про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
10 жовтня 2019 року м. Рівне №460/2643/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., після одержання позовної заяви
Залузької сільської ради Дубровицького району Рівненської області
до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області
провизнання протиправними та скасування розпорядчих документів,
08.10.2019 Залузька сільська рада Дубровицького району Рівненської області звернулася в Рівненський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про визнання протиправними і скасування розпорядчих документів, на підставі яких Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області надало у власність для ведення особистого селянського господарства земельні ділянки з наступними кадастровими номерами: 5621882800:02:004:0614, 5621882800:02:004:0615, 5621882800:02:004:0616, 5621882800:02 :004:0617, 5621882800:02:004:0618, 5621882800:02:004:0619, 5621882800:02:004:0620, 5621882800:02:004:0621, 5621882800:02:004:0622.
Згідно з частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;
5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
А відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Перевіривши позовну заяву Залузьої сільської ради, суддя встановила таке.
Звертаючись з адміністративним позовом до суду Залузька сільська рада вказує, що в період з червня по липень 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області громадянам надано у власність для ведення особистого селянського господарства земельні ділянки на території Залузької сільської ради (за межами населених пунктів) з наступними кадастровими номерами: 5621882800:02:004:0614, 5621882800:02:004:0615, 5621882800:02:004:0616, 5621882800:02:004:0617, 5621882800:02:004:0618, 5621882800:02 :004:0619, 5621882800:02:004:0620, 5621882800:02:004:0621, 5621882800 :02:004:0622, попри те, що за рішенням Залузької сільської ради №98 від 02.06.2008 вищевказані земельні ділянки були надані в оренду працівникам соціальної сфери для ведення особистого селянського господарства, і ті ними добросовісно, безперервно та за призначенням користувалися і користуються. Залузька сільська рада вказує на протиправність відповідних розпорядчих документів, як з огляду на те, що передача у власність земельних ділянок одним особам відбулася без припинення права користування інших осіб, так і з огляду на те, що передача відбулася без врахування відмови Залузької сільської ради в наданні дозволів на розробку проектів землеустрою. При цьому, до матеріалів позову Залузькою сільською радою надано Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та з Державного земельного кадастру про право власності та речові права, згідно з якими: земельні ділянки з кадастровими номерами 5621882800:02:004:0614, 5621882800:02:004:0616, 5621882800:02:004:0618, 5621882800:02 :004:0619 з 01.07.2019 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , з кадастровим номером 5621882800:02:004:0620 - з 12.06.2019 - ОСОБА_2 , з кадастровим номером 5621882800:02:004:0622 - з 12.06.2019 ОСОБА_3 . Решта земельних ділянок сформовані як об'єкти цивільних прав, але право власності на них ще не зареєстроване.
Згідно із частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
В свою чергу, за визначеннями, які містяться в пунктах 1, 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи в публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Разом з тим неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Тобто, до юрисдикції адміністративного суду належить спір, що виник між двома (кількома) суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правовідносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний (зобов'язані) виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
Аналогічну правову позицію викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду, зокрема, від 23.05.2018 у справі №914/2006/17, від 04.09.2018 у справі №823/2042/16, від 05.12.2018 у справі № 802/560/17-а, від 14.06. 2016 у справі №21-41а16, від 12.12.2018 у справі №805/34/18-а.
Судом встановлено, що звертаючись до адміністративного суду із позовом Залуська сільська рада просить визнати протиправними і скасувати розпорядчі документи Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, на підставі яких передано у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства певним фізичним особам.
Таким чином, спір, що розглядається, не є спором між учасниками публічно-правових відносин оскільки відповідач, приймаючи відповідні розпорядчі документи не мав публічно-правових відносин з позивачем.
Публічно-правовим, вважається, зокрема, спір, у якому сторони правовідносин виступають одна щодо іншої не як рівноправні, і в якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції та може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Судом встановлено, що звертаючись до адміністративного суду із позовом, Залузька сільська рада фактично має намір усунути порушення своїх прав орендодавця відповідних земельних ділянок та захистити права орендарів таких ділянок, і при цьому оспорює підстави набуття права приватної власності на вказані ділянки певним колом фізичних осіб, які не були їхніми орендарями.
Аналіз зазначених обставин справи дає підстави вважати, що спір у цій справі не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу державної влади, а стосується захисту його приватних інтересів та приватних інтересів інших фізичних осіб.
Таким чином, в даному випадку існує спір про право цивільне, незважаючи на те, що у ньому бере участь суб'єкт публічного права.
Велика Палата Верховного Суду у постанові №826/631/15 від 06.06.2018 зробила правовий висновок, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після своєї реалізації), подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися не в порядку адміністративної юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.
Аналогічна правова позиція наведена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 06.06.2018 у справі №826/631/15, від 03.10.2018 у справі №357/14358/15-а та у справі №200/17470/14-а.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
А згідно з частиною шостою цієї статті, в такому випадку, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити, оскільки позов не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства. А з огляду на суб'єктний склад сторін спору він повинен вирішуватися за правилами господарського судочинства.
Що стосується сплаченого позивачем судового збору в сумі 1921,00 грн., то за правилами пункту 3 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011, сплачена сума судового збору повертається в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі, за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду. Позаяк на даному етапі відповідне клопотання відсутнє, підстав для повернення судового збору, наразі, немає.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 170, статтями 241, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Залузької сільської ради Дубровицького району Рівненської області до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про визнання протиправними і скасування розпорядчих документів, на підставі яких Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області надало у власність для ведення особистого селянського господарства земельні ділянки з наступними кадастровими номерами: 5621882800:02:004:0614, 5621882800:02:004:0615, 5621882800:02:004:0616, 5621882800:02:004:0617, 5621882800: 02:004:0618, 5621882800:02:004:0619, 5621882800:02:004:0620, 5621882800:02:004:0621, 5621882800:02:004:0622.
Роз'яснити позивачу, що спір повинен вирішуватися за правилами господарського судочинства Господарським судом Рівненської області (33013, м.Рівне, вул.Набережна, 26). .
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Суддя Друзенко Н.В.