10 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3402/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
30 липня 2019 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі - відповідач, УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради), в якому позивач просить:
1) визнати протиправними дії УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради щодо відмови позивачу у наданні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, викладеного в листі від 07.03.2019 №1775/02;
2) зобов'язати УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради надати статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни.
В ході судового розгляду справи встановлено таке.
08.02.2019 позивач звернулася до УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради з заявою про надання статусу члена сім'ї загиблого ветерана війни.
07.03.2019 за вих. № 1775/02 УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради позивачу надана відповідь, в якій відповідач посилаючись на лист Міністерства соціальної політики України від 04.07.2017 № 3890/0/166-17/401, лист Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації від 15.08.2018 № 13/1659-31 та надані документі: свідоцтво про смерть від 18.08.2017 серії НОМЕР_1 та експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 13.11.2017 №62, зазначив про відсутність правових підстав для встановлення статусу члена сім'ї загиблого ветерана війни згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (арк. спр. 18).
У листі від 07.03.2019 № 1775/02 відповідач зазначив, що заява позивача від 18.01.2018 № К УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради розглянута повторно (арк. спр. 18).
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що між сторонами вже існував спір з тих самих підстав щодо правомірності відмови у наданні ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого за відсутності правових підстав для встановлення статусу члена сім'ї загиблого ветерана війни згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зазначені обставини підтверджуються рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі №1240/2319/18 (арк. спр. 21-27), яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 04.12.2018 (арк. спр. 60-63).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у адміністративній справі №1240/2319/18 встановлені наступні обставини.
18.01.2018 позивач звернулася до відповідача з заявою про надання як дружині померлого інваліда війни згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ст.10 п.6,7 цього Закону статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, надавши довідку від 27.12.2017 № 99, видану ЛОДА.
06.02.2018 відповідачем надано відповідь № 1013/02, згідно з якою з порушеного питання Міністерство соціальної політики України листом від 04.07.2017 № 389/0/166-17/401 надало наступне роз'яснення. Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини першої статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» чинність цього Закону поширюється на: сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, та прирівняних до них осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби, а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів. Аналізуючи абзац перший пункту 1 статті 10 Закону вважаємо, що суб'єктом даного абзацу пункту 1 статті 10 є сім'ї: військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав; прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 Закону. Тобто це особи, які за життя мали статус учасника бойових дій чи інваліда війни. До членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених в пункті 1 статті 10 Закону, належать, зокрема, один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні. Статус сім'ям цих осіб надається у разі загибелі (смерті) внаслідок: поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків); захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби під час воєнних дій та конфліктів, захворювання, пов'язаного з перебуванням на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів. З урахуванням викладеного, відсутні правові підстави для встановлення ОСОБА_1 як дружині померлого ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни згідно з пунктом 1 статті 10 Закону.
Також відповідачем надано суду лист Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації від 15.08.2018 № 13/1659-31, в якому зазначено, що до осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (пункт 1 стаття 10) належать, зокрема, сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 та 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів. Встановлення статусу дружинам померлих учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть яких пов'язана із захворюванням, отриманим під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, статтею 10 Закону не передбачено.
Роз'яснення з цього питання було надано Міністерством соціальної політики України в листі від 04.07.2017 № 3890/0/166-17/401 (арк. спр. 26).
У рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі № 1240/2319/18 судом зроблений правовий висновок про наявність встановлених законом підстав для надання позивачу статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, прийняв рішення про часткове задоволення позовних вимог: визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо відмови ОСОБА_2 у наданні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни з підстав, викладених у листі Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 06.02.2018 № 1013/02; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.01.2018 про надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни з урахуванням правової оцінки, наданої судом; у решті позовних вимог відмовлено (арк. спр. 21-27).
08.02.2019 за вх. № 1147 Управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради отримано виконавчий лист по адміністративній справі № 1240/2319/18 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо зобов'язання повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.01.2018 про надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни з урахуванням правової оцінки, наданої судом (арк. спр. 58).
З листа відповідача від 07.03.2019 № 1775/02 та обставин справи вбачається, що заява позивача від 18.01.2018 розглянута повторно, відмову у наданні позивачу у наданні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни вмотивовано тими ж самими підставами: відсутністю правових підстав для встановлення статусу за згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та з посиланням на листи Міністерства соціальної політики України від 04.07.2017 № 389/0/166-17/401, Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації від 15.08.2018 № 13/1659-31, як при наданні відповіді 06.02.2018 за № 1013/02.
З огляду на викладене, можна зробити висновок, що правові висновки суду, викладені у рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі № 1240/2319/18, відповідачем не враховано, відмовлено повторно позивачу у задоволенні заяви з одних і тих підстав, незважаючи на судове рішення, яке набрало законної сили, у зв'язку із чим позивач вимушений вдруге звертатися до суду з одним і тим же предметом позову.
Відповідно до частини першої статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними (частина друга статті 249 КАС України).
З огляду на вищенаведені обставини, та необхідності вжиття заходів з метою унеможливлення вчинення подібних порушень в подальшому, суд вважає за необхідне направити окрему ухвалу керівнику Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради.
Керуючись ст. 249 КАС України, суд
Направити окрему ухвалу керівнику Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради для вжиття належних заходів з метою з'ясування причин та умов, що сприяли повторній відмові ОСОБА_1 у наданні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни за наявності правових висновків суду, викладених у рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі №1240/2319/18, та вжиття заходів з метою унеможливлення вчинення подібних порушень у подальшому.
Про вжиті заходи повідомити суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується, до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова