03 жовтня 2019 року № 320/2869/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М., за участю секретаря судового засідання Масловської К.І.,
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: Костюка В.О.
представника відповідача: Карманова А.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Обухівської районної ради Київської області
провизнання протиправним та скасування рішення,
I. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернувся 14.06.2019 ОСОБА_1 з позовом до Обухівської районної ради Київській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Обухівської районної ради Київської області №1022.40.VII від 02.06.2019 року «Про затвердження протоколу лічильної комісії Обухівської районної ради сьомого скликання від 02 червня 2019 року №21 про підрахунок голосів та встановлення результатів таємного голосування з питання звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання та дострокове припинення ним повноважень голови ради»;
- поновити ОСОБА_1 на посаді голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання.
II. Позиція позивача та заперечення відповідача
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення, прийняте 02.06.2019 Обухівською районною радою Київської області № 1022.40 на позачерговій сесії VII від 02.06.2019 р. «Про затвердження протоколу лічильної комісії Обухівської районної ради сьомого скликання від 02.06.2019 р. №21 про підрахунок голосів та встановлення результатів таємного голосування з питання звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання та дострокове припинення ним повноважень голови ради» є таким, що порушує норми чинного законодавства, прийняте без дотримання порядку винесення на розгляд сесії питання порядку денного про звільнення голови ради, оскільки питання про звільнення ОСОБА_1 внесено до порядку денного сесії у день засідання без попереднього обговорення, підготовки та оприлюднення, що суперечить чинному законодавству та Регламенту Обухівської районної ради.
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався, пояснення по суті позовних вимог з приводу звільнення ОСОБА_1 надав у судовому засіданні. У судовому засіданні проти позову заперечував, однак чітких та обґрунтованих відповідей на питання позивача не надав. Зазначив, що позачергова сесія відбулась у зв'язку з тим, що попередньо виконуючий обов'язки голови Обухівської районної ради Київської області відмовив у проведенні голосування з питання звільнення ОСОБА_1 , а депутати Обухівської районної ради Київської області, вважаючи відмову невмотивованою, самостійно провели таємне голосування на позачерговій сесії VII від 02.06.2019, де було прийняте оскаржуване рішення. В свою чергу вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскільки позачергова сесія скликалась депутатами які становлять не менш як одну третину складу ради.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.06.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі №320/2869/19 та вирішено здійснювати її розгляд з викликом учасників справи.
Протокольною ухвалою суду від 08.07.2019 відкладено судове засідання у зв'язку з інших причин, а саме у зв'язку із неявкою представника відповідача.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 зупинено провадження в адміністративній справі №320/2869/19 до вирішення питання про відвід.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.09.2019 поновлено провадження в адміністративній справі № 320/2869/19 та призначено судове засідання 12.09.2019.
Протокольною ухвалою суду від 12.09.2019 відкладено судове засідання у зв'язку з інших причин, а саме у зв'язку із неявкою представника відповідача та витребуванням доказів.
Протокольною ухвалою суду від 12.09.2019 оголошено перерву у зв'язку з інших причин, а саме у зв'язку із витребуванням доказів.
Протокольною ухвалою суду від 24.09.2019 відкладено судове засідання у зв'язку з інших причин, а саме у зв'язку із наданням пояснень позивачем.
У судовому засіданні 03.10.2019 було проголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повний текст рішення виготовлений та підписаний 9.10.2019.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
Судом встановлено, що рішенням Обухівської районної ради Київської області №942.37 від 01.02.2019 року ОСОБА_1 було звільнено з посади голови Обухівської районної ради Київської області.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2019 р. у справі №320/550/19 було визнано протиправним та скасовано рішення Обухівської районної ради Київської області № 942.37 VII від 01.02.2019 р. «Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання та дострокове припинення ним повноважень голови ради». Звернуто рішення суду до негайного виконання.
Рішенням, прийнятим 02.06.2019 р. Обухівською районною радою Київської області №1022.40 на позачерговій сесії VII від 02.06.2019 р. «Про затвердження протоколу лічильної комісії Обухівської районної ради сьомого скликання від 02.06.2019 р. №21 про підрахунок голосів та встановлення результатів таємного голосування з питання звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання та дострокове припинення ним повноважень голови ради» ОСОБА_1 звільнено з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання (а.с. 31).
Рішення про звільнення прийняте за результатами поіменного голосування, результати якого підтверджуються матеріалами справи. Зі змісту відомостей про результати поіменного голосування, та при підрахунку голосів встановлено, що приймали участь у таємному голосуванні дев'ятнадцять депутатів Обухівської районної ради, позначку «за» звільнення з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання поставили усі присутні, засвідчивши при цьому особистим підписом. Відсутні на пленарному засіданні п'ятнадцять осіб (а.с. 16-25).
Згідно витягу, сформованого на запит від 05.06.2019 за №1005411337 відповідно до статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-піприємців та громадських формувань, обов'язки голови Обухівської районної ради Київської області з 03.06.2019 р. виконує ОСОБА_3 до моменту прийняття рішення районною радою про обрання голови (а.с.26-30).
Вважаючи рішення Обухівської районної ради Київської області №1022.40.VII від 022019 року «Про затвердження протоколу лічильної комісії Обухівської районної ради сьомого скликання від 02 червня 2019 року №21 про підрахунок голосів та встановлення результатів таємного голосування з питання звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання та дострокове припинення ним повноважень голови ради» таким, що винесене всупереч вимогам Регламенту Обухівської районної ради а також закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», позивач звернувся до суду для захисту законних прав та інтересів.
V. Норми права, які застосував суд
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено в Законі України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до статті 5 цього Закону система місцевого самоврядування включає, зокрема, районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Нормами п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання обрання голови ради, відповідно заступника голови районної ради та першого заступника, заступника голови обласної ради, звільнення їх з посади.
Положеннями ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частиною 4 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Згідно з частиною 6 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради. У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;
2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Відповідно до частини 7 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Згідно з частиною 9 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Частиною 10 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" голова районної, обласної, районної у місті (у разі її створення) ради обирається відповідною радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради. Голова ради здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків, передбачених частинами четвертою та п'ятою цієї статті. Голова ради вважається звільненим з посади з дня припинення ним депутатських повноважень або повноважень голови.
Частиною 4 статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що у своїй діяльності голова ради є підзвітним раді та може бути звільнений з посади радою шляхом таємного голосування. Питання про звільнення голови ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради.
Згідно з частиною 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Нормами частини 15 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Отже, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" чітко передбачено, що регламентом районної ради можуть бути врегульовані порядок проведення першої сесії ради, обрання голови та заступника, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовка і розгляд питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії.
Відповідно до матеріалів, наданих до суду встановлено, що рішенням Обухівської районної ради від 07.12.2015 №7.2.VІІ затверджено Регламент Обухівської районної ради Київської області VІІ скликання (з подальшими змінами, внесеними рішеннями районної ради від 13.04.2016 №56.7.VІІ та від 01.11.2016 №203.14.VІІ), який передбачає, зокрема, порядок обрання та звільнення голови районної ради, порядок скликання чергової або невідкладної сесії районної ради, порядок призначення пленарних засідань районної ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, порядок підготовки проектів рішень і прийняття рішень ради, порядок роботи сесії ради, а також інші питання організації роботи районної ради.
Так, формування порядку денного сесії Обухівської районної ради врегульовано статтею 20 Регламенту.
Відповідно до п. 20.1 Регламенту проект порядку денного сесії формується головою ради і складається з питань, що включаються до порядку денного за ініціативи голови районної ради, питань, передбачених планом роботи ради, питань, запропонованих на розгляд ради постійними комісіями, депутатськими групами та депутатськими фракціями, депутатами, головою районної державної адміністрації, загальними зборами громадян. Він доводиться до відома депутатів не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії.
Пунктом 20.2 Регламенту передбачено, то пропозиції до порядку денного сесії вносяться вищезазначеними органами не пізніше як за 25 днів до пленарного засідання. Голова ради організовує їх попередній розгляд в постійних комісіях ради.
Згідно з п. 20.3 Регламенту пропозиції, внесені пізніше вищезазначеного строку або безпосередньо при розгляді проекту порядку денною на сесії, включаються до порядку денного у тому випадку, якщо вони попередньо розглянуті відповідними органами ради. На сесії в таких випадках заслуховується повідомлення ініціаторів пропозиції про виконані підготовчу роботу, готовність проектів документів та можливість надання їх депутатам, а також заслуховується виступ з цього питання уповноваженого представника відповідної постійної комісії.
Пункт 20.4 Регламенту передбачає, що пропозиції щодо кожного питання, яке пропонується включити до порядку денного сесії, подаються із супроводжуючою запискою і проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією.
Отже, вищезазначені пункти Регламенту встановлюють порядок розгляду всіх питань, які виносяться на сесію ради, та передбачають собою процедуру, яка передбачає завчасне, не пізніше як за 25 днів до пленарного засідання подання пропозиції до порядку денного, які в подальшому доводяться за 10 днів до відома депутатів, а у виняткових випадках за день.
Також, Регламент передбачає, що пропозиції до порядку денного, які внесені пізніше, можуть бути розглянуті, якщо вони попередньо розглянуті відповідними органами ради, до яких відносяться комісії. В даному випадку на сесії заслуховується ініціатор пропозиції з повідомленням про виконані підготовчі дії та можливість надання проектів документів депутатам, а також заслуховується виступ представника відповідної профільної комісії.
Регламент в обов'язковому порядку встановлює, що кожен проект, який пропонується включити до порядку денного сесії, подається із супроводжуючою запискою і проектом рішення, яке пропонується прийняти.
Так, за змістом ч. 4 ст. 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про звільнення голови ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради.
Аналогічне положення закріплено в абзаці 2 пункту 28.4 Регламенту.
VI. Оцінка суду
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Правовий характер держави передовсім означає, що діяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб має здійснюватися на основі повноважень, встановлених нормативно-правовими актами, у їх межах і за процедурою, встановленою законодавством. Частина 2 цієї статті Конституції закріплює вимогу зв'язаності держави законом, яка традиційно йменується у правовій науці законністю, є невід'ємною складовою більш загального конституційного принципу верховенства права, котрий окрім вимог здійснення державного-владних повноважень відповідно до положень законодавства включає необхідність для правової держави спрямування своєї діяльності на забезпечення й охорону основних прав і свобод людини.
Будучи уповноваженими державою, органи державної влади та органи місцевого самоврядування наділяються законодавством компетенцією - певним обсягом владних повноважень для виконання покладених на них завдань та функцій у відповідній сфері управління державними та суспільними справами. Якщо використання громадянином своїх прав залежить від його волі, то державний орган чи орган місцевого самоврядування зобов'язані здійснювати надані їм повноваження для забезпечення і захисту публічних інтересів. Таким чином, уповноважені державою органи не можуть на власний розсуд ухилятися від реалізації наданих їм повноважень, але й не мають права виходити за її межі, встановлені законодавством.
Пунктом 20.2 Регламенту передбачено, то пропозиції до порядку денного сесії вносяться вищезазначеними органами не пізніше як за 25 днів до пленарного засідання. Голова ради організовує їх попередній розгляд в постійних комісіях ради.
Згідно з п. 20.3 Регламенту пропозиції, внесені пізніше вищезазначеного строку або безпосередньо при розгляді проекту порядку денною на сесії, включаються до порядку денного у тому випадку, якщо вони попередньо розглянуті відповідними органами ради. На сесії в таких випадках заслуховується повідомлення ініціаторів пропозиції про виконані підготовчу роботу, готовність проектів документів та можливість надання їх депутатам, а також заслуховується виступ з цього питання уповноваженого представника відповідної постійної комісії.
Також, при прийнятті рішення у даній справі судом враховано, що пунктом 28.4 Регламенту передбачено, що у своїй діяльності голова ради є підзвітним раді та може бути звільнений з посади радою шляхом таємного голосування. Питання про звільнення голови ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради.
Даним пунктом Регламенту також визначено, що після цього проводиться обговорення та голові ради надається право на спростування висунутих на його адресу звинувачень.
Процедура розгляду скликання сесії, на якій звільнено ОСОБА_1 повторно з посади Обухівської районної ради передбачена чинним Регламентом Обухівської районної ради та чинним законодавством.
Зокрема, на позачергових сесіях можуть розглядатись виключно бюджетні питання, а питання звільнення голови з посади, проведення таємного голосування розглядаються виключно на пленарних засіданнях поточних сесій з повідомленням учасників засідання, надання можливості голові висловити свою думку з приводу звільнення.
Судом встановлено, що рішенням Обухівської районної ради Київської області №942.37 від 01.02.2019 року ОСОБА_1 було звільнено з посади голови Обухівської районної ради Київської області.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 07.05. 2019 р. у справі №320/550/19 було визнано протиправним та скасовано рішення Обухівської районної ради Київської області № 942.37 VII від 01.02.2019 р. «Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання та дострокове припинення ним повноважень голови ради». Звернуто рішення суду до негайного виконання.
Обухівська районна рада сьомого скликання 08.05.2019 року подала подання № 100/02-02/394 стосовно внесення на розгляд ради питання про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради (а.с. 153).
Розглянувши подання депутатів Обухівської районної ради сьомого скликання, заступник голови Обухівської районної ради ОСОБА_3 надав відповідь про результати розгляду подання депутатів відповідної ради від 08.05.2019 № 100/02-02/394 якій зазначив, що підстави для скликання чергового пленарного засідання сесії відсутні (а.с. 155).
Суд звертає увагу, що відмова ОСОБА_3 у відповіді про результати розгляду подання депутатів Обухівської районної ради сьомого скликання від 08.05.2019 №100/02-02/394 не суперечить чиним нормам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» а також Регламенту Обухівської районної ради Київської області VІІ скликання, оскільки на момент прийнятого рішення про відсутність необхідності у скликанні чергового пленарного засідання сесії районної ради ОСОБА_3 виконував обов'язки заступника голови ради, а відповідно до внесеного запису до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань про скасування дії на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2019 відомості про керівника та підписанта Обухівської районної ради ОСОБА_1 виконане Комунальним підприємством «Агенція адміністративних послуг» 31.05.2019 р., а відтак відмова у скликанні позачергової сесії для розгляду питання про звільнення з посади голови Обухівської районної ради ОСОБА_1 є обґрунтованою, оскільки останній на момент 08.05.2019 не був наділений повноваженнями голови Обухівської районної ради.
Стосовно дій відповідача під час звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради 02.06.20019, суд зазначає наступне.
02.06.2019 за пропозицією третини депутатів районної ради від загального складу ради, на підставі подання від 08.05.2019 №100/02-02/394, згідно протоколу №40 скликано сорокову позачергову сесію Обухівської міської ради сьомого скликання, вважаючи відмову скликання сесії від 08.05.2019 № 100/02-02/394 невмотивованою (а.с. 136-143).
За результатами засідання, розглянувши на порядку денному питання, що стосується звільнення ОСОБА_1 , на підставі результатів таємного голосування, під час якого «за» поставили позначку дев'ятнадцять депутатів Обухівської районної ради, Обухівською районною радою Київської області прийняте рішення «Про затвердження протоколу лічильної комісії Обухівської районної ради сьомого скликання від 02 червня 2019 року №21 про підрахунок голосів та встановлення результатів таємного голосування з питання звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання та дострокове припинення ним повноважень голови ради», засвідчене особистим підписом головуючого Карманова ОСОБА_4 (а.с. 152).
Як вже зазначалось судом, та підтверджується наявними матеріалами у справі, рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2019 р. виконано 31.05.2019 Комунальним підприємством "Агенція адміністративних послуг", внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про скасування реєстраційної дії на підставі рішення суду, та змінено відомості про керівника та підписанта Обухівської районної ради Київської області.
Згідно ч. 4 статті 78 КАС обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Станом на 03.06.2019 Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1005399072 ОСОБА_1 значився як керівник Обухівської районної ради (а.с. 12-15)
Відповідно до витягу виданим станом на 05.06.2019 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1005411337 керівником Обухівської районної ради з 03.06.2019 є ОСОБА_3 (а.с. 26-30)
Відповідно до ч.1 статті 10 закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Зі слів представника відповідача у судовому засіданні, ОСОБА_5 , депутати Обухівської районної ради сьомого скликання самоорганізувалися для розгляду питання на порядку денному про звільнення ОСОБА_1 02.06.2019 р . на підставі подання від 08.05.2019 №100/02-02/394, вважаючи відмову заступника голови ОСОБА_3 не вмотивованою.
Однак, суд зазначає, що на момент внесення такого подання ОСОБА_1 не обіймав зазначену вищу посаду, оскільки рішення про його поновлення на даній посаді було виконано лише 31.05.2019.
Відсторонення від посади та від виконання обов'язків голови Обухівської районної ради Київської області ОСОБА_1 та призначення на посаду в.о. голови Обухівської районної ради Київської області, є безпідставним, оскільки скликання сорокової сесії проводилось на підставі подання від 08.05.2019, яке відповідно не може бути застосоване до позивача, оскільки останній призначений лише після внесених відомостей Комунальним підприємством "Агенція адміністративних слуг" до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.05.2019 про скасування реєстраційної дії на підставі рішення суду, та змінено відомості про керівника та підписанта Обухівської районної ради Київської області на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2019 у справі №320/550/19.
Враховуючи наведені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач порушив порядок звільнення голови Обухівської районної ради ОСОБА_1 , його право громадянина на рівний доступ до служби в органах місцевого самоврядування, яке передбачено ч. 2 статті 38 Конституції України.
Питання звільнення ОСОБА_1 має місце лише під час проведення правомірної процедури, передбаченої Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламентом Обухівської районної ради Київської області VІІ скликання .
Частиною 4 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Відповідно до п. 20.1 Регламенту проект порядку денного сесії формується головою ради і складається з питань, що включаються до порядку денного за ініціативи голови районної ради, питань, передбачених планом роботи ради, питань, запропонованих на розгляд ради постійними комісіями, депутатськими групами та депутатськими фракціями, депутатами, головою районної державної адміністрації, загальними зборами громадян. Він доводиться до відома депутатів не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії.
Під час відмови у скликанні чергового пленарного засідання сесії районної ради Кровкін ОСОБА_6 виконував обов'язки заступника голови ради виконував обов'язки заступника голови ради, а відтак відмова є обґрунтованою та не суперечить нормам чинного законодавства.
Однак, враховуючи те, що на момент винесення рішення Обухівської районної ради Київської області №1022.40.VII від 02.06.2019 року «Про затвердження протоколу лічильної комісії Обухівської районної ради сьомого скликання від 02 червня 2019 року №21 про підрахунок голосів та встановлення результатів таємного голосування з питання звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання та дострокове припинення ним повноважень голови ради», ОСОБА_1 станом на 03.06.2019 2019 Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1005399072 значився як керівник, суд, всебічно з'ясувавши всі обставини справи, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги та скасувати рішення Обухівської районної ради сьомого скликання від 02 червня 2019 року №21, для захисту прав громадянина ОСОБА_1 на рівний доступ до служби в органах місцевого самоврядування, оскільки останній присутнім на сороковій черговій сесії не був, що суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» а також Регламенту Обухівської районної ради Київської області VII скликання.
Суд також звертає увагу, що наявність двох витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (виданих 03.06.2019 і 05.06.2019), додатково свідчить про протиправність дій відповідача, оскільки зі змісту даних про реєстраційні дії, останні внесенні зміни до відомостей про юридичну особу внесені 03.06.2019 р.
Крім того, того згідно п. 28.4 Регламенту Обухівської районної ради Київської області VІІ скликання пленарне засідання ради, що стосується питання звільнення голови веде заступник голови. Натомість, в протоколі, який був затверджений рішенням сорокової позачергової сесії Обухівської районної ради сьомого скликання № 1022.40 від 02.06.2019 зазначається, що головуючим був депутат ОСОБА_5 .
Свідок ОСОБА_7 у показаннях, які він надав до суду під час судового засідання 03.10.2019 і які зафіксовані у протоколі судового засідання від 03.10.2019, вказав, що на сесію 02.06.2019 запрошений не був, належним чином не повідомлявся.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачу не надалось право на спростування висунутих на його адресу звинувачень. Також, позивача не повідомляли про розгляд питання щодо його звільнення.
Крім того, представник відповідача у судовому засіданні підтвердив зазначені обставини та зазначив, що право на спростування звинувачень позивачу не надавалось.
VIII. Висновок суду
Отже, суд приходить до висновку, що оскільки оскаржуване прийнято з порушенням встановленої процедури, визначеної Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламентом Обухівської районної ради, а сам ОСОБА_1 на момент подання групи депутатів Обухівської районної ради сьомого скликання від 08.05.2019 №100/02-02/394 до заступника голови ради Кровкіна ОСОБА_8 про необхідність у скликанні чергового пленарного засідання, на підставі якого прийняте рішення №1022.40.VII від 02.06.2019 року «Про затвердження протоколу лічильної комісії Обухівської районної ради сьомого скликання від 02 червня 2019 року №21 про підрахунок голосів та встановлення результатів таємного голосування з питання звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання та дострокове припинення ним повноважень голови ради» не виконував обов'язки голови Обухівської районної ради Київської області, а відтак рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Аналогічна правова позиція викладена Постановах Верховного суду від 18.07.2018 р. № 320/11318/14, від 20.07.2018 р. №664/491/16, від 06.02.2019 р. № 309/2606/17.
Щодо клопотання позивача щодо негайного виконання рішення суду, то суд приходить до наступного висновку.
Так, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Визнання рішення про звільнення незаконним та скасування його, автоматично тягне за собою поновлення працівника на роботі (постанова Верховного суду від 25.09.2017 року № 232/30/16).
Враховуючи те, що судом визнано протиправним та скасовано оскаржуване рішення Обухівської районної ради Київської області №1022.40(позачергова).VII від 02.06.2019 р. «Про затвердження протоколу лічильної комісії Обухівської районної ради сьомого скликання від 02 червня 2019 року №21 про підрахунок голосів та встановлення результатів таємного голосування з питання звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання та дострокове припинення ним повноважень голови ради», а скасування такого рішення автоматично тягне за собою поновлення позивача на посаді голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання, суд вважає за необхідне звернути рішення у даній справі до негайного виконання.
Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Необхідність здійснення правосуддя саме на підставі принципу верховенства права закріплена також в статті 129 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду належних і достатніх доказів, які б спростовували твердження позивача.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
IX. Розподіл судових витрат
Частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Витрати, пов'язані з залученням свідків та проведенням експертиз відповідачем під час розгляду справи понесені не були, у зв'язку з чим судові витрати, які б підлягали розподілу, відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Обухівської районної ради Київської області №1022.40(позачергова).VII від 02 червня 2019 року «Про затвердження протоколу лічильної комісії Обухівської районної ради сьомого скликання від 02 червня 2019 року №21 про підрахунок голосів та встановлення результатів таємного голосування з питання звільнення ОСОБА_1 з посади голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання та дострокове припинення ним повноважень голови ради».
Поновити ОСОБА_1 на посаді голови Обухівської районної ради Київської області сьомого скликання.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Леонтович А.М.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 09 жовтня 2019 р.