Рішення від 10.10.2019 по справі 480/3117/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2019 р. Справа № 480/3117/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу №480/3117/19 за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі - відповідач, Сумський прикордонний загін) про:

- визнання протиправними дій в частині не нарахування єдиного соціального внеску на суму індексації грошового забезпечення;

- зобов'язання відповідача нарахувати та виплати єдиний соціальний внесок на суму нарахувань індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 по 01 березня 2017, -

ВСТАНОВИВ:

1. Позиція позивача.

1.1. Підставою для звернення до суду з позовом ОСОБА_1 визначив порушення своїх прав на виплату єдиного соціального внеску на суму індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби внаслідок неправомірної, на його думку, відмови відповідача нарахувати та виплатити вищевказаний внесок.

1.2. Позивач вважає, що індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення, а відтак єдиний соціальний внесок на вказану суму підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті. При цьому ненарахування та невиплата єдиного внеску на суму індексації грошового забезпечення з 01 липня 2015 по 01 березня 2017 року порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист та призводить до заниження розміру пенсії, яку він отримує.

2. Заперечення відповідача.

2.1. Не погоджуючись з позовними вимогами, у відзиві (а.с.21-24) Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України зазначив, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це лише встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

2.2. Таким чином, на думку відповідача, поняття «індексація грошових доходів населення» не входить до складу грошового забезпечення, яке отримується військовослужбовцями, тому єдиний внесок не може бути нарахований на індексацію грошових доходів населення.

2.3. Відповідач зауважує, що вказана правова позиція підтверджується висновками, викладеними у листі Пенсійного фонду України від 17.01.2011 № 691/03-30 «Нарахування єдиного внеску на суму індексації грошового забезпечення та вихідну допомогу», індивідуальній податковій консультації Державної фіскальної служби України від 20.12.2017 № 3054/5/99-99-13-02-01-16/ІПК, листах адміністрації Держприкордонслужби України від 03.03.2010 № 0.11-3520/0/6-10 та від 04.03.2010 № 0.11-3604/0/6-10.

3. Процесуальні дії у справі.

3.1. Ухвалою суду від 13.08.2019 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі №480/3117/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 09 жовтня 2019, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

4. Обставини справи.

4.1. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 по справі №480/4294/18 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 по 01.03.2017 (а.с.13-14)

4.2. На виконання рішення суду Сумським прикордонним загоном Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України нараховано та виплачено ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 по 01.03.2017 на загальну суму 30006,99 грн., що підтверджується листом № 11/Я-79 від 28.03.2019 (а.с. 15).

4.3. Крім того, у листі зазначено, що згідно з чинним законодавством єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на даний вид виплати не нараховується та не сплачується.

5. Норми права, які регулюють спірні правовідносини та їх застосування.

5.1. На виконання частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

5.2. Частина 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

5.3. Статтею 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VІ) визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску.

5.4. Відповідно до абзацу 7 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є: військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

5.5. Згідно із абзацом 2 пункту 1 частини 1 статті 7 Закону № 2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

5.6. Пунктом 2 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція № 449) встановлюється єдиний внесок відповідно до Закону у розмірі 22 відсотків на суму: грошового забезпечення кожної застрахованої особи:

оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця;

допомоги з тимчасової непрацездатності;

допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами;

допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

5.7. Відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сім'ї» (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

5.8. Інструкцією про прядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної Прикордонної служби України, затверджена наказом Адміністрації Державної Прикордонної служби України від 20.05.2008 № 425 (далі - Інструкція № 425) визначені поняття «грошове забезпечення» та «місячне грошове забезпечення», а також їх склад.

5.9. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До складу місячного грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати та премія);

5.10. Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294) визначено поняття та структура грошового забезпечення військовослужбовців. Так, визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25 - 28 до зазначеної Постанови № 1294.

5.11. Згідно із ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

6. Висновки суду щодо доводів сторін та вирішення спору.

6.1. З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду Сумським прикордонним загоном Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України нараховано та виплачено ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 по 01.03.2017 на загальну суму 30006,99 грн. без нарахування єдиного соціального внеску на зазначені суми.

6.2. Доводячи необґрунтованість позовних вимог, відповідач вказує, що індексація є соціально гарантованою виплатою та не відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а відтак і нарахування єдиного соціального внеску на зазначені суми не проводиться.

6.3. Між тим, на переконання суду, вказані доводи не ґрунтуються на нормах законодавства, яке регулює спірні правовідносини, оскільки, як встановлено рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 по справі №480/4294/18 індексація відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а отже на суми індексації грошового забезпечення військовослужбовця нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

6.4. Щодо посилань відповідача на висновки, викладені у листі Пенсійного фонду України від 17.01.2011 № 691/03-30 «Нарахування єдиного внеску на суму індексації грошового забезпечення та вихідну допомогу», індивідуальній податковій консультації Державної фіскальної служби України від 20.12.2017 № 3054/5/99-99-13-02-01-16/ІПК, листах адміністрації Держприкордонслужби України від 03.03.2010 № 0.11-3520/0/6-10 та від 04.03.2010 № 0.11-3604/0/6-10, то суд не бере їх до уваги, оскільки зазначені листи не є нормативно-правовими актами, а відповідач як суб'єкт владних повноважень повинен у своїй діяльності керуватися Конституцією України та законами України.

6.5. Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно із пунктом 52.2 статті 52 Податкового кодексу України індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

6.6. Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

6.7. Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

6.8. Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України судові витрати в розмірі 768,40 грн.

6.9. Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в частині не нарахування єдиного соціального внеску на суму виплат індексації грошового забезпечення з 01 липня 2015 по 01 березня 2017 року на час виключення зі списків особового складу.

Зобов'язати Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) єдиний соціальний внесок на суму нарахувань індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 по 01 березня 2017 на час виключення його зі списків особового складу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) витрати на оплату судового збору в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик