року у розмірі 36 106,19 грн.; зобов'язано Центральне ОУ ПФУ м. Запоріжжя XII з 01.10.2017 року встановити ОСОБА_1 збільшення до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796- XII у розмірі 4 425,85 грн.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.10.2018 року по справі №0840/3814/18, яке набрало законної сили 15.01.2019 року, стягнуто з Центрального ОУ ПФУ м. Запоріжжя на користь ОСОБА_1 заборгованість зі збільшенням пенсії передбаченої п.2 ст.56 Закону №796-XII та рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.04.2018 року по справі №808/418/18 за період з 02.01.2018 року по 02.08.2018 року у сумі 30 980, 95 грн.; зобов'язано Центральне ОУ ПФУ м. Запоріжжя з 01.10.2017 року перерахувати ОСОБА_1 пенсію у відповідності до Закону №1058-IV зі збільшення до основної пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону №796-XII, без двоскладової формули у сумі 12 705, 96 грн. та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Листом № 24/Б-9/ВЕБ, 29/Б-9/ВЕБ від 06.03.2019 року Центральне ОУ ПФУ м. Запоріжжя повідомило позивача, що на виконання судового рішення по справі №808/418/18 з 01.10.2017 року йому проведено перерахунок пенсії, після якого її розмір становить 6 488,87 грн. Доплата з 15.12.2016 року по 02.01.2018 року у розмірі 36 106,19 грн. виплачена йому з основним розміром пенсії у серпні 2018 року.
На виконання рішення суду по справі №0840/3814/18 проведено перерахунок пенсії після якого її розмір становить 12 705,96 грн. Доплата за період 02.01.2018 року по 02.08.2018 року та з 03.08.2018 року по 28.02.2019 року у розмірі 60 677,65 грн. виплачена з основним розміром пенсії у березні 2019 року (а.с.9).
18.03.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального ОУ ПФУ м. Запоріжжя з заявою щодо здійснення йому перерахунку призначеної пенсії за віком починаючи з 01.03.2019 року на підставі приписів ч. 2 п. 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV та постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 року, у здійсненні якого листом № 54/Б-9/ВЕБ від 28.03.2019 року відповідач відмовив з посиланням на те, що перерахунок вже проведений за судовими рішеннями (а.с.10,11).
Не погоджуючись з даними діями відповідача позивач звернулася до суду з вимогою визнати їх протиправними та вимогою зобов'язати відповідача здійснити йому вищезазначений перерахунок.
Частиною 2 ст. 42 Закону № 1058-IV в редакції на час виникнення спірних правовідносин визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 % показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 % показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Частиною 2 п. 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV в редакції на час виникнення спірних правовідносин визначено, що збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене ч.2 ст. 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.
У 2019 - 2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 % показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 % показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
20.02.2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова КМУ №124), якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV, п.2,3,5 якого визначено, що перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058-IV, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
У 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Пунктом 2,5 Постанови КМУ №124 визначено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії - 1,17.
У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 грн., встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пенсійному фонду України забезпечити перерахунок пенсій, зазначених у п. 2 цієї постанови починаючи з 01.03.2019 року.
Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої згідно із Законом України від 17.07.1997 року №475/97-ВР визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Оскільки позивачу пенсія за віком як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС призначена у 1996 році та у 2003 році обрахована відповідно до норм Закону № 1058-IV, що відповідає вимогам Постанови КМУ №124, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності дій відповідача та наявності підстав для визначення йому зобов'язання здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком починаючи з 01.03.2019 року на підставі приписів ч. 2 п. 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV та у відповідності до даної постанови шляхом застосування коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі - 1,17.
Також судом першої інстанції вірно зазначено про протиправність посилань відповідача на те, що перерахунок пенсії позивачу вже здійснювався ним у 2019 році, оскільки даний перерахунок проводився відповідачем виключно на виконання судових рішень та стосувався інших правовідносин.
Оскільки судом першої інстанції в повному обсязі встановлено обставини, що мають значення для справи та винесено рішення з додержанням норм матеріального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 12, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Запоріжжя, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року по адміністративній справі №280/1701/19 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 09 жовтня 2019 року, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя Н.П. Баранник
суддя А.В. Шлай