Іменем України
09 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4082/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання неправомірними дій та скасування постанови про стягнення виконавчого збору,-
16 вересня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганській області, позивач) до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області (далі - УДВС ГТУЮ у Луганській області, відповідач), в якому просив суд:
-визнати неправомірними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області щодо винесення постанови про стягнення виконавчого збору від 09.08.2019 у виконавчому провадженні № 59753407 та скасувати зазначену постанову.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 06.09.2019 на адресу управління надійшла оскаржувана постанова про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн.
Позивач вважає неправомірними дії головного державного виконавця щодо винесення постанови про стягнення виконавчого збору у зв'язку з тим, що стягувач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію згідно з вимогами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія є періодичним платежем, призначається відповідно до українського законодавства довічно (зокрема - за вислугу років). Тобто виплачується не разова виплата, виплачується пенсія як періодичний платіж, призначений довічно. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2019 в справі № 360/1100/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 12 лютого 2019 року ОСОБА_1 виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" без обмеження нарахованої пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 12 лютого 2019 року.
Також позивач зазначив, що згідно з пунктом п'ятим статті 27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Головним управлінням листом від 13.09.2019 № 13684/03-01 направлено до виконавчої служби повідомлення про те, що рішення про наявність підстав виплат суми за рішенням суду приймає персональний склад комісії, її голова, заступник голови та секретар, які затверджуються Головою правління Пенсійного фонду України. Станом на вересень 2019 року інформації про прийняття відповідного рішення стосовно наявності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, ОСОБА_1 від Пенсійного фонду України не надходило.
Ухвалою суду від 19.09.2019 залишено позовну заяву без руху (арк. спр. 12-13).
Ухвалою суду від 03.10.2019 відкрито провадження в зазначеній справі після усунення позивачем недоліків позовної заяви та призначено до розгляду (а.с. 1-2).
09.10.2019 до відділу діловодства та обліку звернень громадян суду (канцелярію) від відповідача за вх. № 51283/2019 надійшли витребувані ухвалою суду від 03.10.2019 документи та відзив на позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити (арк. спр. 25-28).
У судове засідання представник позивача не прибув, позовна заяви містить у собі клопотання про розгляд справи у відсутність представника позивача.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, відзив містить у собі клопотання про розгляд справи у відсутність представника відповідача.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження із врахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 КАС України, з повідомленням сторін в письмовому провадженні відповідно до вимог частини дев'ятої статті 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.
Постановою першого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2019 у справі № 360/1100/1 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії щодо обмеження виплати пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність; зобов'язання здійснити з 12 лютого 2019 року виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" без обмеження нарахованої пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 12 лютого 2019 року - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження виплати ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 12 лютого 2019 року ОСОБА_1 виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" без обмеження нарахованої пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 12 лютого 2019 року. Рішення суду набрало законної сили 19.09.2019.
31.05.2019 стягувачу видано виконавчий лист № 360/1100/18 щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 12 лютого 2019 року ОСОБА_1 виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" без обмеження нарахованої пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 12 лютого 2019 року (арк. спр. 31).
09.08.2019 відповідачем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 59753407 щодо примусового виконання виконавчого листа № 360/1100/19, виданого Луганським окружним адміністративним судом 31.05.2019.
Головне управління листом від 13.09.2019 № 13684/03-01 повідомлено виконавчу службу про те, що на виконання рішення Першого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2019 по справі № 360/1100/19, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 12 лютого 2019 року ОСОБА_1 виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" без обмеження нарахованої пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 12 лютого 2019 року. Донараховану пенсію за період з 19.06.2019 по 31.07.2019 у сумі 6681,01 грн. ОСОБА_1 отримав в серпні 2019 року. Виплата донарахованої пенсії за період: з 12.02.2019 по 18.06.2019 у сумі 25896,78 грн. буде здійснюватись за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. Рішення про наявність підстав виплат суми за рішенням суду приймає персональний склад комісії, її голова, заступник голови та секретар, які затверджуються Головою правління Пенсійного фонду України. Станом на вересень 2019 року інформації про прийняття відповідного рішення стосовно наявності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, ОСОБА_1 від Пенсійного фонду України не надходило (арк. спр. 31-36).
09.08.2019 державним виконавцем винесено постанову про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області виконавчого збору в сумі 16692,00 грн, яку було направлено на адресу боржника листом від 09.08.2019 № 5605.
До Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оскаржувана постанова надійшла 06.09.2019, що підтверджено відбитком штампу вхідної кореспонденції на супровідному листі (арк.спр. 6).
Вирішуючи спір по суті судом застосовані наступні норми чинного законодавства.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Згідно частин п'ятої, шостої статті 26 Закону України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404) виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 27 Закону № 1404 виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Відповідно до частини п'ятої статті 27 Закону № 1404 виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
За частиною дев'ятою статті 27 Закону № 1404 виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону № 1404 виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Аналізуючи положення статей 26, 27 Закону № 1404 суд дійшов висновку, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов'язується з початком примусового виконання. Останнє виконавець розпочинає на підставі виконавчого документа, відтак одночасно з відкриттям виконавчого провадження повинен вирішити питання про стягнення виконавчого збору.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає, що, незважаючи на те, що боржником є Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, тобто державний орган, вказаний виконавчий лист містить вимогу щодо зобов'язання вчинити певні дії, а не стягнення. Тому виконання вказаного виконавчого листа здійснюється у відповідності до норм Закону України "Про виконавче провадження", а не Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Такого ж висновку дійшов Верховний Суд по справі № 295/13991/16-а (провадження № К/9901/23260/18).
Стягнення виконавчого збору при відкритті виконавчого провадження є обов'язком державного виконавця.
Необґрунтованими є посилання скаржника на те, що виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів, оскільки виконавчий лист у справі № 360/1100/19 носить зобов'язальний характер. Вказаний виконавчий лист передбачає одноразовий характер виконання шляхом перерахунку пенсії та подачі органам Державного казначейства відповідних платіжних документів, а не стягнення періодичних платежів.
Отже, в даному випадку, виконання рішення суду відбувається не у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", а тому пункт 3 частини п'ятої статті 27 Закону № 1404 не може бути застосований.
Такого ж висновку дійшов Верховний Суд по справі №703/1086/17 (провадження №К/9901/21336/18).
Враховуючи, що у встановлений законом строк для добровільного виконання рішення, підтвердження повного його виконання позивачем не надано, державним виконавцем правомірно розпочато примусове виконання виконавчого документа та стягнуто виконавчий збір.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку необґрунтованості позовних вимог Головного управління ПФУ в Луганській області та як наслідок відсутність підстав для їх задоволення.
Питання щодо розподілу судового збору не вирішується з урахуванням вимог ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання неправомірними дій та скасування постанови про стягнення виконавчого збору - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є.О. Кисельова