Рішення від 08.10.2019 по справі 540/1780/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/1780/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Попова В.Ф.,

секретар: Рябчич А.М.,

за участю:

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Чорного А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" про зобов'язання вчинити певні дії суб'єкта владних повноважень,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області в якому зазначив наступне:

Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Херсонській області підготувати всі необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у тому числі розрахунок вислуги років з урахуванням обчислення:

а) періоду перебування у міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки у складі національного поліцейського персоналу з розрахунку один місяць за три місяці відповідно до ч. 3 ст.8 Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки»;

б) періоду служби на посадах спеціального підрозділу по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку на пільгових умовах один рік служби за півтора року;

в) додаткового зарахування періоду навчання в цивільному вищому навчальному закладі до призначення на посаду в ОВС із розрахунку один рік за шість місяців;

та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для прийняття рішення.

Ухвалою суду за клопотанням відповідача залучено до участі у справі в якості другого відповідача Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області", яке в судове засідання не з'явилось, про причини неявки суд не повідомило.

Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив, що з 2000 до 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України і був звільнений наказом УМВС України в Херсонській області від 06.11.2015 №415о/с, згідно з п.п.10, 11 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до п.64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Відповідно до вимог діючого законодавства, на дату звільнення для призначення пенсії за вислугу років необхідно, щоб вислуга становила 22 роки 6 місяців і більше. На час звільнення стаж 14 років 11 місяців 13 днів календарної вислуги років або 29 років 8 місяців 21 день вислуги у пільговому обчисленні. Проте, на заяву з проханням підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області необхідні документи для прийняття рішення про призначення пенсії, Ліквідаційна комісія УМВС України в Херсонській області надала відмову, посилаючись на відсутність правових підстав.

Відмова є такою, що порушує право на соціальний захист і суперечить чинному законодавству, оскільки вислуга років дає право на призначення пенсії відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки розрахунок стажу проведено без урахування пільгових періодів про проходження служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру та безпеки у складі національного поліцейського персоналу в Республіці Судан. Крім того не враховано період роботи на посаді оперуповноваженого управління по боротьбі з організованою злочинністю, а також навчання у вищому навчальному закладі.

Із заявою про призначення пенсії не звертався, а лише подав заяву про проведення розрахунку вислуги років для призначення пенсії. До Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" також не звертався.

Відповідач - Ліквідаційна комісія УМВС України в Херсонській області заперечували проти задоволення позовних вимог, надали відзив на позовну заяву та пояснили, що вони не є органом який розглядає заяви про призначення пенсії та направляє документи з цього приводу до територіального управління ПФУ. На заяву позивача було надано відповідь та роз'яснено, що його стажу недостатньо для призначення пенсії.

Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази по справі суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Умови та порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ч. 1 ст. 48 цього Закону передбачено, що заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (Далі - Постанова правління ПФУ).

Відповідно до п. 1 Постанови правління ПФУ заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пунктів 4, 9 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878 (зі змінами), та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року № 760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (Далі - Наказ МВС № 760).

П. 3 Розділу І Наказу МВС № 760 встановлено, що уповноважені структурні підрозділи - це визначені МВС, ЦОВВ (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України) та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Міністерство внутрішніх справ України листом від 25.02.2019 № 2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ» повідомило ліквідаційні комісії ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі про те, що на виконання пунктів 31, 32, 33 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 878 від 28.10.2015, та з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів органів внутрішніх справ, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України № 787 від 25.09.2018 «Про організаційно-штатні зміни у МВС» при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях та місту Києву створені сектори із соціально-гуманітарних питань.

На виконання вказаного листа 20.03.2019 згідно акту передачі-приймання № 51/19/01-2019 член ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області передав, а завідувач сектору із соціально-гуманітарних питань державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» прийняла облікові справи пенсіонерів МВС, електронний список пенсіонерів МВС та інші документи.

Відтак, ліквідаційна комісія УМВС України в Херсонській області в розумінні Постанови правління ПФУ та Наказу МВС № 760 не є уповноваженим структурним підрозділом, на який покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів, та відповідно на сьогодні ліквідаційна комісія УМВС України в Херсонській області не наділена повноваженнями, зобов'язати вчинити які просить позивач.

Як встановлено в судовому засіданні, позивач із заявою про призначення пенсії не звертався ні до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, ні до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області".

Подана ОСОБА_1 заява до ГУ Національної поліції в Херсонській області не є заявою про призначення пенсії, що він і підтвердив в судовому засіданні. (а.с.19-20)

На думку суду, зазначена заява є вимогою до ГУ Національної поліції в Херсонській області про обрахування вислуги років для призначення пенсії з урахуванням пільгових періодів, з чим не погодилась ліквідаційна комісія і надала позивачу відповідь. (а.с.21)

Таким чином між сторонами існує спір, щодо вислуги років позивача та врахування при цьому періодів служби, що дають право на її пільгове обрахування.

Оскільки позивач не звертався із заявою про призначення йому пенсії до уповноваженого органу, то відсутні підстави для проведення розрахунку вислуги років, грошового забезпечення та відповідно і прийняття рішення про призначення пенсії чи про відмову у її призначенні.

Наявність рішення уповноваженого органу про відмову позивачу у призначенні пенсії за відсутності достатньої для цього вислуги років, може бути предметом оскарження до суду.

Таким чином, у цій справі суд не дає оцінку обґрунтуванням позивача, що правильності обрахування його вислуги років з урахуванням особливостей проходження служби та пільг, оскільки такі вимоги є передчасними.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 242-248 КАС України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" про зобов'язання вчинити певні дії суб'єкта владних повноважень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 10 жовтня 2019 р.

Суддя Попов В.Ф.

кат. 106030000